Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Agata Kalińska
|

Blackout w Polsce. Tchórzewski uspokaja

8
Podziel się:

Polsce nie grozi blackout - ogłosił minister energii Krzysztof Tchórzewski. A to dlatego, że budowane są nowe bloki energetyczne. Jako pierwszy w styczniu przyszłego roku do sieci włączony zostanie blok w Elektrowni Kozienice.

Minister energii blackoutu się nie boi i wylicza nowe bloki.
Minister energii blackoutu się nie boi i wylicza nowe bloki. (East News/JACEK DOMINSKI/REPORTER)

- Już w tej chwili mamy taką sytuację, że nam tak zwany blackout nie grozi. Blackout ma miejsce wtedy, gdy są przeciążone sieci i kolejno automatycznie wyłączają się elektrownie - powiedział w środę w Telewizji Republika minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Przy okazji pochwalił rozbudowę Elektrowni Kozienice. Zapowiedział, że od pierwszego stycznia wejdzie ona do systemu energetycznego. - Duża nowa elektrownia, nowoczesna, o ponad dziesięcioprocentowej wyższej sprawności niż dotychczasowe elektrownie węglowe, o dużo większej wydajności, więc i efektywność energetyczna jest większa - mówił.

Przypomniał jednocześnie, że jest w Polsce spora grupa elektrowni 200 megawatowych z lat sześćdziesiątych, którą trzeba będzie wyłączyć.

Zobacz także: Zobacz też: Czy płacimy za dużo za prąd?

- W następnym roku wejdzie pierwszy blok energetyczny 1000-megawatowy w Opolu, potem drugi, w następnej kolejności będzie Jaworzno - 1000-megawatowy blok - powiedział minister.

Dodał, że po objęciu funkcji ministra odblokował zatrzymane wcześniej budowy dwóch elektrowni w Turowie o mocy 500 megawatów i Elektrowni Ostrołęka.

Przypomniał także, że kolejne inwestycje w energetykę nie będą już dotyczyły rozwoju mocy węglowych. To nowy przekaz ze strony rządu. - Mówię głośno o tym, ze Polska powinna budować elektrownie jądrowe. Przynajmniej jedną elektrownię jądrową - powiedział.

Jego zdaniem elektrownia z trzema blokami mogłaby zostać wybudowana do 2040 r.

gospodarka
energetyka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(8)
a Smaug? :)))...
5 lata temu
Blackout wymyślono od ręki, gdy kroił się elektryczny interes z Ukrainą.
tqq
5 lata temu
Zly wybor. NIE dla atomu w Polsce!
volt
5 lata temu
Oby tylko te kolosy 1000 MW nie były awaryjne, bo jak taki się wysypie to będziemy rozpalali ogniska w domach. Cóż, wtedy będzie już nowy minister.
NMD
5 lata temu
Tchórzewski łaski niech nam nie robi, mamy najdroższy prąd w Europie i nie potrafi zaspokoić potrzeb konsumpcyjnych to kupimy na Litwie, czy Ukrainie.
ja
5 lata temu
Szkoda, że nasi rządzący chcą ratować kopalnie przez pogrążanie firm energetycznych. Stracą wszyscy, bo ceny akcji tych firm poleciały w dół po 50%, a wielu z nas ma ich akcje poprzez OFE. Poza tym trwoni się publiczne pieniądze dotując nierentowne spółki. Innym przedsiębiorcom i ich pracownikom nikt nie pomaga. Muszą zamykać firmy i zwalniać ludzi, którzy też mają rodziny i być może niepracujące żony. Trzeba wziąć życie we własne ręce, bo politycy będą zawsze zadłużać Państwo i trwonić publiczne pieniądze. Dlatego powstała ksią.ż ka "Emer.ytura nie jest Ci potzerbna", by ludzi potrafili sami zadbać finansowo o siebie.