Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|
aktualizacja

Ceny mieszkań mogą spadać o 5-7 proc. rocznie. I tak do końca 2022 roku

94
Podziel się:

Od lat ceny mieszkań rosły. Koronawirus na pewien czas tę tendencję odwróci. Według prognoz Emmerson Evaluation, przez kolejne dwa lata mogą stanieć w sumie o kilkanaście procent.

Dobre wieści dla planujących zakup mieszkania.
Dobre wieści dla planujących zakup mieszkania. (money.pl)

"Spodziewamy się postępujących spadków cen mieszkań, które trwać będą do końca 2022 roku. Będą się obniżać prawdopodobnie o około 5-7 proc. rocznie i zatrzymają się na poziomie blisko 15-20 proc. niższym od szczytu, który był notowany w czasie hossy z przełomu 2019/2020 roku - wynika z raportu Emmerson Evaluation.

W opracowaniu poświęconemu analizie cen transakcyjnych dla rynku nieruchomości mieszkaniowych z rynku pierwotnego i wtórnego czytamy, że część tej korekty będzie realizowana nie poprzez klasyczne obniżki cen, a poprzez różne bonusy oferowane do zakupionych mieszkań, jak np. gratisowe komórki lokatorskie czy miejsca postojowe.

Eksperci przewidują także, że po okresie zastoju rynku, który - ich zdaniem - może potrwać do końca roku, zwiększy się liczba mieszkań dostępnych na rynku wtórnym.

Z kolei ze względu na ograniczenie podróży, zarówno prywatnych, jak i służbowych, spadnie zainteresowanie mieszkaniami przeznaczonymi na wynajem krótkoterminowy, które były hitem inwestycyjnym ostatnich lat. Obecnie praktycznie wszystkie takie mieszkania trafiły na rynek wynajmu długoterminowego, powodując spadek cen najmu w większości lokalizacji.

Zobacz także: Od 17 czerwca odmrożenie lotów. Gdzie będziemy mogli polecieć?

"Inwestorzy, którzy ulokowali swój kapitał w nieruchomościach przeznaczonych na wynajem krótkoterminowy mogą odczuć, że w nowej rzeczywistości inwestycje te są niewystarczająco rentowne. W szczególności pod presją znajdą się osoby, które zaczęły inwestować w mieszkania na wynajem finansując zakupy kredytem hipotecznym. W konsekwencji przewidujemy, że wielu takich inwestorów zdecyduje się na ich sprzedaż i trafią one do obrotu na rynku wtórnym" - wskazują eksperci.

Przypominają, że pojawienie się pandemii COVID-19 spowodowało zamrożenie rynku w drugiej połowie marca oraz w kwietniu. W tym okresie realizowano na rynku w zasadzie jedynie wcześniej uzgodnione transakcje.

Emmerson Evaluation wskazuje, że przez koronawirusa praktycznie wszystkie banki istotnie zaostrzyły politykę kredytową, podnosząc wymagany poziom wkładu własnego, marże oraz ograniczyły akceptowane w liczeniu zdolności kredytowej źródła dochodu.

"Liczba osób mogąca pozwolić sobie na zakupy gotówkowe jest ograniczona. Z całą pewnością więc ograniczenie akcji kredytowej będzie miało odczuwalny wpływ na liczbę zawieranych transakcji w kolejnych miesiącach. Do spadku realnego popytu na rynku nieruchomości w znacznym stopniu będą przyczyniać się m.in.: nieunikniony wzrost bezrobocia, cięcia płac w wielu firmach oraz ogólna niepewność" - czytamy w raporcie.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

budownictwo
nieruchomości
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(94)
zdenek
4 lata temu
...w Nutelli jest tyle oleju palmowego, że gdyby nie 7-mio procentowy dodatek kakao, to można byłoby na jej frytki smażyć...
zdenek
4 lata temu
...to bezdomni mają się teraz cieszyć ?...
887
4 lata temu
Niby czemu miały by spadać ludzie za PiS u dorobili sie majątków banki za lokaty nic nie daja to gdzie te pieniądze mają trafić te wróżby o spadku cen powinniscie sobie w buty włożyć a sensacje o spadku cen to kotlety odgrzewane i to wirtualne
Bystry
4 lata temu
Wystarczy wprowadzić podatek katastralny na drugie i każde następne mieszkanie i temat jest zamkniety
jurek
4 lata temu
dlatego trochę na to czekałem, na zatrzymanie tej ekspansji cenowej - teraz zacieram ręce i kupuję apartament lubicz w Rowach, kolejne takiie inwestycje na pomorzu i będę bogaty.
...
Następna strona