Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

100 dni premier Kopacz. "Plany będą realizowane do końca kadencji"

0
Podziel się:

Sprawdź, co udało się zrobić Ewie Kopacz przez ponad trzy miesiące rządzenia. - Premier i jej rząd zasługują na "pałę" - ocenia opozycja.

100 dni premier Kopacz. "Plany będą realizowane do końca kadencji"
(KPRM / Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))

- _ Arłukowicz otrzymał zadanie i je wypełnił _ - to właśnie od kryzysu w służbie zdrowia rozpoczęła podsumowanie 100 dni rządów premier Ewa Kopacz. - _ Chcę przypomnieć swoim kolegom, że zawód lekarza to przede wszystkim służba _ - podkreśliła. Premier Kopacz wspomniała również o sprawie polskiego górnictwa oraz o zmianach w szkołach.

[Aktualizacja 17:00]

Służba zdrowia, pomoc Ukrainie i górnictwo - to zagadnienia, od jakich Ewa Kopacz rozpoczęła swoje przemówienie. - _ 100 dni mojego rządu upłynęło pod znakiem realizacji planów zapowiedzianych w expose, a także pod znakiem rozwiązywania problemów, które przynosi codzienność _ - powiedziała.

Premier Kopacz przekonywała, że po to, aby funkcjonowało więcej praktyk lekarzy POZ, nie wystarczy uproszczenie procedur. _ By funkcjonowała nowa praktyka lekarza rodzinnego, potrzebni są przede wszystkim lekarze _ - podkreśliła.

Jej zdaniem w Polsce jest za mało lekarzy. - _ Działania, które zostały podjęte i mają odzwierciedlenie w budżecie na 2015 rok, to ponad 60 mln złotych przeznaczonych na wzrost liczby rezydentur _ - przypomniała.

Tłumaczyła, że do tej pory rezydentury dla absolwentów uczelni medycznych były na poziomie 3 tys. rocznie, a dzięki pieniądzom w tegorocznym budżecie przyznanych zostanie 6,5 tys. rezydentur. _ To znaczy, że w krótkim czasie odbudujemy deficyt specjalistów _ - powiedziała.

Premier oceniła, że porozumienie resortu zdrowia z PZ ws. kontraktów na 2015 roku, które zostało zawarto w nocy z wtorku na środę gwarantuje, że na wszystkich szczeblach, począwszy od podstawowej opieki zdrowotnej, po ambulatoryjną opiekę specjalistyczną i szpitale, będzie realizowany program przedstawiony przez ministra zdrowia.

Konsolidacja górnictwa z energetyką?

Jej zdaniem decyzja o naprawie polskiego górnictwa, naprawie sytuacji w Kompanii Węglowej doprowadzi do konsolidacji przemysłu energetycznego z przemysłem górniczym.

- _ Czas rozmów polskim górnictwie minął. Teraz przyszedł czas na działania. Przyjęliśmy program naprawczy dla Kampanii Węglowej. Chcemy stworzyć mocne centrum polskiego przemysłu _- zapewniła premier.

Jak przekonuje alternatywą dla programu naprawczego była upadłość Kompanii Węglowej, a więc również likwidacja miejsc pracy.

Premier Kopacz odniosła się również do zapowiedzianych zmian w obszarze polityki prorodzinnej. W tym obszarze wymieniła: przyjęcie ustawy o Karcie Dużej Rodziny. Więcej pieniędzy na żłobki. Start programu _ Maluch na uczelni _ - budowa żłobków dla dzieci, których rodzice studiują. Wyższa ulga podatkowa dla rodzin wielodzietnych.

Zmiany w szkołach

Wśród zrealizowanych zadań rządu, premier wymieniła między innymi likwidację śmieciowego jedzenia w szkołach oraz darmowy podręcznik dla uczniów. Oprócz tego przypomniała start programu _ Rok szkolny zawodowców _ dotyczący m.in. współpracy uczelni z przedsiębiorcami, bezpłatną infolinię w ramach programu _ Bezpieczna szkoła _ oraz doposażenie bibliotek w podstawówkach i nowy sposób naliczania dotacji na badania naukowe.

Premier wspomniała równie o sprawie ukraińskiej. Wymieniła tu polski program Erasmus dla Ukrainy - stypendia dla młodych z terenów objętych działaniami militarnymi. Odniosła się również do kwestii ewakuacji Polaków z Donbasu. - _ Jesteśmy w kluczowej fazie realizacji tego projektu, ponad 150 osób zadeklarowało chęć przyjazdu do Polski _ - podkreśliła.

Za bardzo istotną kwestię premier uznała przyjęcie nowej strategii bezpieczeństwa narodowego i przyjęcie planu wzmocnienia bezpieczeństwa kraju.

3,5 mld złotych na obietnice

Przyie ustawy o Karcie Dużej Rodziny. Więcej pieniędzy na żłobki. Start programu _ Maluch na uczelni _ - budowa żłobków dla dzieci, których rodzice studiują. Wyższa ulga podatkowa dla rodzin wielodzietnych.

Czytaj więcej na http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-ewa-kopacz-100-dni-pod-znakiem-rozwiazywania-problemow-ktore,nId,1585132#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

Ewa Kopacz wygłosiła expose 1 października 2014 r. i tego też dnia jej rząd uzyskał w Sejmie wotum zaufania. Premier poinformowała posłów wówczas, że wstępne szacunki pokazują, iż koszt działań zapowiedzianych w expose wyniesie w 2016 roku 3,5 mld złotych.

W expose premier zapowiedziała m.in. powstanie nowej ordynacji podatkowej, nieodpłatną pomoc prawną dla niezamożnych, nowe Prawo o działalności gospodarczej, a także coroczną podwyżkę dodatku za długoletnią służbę dla najbardziej doświadczonych żołnierzy.

W marcu 2015 roku mają wejść w życie zmiany w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - minimalny wzrost świadczenia emerytalnego i rentowego w 2015 roku wyniesie 36 zł - to efekt zastosowania po raz pierwszy kwotowo-procentowej waloryzacji rent i emerytur.

Opozycja mówi o formie nie treści

_ - Sesja dla magazynu _ Viva , _ afera _ Sikorskiego i kłopoty w służbie zdrowia - _to według rzecznika Solidarnej Polski Patryka Jakiego główne _ osiągnięcia _ premier Ewy Kopacz w czasie 100 dni jej rządu. - Premier i jej rząd zasługują na _ pałę _ - ocenił polityk SP. Polityk SP przekonywał, że premier obiecywała _ kolejki na lotniskach tych, którzy będą chcieli wrócić do Polski, a zamiast tego są tłumy płaczących ludzi przed gabinetami lekarskimi _. Krytykował też Kopacz i jej rząd za kłopoty, do jakich doszło przy liczeniu głosów w ostatnich wyborach samorządowych oraz za _ pogardę dla lekarzy i nauczycieli _ . - Pierwsze sto dni rządu premier Ewy Kopacz to koncentrowanie się na formie, a nie na treści; więcej telewizji niż wizji _ - ocenił przewodniczący SLD Leszek Miller. Zwrócił uwagę, że mimo deklaracji o chęci współpracy, Kopacz zaprosiła
liderów opozycji tylko na jedno spotkanie.

_ SLD nie może ocenić pozytywnie priorytetów, które były realizowane przez premier Kopacz _ - mówił Miller na środowej konferencji prasowej w Sejmie. _ Pierwsze sto dni to było raczej koncentrowanie się na formie, a nie na treści. To było sto dni propagandy rządowej, akcji, które miały ocieplić wizerunek pani premier i sto dni, gdzie było więcej telewizji niż wizji _ - uważa lider Sojuszu.

Jak powiedział, tę ocenę potwierdzają ostatnie wydarzenia związane ze służbą zdrowia. _ Te same rezultaty można było osiągnąć wcześniej. Negocjacje można było prowadzić jeszcze w starym roku _ - ocenił Miller.

Według niego _ każdy, kto obserwuje te wydarzenia ma pewność, że byliśmy świadkami happeningu, gdzie najpierw sytuację maksymalnie zdramatyzowano, aby dzisiaj ogłosić sukces i by premier Kopacz mogła na swojej konferencji powiedzieć o postępach i sukcesach _.

Szef Sojuszu przypomniał również, że w swoim październikowym expose Kopacz zachęcała opozycję do współpracy. _ Potraktowaliśmy poważnie te sugestie _ - zapewnił Miller. _ Pani premier wystąpiła z jedną propozycją spotkania z opozycją, które dotyczyło budżetu obywatelskiego _ - zwrócił uwagę przewodniczący SLD. Jak podkreślił, _ nie przypadkiem inicjatywa ta była wpisana w kampanię wyborczą _ przed listopadowymi wyborami do samorządu.

Miller zauważył także, że szefowa rządu nie wzięła pod uwagę żadnych priorytetów, które on wskazał w październiku podczas debaty nad expose, w tym cofnięcia reformy emerytalnej czy podpisanie Karty Praw Podstawowych.

Rzecznik SLD Dariusz Joński pytał z kolei Kopacz o Polaków, którzy wyemigrowali z kraju. Jak podkreślił, według badań w 2015 roku chęć wyjazdu z kraju deklaruje ponad 2,7 mln Polaków. - _ Czy pani premier ma jakiś plan? _ - dopytywał Joński.

Kopaczometr Money.pl

Podobnie jak w przypadku Donalda Tuska, poprzedniego premiera, Money.pl cyklicznie sprawdza, ile z zapowiedzi przedstawionych w expose wciela w życie obecna szefowa rządu Ewa Kopacz.

Z listy spraw do załatwienia premier może skreślić już nowelizację przepisów za sprawą których w 2015 roku emeryci i renciści dostaną podwyżki, a rodzice, którzy mają troje i więcej dzieci zyskają większe ulgi podatkowe. Nie da się również ukryć, że za sprawą uruchomienia połączeń PKP Intercity obsługiwanych przez Pendolino, skrócił się czas podróży między kilkoma głównymi miastami a stolicą. Przybyło także kilkanaście odcinków dróg ekspresowych, co również zostało wspomniane w expose. W związku z tym szefowa rządu zyskuje pierwsze *13 punktów procentowych *w naszym badaniu za spełnienie obietnic.

To jednak tylko kilka celów, które Ewa Kopacz przedstawiła wygłaszając w Sejmie expose. Część z nich to plany długoterminowe - ich zrealizowanie na pewno nie nastąpi w ramach obecnej kadencji, która kończy się w 2015 roku. Ile z nich zostanie urzeczywistnione, a ile zostanie pustą obietnicą - pokażą nadchodzące miesiące.

##Tyle zrobił rząd przez 3 miesiące
Kategoria Stan realizacji Do zdobycia
Finanse i bezpieczeństwo publiczne [szczegóły] 3 proc. 20 proc.
Podatki i ułatwienia dla przedsiębiorców [szczegóły] 2 proc. 20 proc.
Opieka zdrowotna [szczegóły] 1 proc. 20 proc.
Edukacja [szczegóły] 0 proc. 20 proc.
Infrastruktura i transport [szczegóły] 7 proc. 20 proc.
Razem: 13 proc. 100 proc.

Podobnie jak w przypadku planów poprzednika, cele przedstawione w expose wygłoszonym przez premier 1 października podzieliliśmy na pięć kategorii i wybraliśmy najważniejsze z nich - z punktu widzenia działania państwa i życia obywateli.

Czytaj więcej w Money.pl
Jutro premier będzie rozliczać się z obietnic Ewa Kopacz zda relację z realizacji swego expose. Jest się czym chwalić?
Kopaczometr - czyli ile obietnic spełni nowa premier Donald Tusk spełnił nieco ponad połowę zapowiedzi z expose. Czy jego następczyni będzie lepsza?
Ani słowa o ratowaniu ZUS w expose Kopacz. _ Naszemu państwu grozi bankructwo _ Eksperci punktują słabe strony strategii nowej pani premier.
Sejm udzielił wotum zaufania rządowi Ewy Kopacz Poparło go 259 posłów, przeciw było 183, a siedmiu wstrzymało się od głosu. Według PiS Palikot poparł nową premier, ponieważ jego posłowie negocjują przejście do PO.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)