Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Bezrobocie w Polsce powyżej 10 procent. GUS podał nowe dane

Bezrobocie w Polsce powyżej 10 procent. GUS podał nowe dane

Fot. Shutterstock/Firma V

Stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w lutym wyniosła 10,3 procent. Takie dane podał w środę rano Główny Urząd Statystyczny. Informacje te są identyczne w stosunku do odczytu ze stycznia.

Wyniki rynku pracy są także zgodne z prognozami analityków oraz danymi resortu pracy. Według najnowszych danych GUS, liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła w lutym 190,7 tys., w porównaniu z 223,6 tys. w styczniu. Z kolei liczba nowych bezrobotnych sięgnęła 189,3 tys. osób.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zwraca również wagę, że niemal 129 tys. ofert zatrudnienia zgłosili pracodawcy w lutym do urzędów pracy. Jak wynika z szacunków resortu jest to o ponad 48 proc. więcej w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Takiego wyniku nie było od września 2015 roku.

Stopa bezrobocia w Polsce w latach 2015-2016

"Najwięcej ofert pracy zgłoszono w województwie mazowieckim (6,3 tys.), wielkopolskim oraz małopolskim (3,8 tys.)" - czytamy na stronie resortu pracy. - Firmy chcą zatrudniać nowych pracowników. Trend ten nabiera cech trwałości. To bardzo optymistyczna oznaka ożywienia na lokalnych rynkach pracy. Świadczy też o wzroście zaufania pracodawców do usług urzędów pracy - powiedziała Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, cytowana w komunikacie ministerstwa.

Na poprawę sytuacji na rynku pracy zwraca uwagę ekspert Pracodawców RP Łukasz Kozłowski. Podkreśla on, że pracodawcy coraz częściej chcą zatrudniać nowych ludzi, konkurując między sobą o najlepszych. Na położenie pracowników duży wpływ ma poprawa sytuacji gospodarczej. Firmy mają więcej zamówień i panuje większe zapotrzebowanie na pracę. Rynek zaś jest w coraz większym stopniu wydrenowany z osób, które zatrudnienia poszukują. To zaś przekłada się na lepszą sytuację chcących zdobyć pracę.

- Jeżeli chodzi o bezrobocie rejestrowane, to luty i marzec będą nie będą szczególnie dobre. W marcu możemy odnotować lekki spadek - mówił Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.

Czytaj także
Polecane galerie
TiRy na tory
78.10.133.* 2016-04-08 21:34
Czekamy na zapowiadane inwestycje kolejowe.
hak680
91.193.13.* 2016-03-25 05:13
Dla Polaków nie ma pracy doliczcie emigrantów nie będzie 10% a 20%
nonames
87.207.243.* 2016-03-24 09:15
powtarzam to od dawna PO zostawiło tykającą bombe w postaci setek tysięcy starzy które kończą się pomiędzy lutym a majem nikt nie wie z kąd PO wtedy wzięło kasę na ten cel ale dziś ci ludzie wracają do PUP
Zobacz więcej komentarzy (52)