Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
bezrobocie w polsce
25.08.2015 10:27

Bezrobocie w Polsce spada piąty miesiąc z rzędu

Najmniejszy odsetek osób bez pracy zanotowano w województwie Wielkopolskim.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mark Hunter / Flickr (CC BY 2.0))

Bezrobocie w lipcu wyniosło 10,1 procent. Takie dane podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny. Oznacza to, że odsetek osób bez pracy w Polsce spada nieprzerwanie od lutego. Najmniej bezrobotnych było w województwie Wielkopolskim.

Aktualizacja 11:00

Miesiąc wcześniej stopa bezrobocia wyniosła 10,3 proc. Spadek o 0,2 punktu procentowego jest zgodny z oczekiwaniami rynku. Jeszcze na początku 2015 roku bezrobocie wynosiło 12 proc., a na początku 2014 roku 14 proc. Najnowsze dane GUS potwierdziły również wcześniejsze prognozy resortu pracy. Wynik jest także lepszy w stosunku do stopy bezrobocia widniejącej w założeniach budżetowych na 2016 rok. Według nich w grudniu 2015 roku ma ono wynieść 10,5 proc.

Ekspert rynku pracy Agnieszka Bulik uważa, że już wkrótce będziemy mieli do czynienia z bezrobociem jednocyfrowym. Poza tym zmierzamy w kierunku rynku pracownika, czyli że to pracodawcy będą musieli mocno starać się by pozyskać odpowiednich ludzi a nie odwrotnie. Dodała, że na razie pracodawcy muszą zabiegać o specjalistów związanych z technologiami informatycznymi czy pracami wymagającymi wiedzy i kompetencji inżynieryjnych.

Marta Tobiasz z Antal International zwróciła uwagę, że obecnie rynkowi pracy sprzyjają czynniki sezonowe, dzięki którym wzrosło zatrudnienie w budownictwie, turystyce, przetwórstwie. Na rynek zatrudnienia pozytywny wpływ ma również przenoszenie wielu procesów biznesowych z zagranicy do Polski.

Stopa bezrobocia w Polsce w latach 2014-2015

Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła na koniec lipca 1585,7 tys., z tego 836,6 tys. stanowiły kobiety. W komunikacie GUS czytamy, że zdecydowana większość bezrobotnych pozostających w ewidencji urzędów pracy to nadal osoby, które wcześniej pracowały zawodowo. Stanowią one 84,1 proc. ogółu zarejestrowanych.

W przypadku osób nowo zarejestrowanych, osoby do 24-go roku życia stanowiły 26,9 proc. Z kolei odsetek nowo zarejestrowanych absolwentów (tj. osób, dla których okres od momentu zakończenia nauki do momentu rejestracji nie przekroczył 12 miesięcy) wyniósł 11,0 proc. ogólnej liczby nowo zarejestrowanych.

Źródło: Money.pl, na podstawie danych GUS

"W porównaniu z lipcem 2014 roku liczba bezrobotnych zmniejszyła się we wszystkich województwach. Największy spadek odnotowano w województwach: dolnośląskim (o 21,2 proc.), wielkopolskim (o 19,8 proc.), opolskim (o 19,7 proc.), lubuskim (o 18,7 proc.) i pomorskim (o 18,4 proc.)" - czytamy w komunikacie GUS. W stosunku do czerwca 2015 roku najbardziej znaczący spadek odnotowano w województwie opolskim (o 4,1 proc.).

Najwyższą stopę bezrobocia odnotowano w województwie Warmiński-Mazurskim (16,3 proc.), a najniższą w Wielkopolskim (6,6 proc.).

Tagi: bezrobocie w polsce, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz