Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|

Wakacje we dwoje i z oszczędności. Wiemy, ile chcą na nie wydać Polacy

9
Podziel się:

Na tegoroczne wakacje Polacy planują wydać średnio 1358 zł na wyjazd w przeliczeniu na osobę. To kwota o około 11,1 proc. wyższa niż w ubiegłym roku. Taki obraz wyłania się z raportu "Wakacje Polaków w trudnych czasach". Najwięcej rodaków (34 proc.) zadeklarowało, że zapłacą między 2,5 tys. zł a 5 tys. zł za wyjazd wakacyjny.

Wakacje we dwoje i z oszczędności. Wiemy, ile chcą na nie wydać Polacy
W sondażu najwięcej Polaków deklaruje, że na wakacyjny wyjazd przeznaczą kwotę od 2,5 do 5 tys. zł (Materiały WP, Adobe)
Średnio 1358 zł na osobę Polacy planują wydać w tym roku na wyjazd wakacyjny. Jest to kwota uśredniona, wynikająca z przeliczenia tego, ile zamierzamy wydać i ile osób będzie nam towarzyszyć - wskazano w raporcie "Wakacje Polaków w trudnych czasach" Związku Banków Polskich (ZBP).

W raporcie dodano, że jest to o 11,1 proc. więcej niż w ubiegłym roku, gdy planowane wydatki wynosiły średnio 1222 zł na osobę.

Podobnie jak w ubiegłym roku najwięcej Polaków (34 proc.) deklaruje, że za wyjazd wakacyjny zapłacą między 2,5 tys. zł a 5 tys. zł. Budżet poniżej 1,5 tys. zł planuje natomiast przeznaczyć na wakacje 16 proc. respondentów. "To mniej niż w ubiegłym roku. Wówczas taką deklarację złożyło 21 proc." - stwierdzono.

Z kolei wydatki między 1,5 tys. zł a 2,5 tys. zł zaplanowało 22 proc. Polaków. "Nieznacznie wzrósł odsetek osób planujących wyjazd wakacyjny za kwotę pomiędzy 5 a 10 tys. zł" - zaznaczono. Taką deklarację złożyło 16 proc. - w ubiegłym roku było to 13 proc. Powyżej 15 tys. zł planuje natomiast wydać na tegoroczne wakacje 1 proc. rodaków.

Wakacje solo?

Dodano, że "samotne wakacje" zamierza spędzić 7 proc. Polaków. "Najczęściej wyjazdy wakacyjne – podobnie jak w ubiegłym roku – będziemy spędzać we dwoje (43 proc.)" - wskazano. Pozostała część spędzi je w trzyosobowym (24 proc.) lub czteroosobowym (15 proc.) gronie.

Autorzy badania zaznaczyli, że większość badanych planuje wydać na wakacje więcej niż w ubiegłym roku (odpowiedź "raczej tak" wskazało 38 proc., "zdecydowanie tak" – 14 proc.). Powodem są rosnące ceny w Polsce, "które odczuwamy w każdym aspekcie naszego codziennego życia". Natomiast 29 proc. respondentów nie zamierza wydać więcej niż rok temu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tanie wycieczki na wakacje 2022? Ekspertka zdradza najlepsze daty

Bon Turystyczny jeszcze w tym roku

Polacy zamierzają sfinansować wakacyjny wypoczynek przede wszystkim z własnych pieniędzy. Wykorzystają oszczędności i bieżące dochody. Na zaciągnięcie kredytu czy pożyczki zdecyduje się 3 proc. respondentów. Natomiast 65 proc. badanych zdecydowanie odrzuca taką możliwość.

Jeszcze w tym roku budżet wakacyjny można uzupełnić Polskim Bonem Turystycznym - przypomnieli autorzy badania.

Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przytoczonych w raporcie wynika, że aktywowano ponad 3,4 miliona bonów, a do przedsiębiorców turystycznych z tytuł u płatności bonami trafiło ponad 2,2 miliarda zł. "Dotychczas beneficjenci dokonali nimi 550 tys. płatności na łączną kwotę blisko 400 mln zł" - stwierdzono.

Zwrócono uwagę, że rodzice mogą skorzystać z bonu turystycznego nawet, jeśli złożyli wniosek o 500 plus po 31 grudnia 2021 r., ale w ciągu trzech miesięcy od narodzin dziecka. Rodzice, którzy do tej pory nie aktywowali przysługujących im bonów, mogą to zrobić do 30 września 2022 r. Bonem można zapłacić np. za pobyt w hotelu, pensjonacie czy w gospodarstwie agroturystycznym. Lista podmiotów turystycznych dostępna jest na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej. Obecnie znajduje się na niej około 23 tys. podmiotów - przypomniano.

Podczas wakacji pieniądze przeznaczymy przede wszystkim na wypoczynek - wynika z raportu. Deklaruje tak 39 proc. badanych. Jeśli ktoś nie zdecyduje się na wyjazd, to wykorzysta okres letni na remont mieszkania czy domu (17 proc.). Blisko co 5. Polak nie planuje żadnych dodatkowych wydatków w okresie wakacyjnym. Z kolei 6 proc. podczas lata kupi nowy sprzęt RTV lub przeznaczy pieniądze na okolicznościowe imprezy, takie jak np. wesela (12 proc.). Zakup nowego auta w tym okresie planuje 4 proc. badanych. W tym roku 2 proc. respondentów chce uczyć się w wakacje języków obcych - w ubiegłym roku ankietowani nie mieli takich planów.

Jak wynika badania, niemal co piąty Polak zamierza wypoczywać latem za granicą. Według cytowanych przez Związek Banków Polskich danych portalu wakacje.pl na podium króluje Turcja.

Tuż za Turcją, według stanu sprzedaży na koniec marca, znalazły się Grecja i Egipt - dodano.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(9)
zuzka
2 lata temu
Lecimy do Grecji na wakacje enterem w 2 osoby, w miarę wcześnie kupowaliśmy wycieczkę więc około 4500 tysiąca wydamy na wakacje. W Polsce myślę że wcale mniej nie wychodzi. Szczególnie że to 8 dniowy pobyt
Polak
2 lata temu
Co za puerdy. Skąd redakczyna wie ile chce wydać ?. Ja akurat wydam 0zł (zero złotych). Nie dam zarobić wakacyjnym zdziercom. Niech splajtują i pozamykają te swoje rozbujnicze interesy.
Na wakacjach
2 lata temu
można wydać każdą kwotę. Sztuka wydać tyle, na ile Cię stać.
Ekonom
2 lata temu
bieda w kraju, a większość deklaruje między 2.5 a 5 tysi na wyjazd? dziwne co?
stary dziad
2 lata temu
Nie wiem gdzie można wyjechać za tą średnią 1358 zł na osobę. Właśnie wróciliśmy z dwutygodniowych wakacji w tatrach i poszło 10 tysięcy.