Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bezrobocie w Polsce. Nowe dane GUS

0
Podziel się:

Najnowsze dane Głównego Urzędy Statystycznego są gorsze od prognoz ekonomistów.

Bezrobocie w Polsce. Nowe dane GUS
(Włodzimierz Wasyluk/Reporter)
bFdMnoYB

W styczniu bez pracy było 12 procent Polaków - podał Główny Urząd Statystyczny. To już trzeci miesiąc z rzędu, gdy stopa bezrobocia rośnie. Wynik jest gorszy od średniej prognoz analityków.

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 12 procent na koniec stycznia, czyli wzrosła o 0,5 punktu procentowego wobec poprzedniego miesiąca. W analogicznym okresie poprzedniego roku bez pracy było 14 procent Polaków. Bezrobocie rośnie trzeci miesiąc z rzędu.

Dwa tygodnie temu Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej szacowało stopę bezrobocia na poziomie 12,1 procent. Większy optymizm wykazywali analitycy. Prognozy 14 ekonomistów ankietowanych przez ISBnews wahały się od 11,8 do 12,1 procent. Średnia szacunków wyniosła 11,9 procent.

bFdMnoYD

Stopa bezrobocia w Polsce

W tegorocznej ustawie budżetowej rząd założył, że stopa bezrobocia rejestrowanego wyniesie na koniec 2015 roku 11,8 procent. Z kolei z raportu Money.pl wynika, że realnym osiągnięciem jest spadek wskaźnika do poziomu 11,2 procent, choć nie brakuje wśród ekonomistów głosów o znacznie większej poprawie na rynku pracy. Więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ.

Prognozy stopy bezrobocia w Polsce (proc.)
Ekonomista Instytucja Bezrobocie na XII. 2014 Bezrobocie na XII.2015
Marta Zagajewska Raiffeisen Bank 11,7 10,5
Maciej Reluga BZ WBK 11,5 10,9
Arkadiusz Krześniak Deutsche Bank 11,8 10,9
Grzegorz Ogonek ING 11,8 11,2
Ernest Pytlarczyk Mbank 11,9 11,5
Łukasz Tarnawa BOŚ Bank 11,6 11,5
Paweł Radwański BGŻ 11,9 11,8
ŚREDNIA 11,7 11,2

Źródło: Money.pl na podstawie szacunków zebranych wśród ekonomistów. Dane uszeregowane według stopy bezrobocia na koniec 2015 roku.

bFdMnoYJ

Jak podał już wcześniej resort pracy, pracodawcy zgłosili w styczniu do urzędów pracy blisko 71 tys. ofert zatrudnienia. To o 29 proc. więcej niż miesiąc wcześniej.

W urzędach pracy na koniec stycznia zarejestrowanych było 1 919,5 tys. osób. To o 341 tys. mniej niż przed rokiem, ale o 94 tys. więcej niż miesiąc wcześniej. Styczeń, podobnie jak grudzień, należy do miesięcy, kiedy bezrobocie rośnie z przyczyn sezonowych. Tegoroczny wzrost jest niższy od odnotowywanego w poprzednich latach, kiedy wynosił nawet 160 tys.

Pracodawcy zgłosili w styczniu do urzędów blisko 71 tys. wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej. To o 29 proc. więcej niż miesiąc wcześniej. Więcej ofert pracy było we wszystkich województwach. Największy wzrost odnotowano w województwie podlaskim - aż o 82 proc.

Czytaj więcej w Money.pl
5 mln młodych bez pracy. Tak ma pomóc Unia Bez pracy pozostaje w Europie ponad 5 milionów młodych ludzi.
4 tys. pracowników firmy finansowej na bruk Zwolnienia obejmą zarówno pracowników w Stanach Zjednoczonych, jak i w innych krajach.
Świetne dane z Niemiec. Rekord 2 dekad Po uwzględnieniu czynników sezonowych wyniosła ona w listopadzie 6,6 procent.
bFdMnoZe
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)