Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Andrzej Prajsnar
|
aktualizacja

Uwaga! Można wykupić "za grosze". Już 400 tys. Polaków to zrobiło

50
Podziel się:

Przez 16 lat nasi rodacy wykupili około 400 000 mieszkań, które wcześniej posiadały zakłady pracy. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl dokładnie przyjrzeli się tej sytuacji.

Uwaga! Można wykupić "za grosze". Już 400 tys. Polaków to zrobiło
Mieszkanie zakładowe wciąż można tanio wykupić. (Jarocin.pl, Jarocin)

Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że liczba budowanych mieszkań zakładowych jest symboliczna. W całym minionym roku, powstały tylko 292 takie lokale. Co więcej, zasób mieszkań zakładowych jest już bardzo niewielki (ok. 70 000 lokali w całej Polsce).

Jeszcze na początku bieżącego stulecia sytuacja wyglądała jednak zupełnie inaczej. Wtedy zakłady pracy oraz państwowe instytucje wciąż miały pół miliona mieszkań. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl przyjrzeli się sytuacji związanej z szybkim i masowym wykupem wspomnianych lokali. Analitycy RynekPierwotny.pl przypominają również, że mieszkanie zakładowe wciąż można tanio wykupić.

Bardzo dużo mieszkań wykupiono w latach 2008 - 2009

O liczbie mieszkań wciąż posiadanych przez zakłady pracy, możemy dowiedzieć się z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Warto pamiętać, że do kategorii mieszkań zakładowych GUS zalicza lokale i domy, których właścicielami są zakłady pracy (zarówno państwowe, jak i prywatne).

Zobacz także: Tanie mieszkania pod wynajem. "Chcemy, aby w przyszłym roku zostały wbite łopaty"

Mieszkania zakładowe służące do zaspokajania potrzeb pracowników, mogą być również przekazane firmom w trwały zarząd przez samorządy albo Skarb Państwa lub użytkowane przez państwowe jednostki organizacyjne (np. uczelnie wyższe).

Główny Urząd Statystyczny niestety nie podaje informacji o skali wykupu mieszkań zakładowych. Liczba nowych lokali budowanych przez zakłady pracy była jednak znikoma przez ostatnie 20 lat. Można zatem przyjąć, że praktycznie cały spadek liczby mieszkań zakładowych po 2002 r. był związany z ich wykupywaniem. Zmiana liczby wspomnianych „M” (wedle stanu na koniec roku) wyglądała następująco:

 • 2002 r. - 483 237
 • 2003 r. - 466 961
 • 2004 r. - 467 328
 • 2005 r. - 373 191
 • 2006 r. - 373 141
 • 2007 r. - 300 866
 • 2009 r. - 132 486
 • 2013 r. - 105 304
 • 2015 r. - 86 837
 • 2016 r. - 79 308
 • 2018 r. - 69 085

Jak nietrudno zauważyć, kulminacja wykupu mieszkań zakładowych przypadła na ten okres, w którym wykupiono również bardzo dużo lokali należących do spółdzielni. Mowa o latach 2008 - 2009. W tym kontekście warto przypomnieć, że do końca 2008 r. najemcy mieszkań należących do Skarbu Państwa i przekazanych jednostkom organizacyjnym bez osobowości prawnej, mogli złożyć wniosek o wykup na korzystnych warunkach.

Mieszkania zakładowe wciąż można wykupić „za grosze”

Aktualne informacje Głównego Urzędu Statystycznego sugerują, że do wykupienia zostało już stosunkowo niewiele mieszkań zakładowych (lokali i domów). Tym niemniej, eksperci RynekPierwotny.pl przypominają, że nadal obowiązuje ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. o zasadach zbywania mieszkań będących własnością przedsiębiorstw państwowych, niektórych spółek handlowych z udziałem Skarbu Państwa, państwowych osób prawnych oraz niektórych mieszkań będących własnością Skarbu Państwa (Dz.U. 2001 nr 4 poz. 24).

Wspomniany akt prawny, który po raz ostatni został zmieniony w 2015 roku, przewiduje możliwość wykupienia mieszkań należących do przedsiębiorstw państwowych lub spółek

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
rynekpierwotny.pl
KOMENTARZE
(50)
edi
2 lata temu
I znowu chcemy.A co ja chciałbym.......
Lucyfer
2 lata temu
Podobne do barakow w Oswiecimiu. Brakuje tylko wiez z cekaemami.
ja
2 lata temu
gdy kupuje się mieszkanie lub dom potrzeba rozsądku i przydaje się kalkulator żeby nie przepłacić. Najbezpieczniej kupić za gotówkę, ale można też i na kredyt. Wszystko zależy od ceny i lokalizacji. Ważna jest relacja między cenami najmu, a ceną nieruchomości. Ludzie często przepłacają, a potem płaczą, że mają wysokie raty. Jak nie przepłacić? Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emreytura nie jest Ci potzerbna. Jest o zarządzaniu pieniędzmi, by ludzie zobaczyli jak można budować swój majątek dzięki m.in. inwestowaniu w nieruchomości, ale tez jak osiągnąć wolność finansową.
Asek
2 lata temu
Sprzedałem mieszkanie w bloku. Troche dołożyliśmy.. Kupiliśmy działeczkę. Budowa domu. 2 lata i mieszkamy jak królowie. Nigdy wiecej do bloków.
Rm
2 lata temu
To nie są mieszkania składowe tylko mieszkanie plus w siedlemine
...
Następna strona