Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bezrobocie w Polsce powyżej 10 procent. GUS podał nowe dane

0
Podziel się:

Wyniki rynku pracy są także zgodne z prognozami analityków oraz danymi resortu pracy.

Bezrobocie w Polsce powyżej 10 procent. GUS podał nowe dane
(Shutterstock/Firma V)

Stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w lutym wyniosła 10,3 procent. Takie dane podał w środę rano Główny Urząd Statystyczny. Informacje te są identyczne w stosunku do odczytu ze stycznia.

Wyniki rynku pracy są także zgodne z prognozami analityków oraz danymi resortu pracy. Według najnowszych danych GUS, liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła w lutym 190,7 tys., w porównaniu z 223,6 tys. w styczniu. Z kolei liczba nowych bezrobotnych sięgnęła 189,3 tys. osób.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zwraca również wagę, że niemal 129 tys. ofert zatrudnienia zgłosili pracodawcy w lutym do urzędów pracy. Jak wynika z szacunków resortu jest to o ponad 48 proc. więcej w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Takiego wyniku nie było od września 2015 roku.

Stopa bezrobocia w Polsce w latach 2015-2016

"Najwięcej ofert pracy zgłoszono w województwie mazowieckim (6,3 tys.), wielkopolskim oraz małopolskim (3,8 tys.)" - czytamy na stronie resortu pracy. - Firmy chcą zatrudniać nowych pracowników. Trend ten nabiera cech trwałości. To bardzo optymistyczna oznaka ożywienia na lokalnych rynkach pracy. Świadczy też o wzroście zaufania pracodawców do usług urzędów pracy - powiedziała Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, cytowana w komunikacie ministerstwa.

Na poprawę sytuacji na rynku pracy zwraca uwagę ekspert Pracodawców RP Łukasz Kozłowski. Podkreśla on, że pracodawcy coraz częściej chcą zatrudniać nowych ludzi, konkurując między sobą o najlepszych. Na położenie pracowników duży wpływ ma poprawa sytuacji gospodarczej. Firmy mają więcej zamówień i panuje większe zapotrzebowanie na pracę. Rynek zaś jest w coraz większym stopniu wydrenowany z osób, które zatrudnienia poszukują. To zaś przekłada się na lepszą sytuację chcących zdobyć pracę.

- Jeżeli chodzi o bezrobocie rejestrowane, to luty i marzec będą nie będą szczególnie dobre. W marcu możemy odnotować lekki spadek - mówił Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)