Warszawa chce ograniczyć liczbę pozwoleń na sprzedaż alkoholu

Na czwartkowej sesji radni zajmą się projektem uchwały w sprawie wystąpienia do rad dzielnic o wyrażenie opinii w sprawie ustalenia maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych na terenie Warszawy. W projekcie jest propozycja zmniejszenia limitu o 190 zezwoleń.

alkohol, alejki alkoholu, sklep alkoholowyMniej pozwoleń na sprzedaż alkoholu w Warszawie. Dzielnice zaopiniują projekt
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
Malwina Gadawa

Projekt uchwały zakłada zmniejszenie limitu zezwoleń w detalu (sklepy) o 310 i zwiększenie limitu w gastronomii o 120, co w sumie spowoduje zmniejszenie łącznego limitu zezwoleń o 190.

Mniej pozwoleń na sprzedaż alkoholu

Jak wyjaśniono, zmiana ta jest odpowiedzią na rosnącą popularność mocniejszych alkoholi w lokalach gastronomicznych i spadek zainteresowania piwem. Obserwuje się spadek liczby lokali serwujących jedynie piwo na rzecz tych oferujących mocniejsze alkohole.

Protest rolników w Warszawie. Nagranie z Placu Defilad

Od połowy 2024 roku wzrósł popyt na zezwolenia dotyczące mocniejszych trunków, przekraczający dotychczasowe limity. Jednocześnie liczba sklepów oferujących alkohol powoli spada od 2022 roku. Pod koniec 2025 r., Warszawa miała 3235 punktów sprzedaży, co oznacza spadek o 152 w ciągu trzech lat.

„Limity zezwoleń dla sklepów, choć dostępne, nie są obecnie wykorzystywane. Przeniesienie ich do gastronomii nie będzie miało negatywnego wpływu na realizację planowanych dochodów w budżecie miasta” - podaje PAP.

Wybrane dla Ciebie