Notowania

podatek vat
29.10.2014 14:30

Branża metalowa apeluje o zmiany w podatku VAT

Co najmniej 200 milionów złotych może zaoszczędzić budżet państwa na uproszczeniu rozliczenia podatku VAT dla eksporterów. To szacunki branży metali nieżelaznych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Przemek Świderski/Reporter)

Dzięki dalszemu uszczelnieniu systemu zmniejszy się skala wyłudzeń podatku przez nieuczciwe przedsiębiorstwa.

Przedstawiciel Izby Gospodarczej Metali Nieżelaznych, Grzegorz Stulgis tłumaczy, że nieuczciwi przedsiębiorcy zakładali firmy na kilka miesięcy i skupowali półprodukty przeznaczone na eksport, nieobjęte VAT-em. Firma sprzedawała towar po niższej cenie, a następnie znikała z rynku nie odprowadzając podatku.

Zanim wprowadzono pierwsze zmiany straty budżetu z tego tytułu szacowano na około 0,5 miliarda złotych rocznie.

Ściąganie podatku VAT można poprawić, tłumaczy Przemysław Pacześ z Izby Gospodarczej Metali Nieżelaznych. _ - Wystarczy, że podatek będzie odprowadzany na końcu łańcucha pośredników. Tam zwykle znajdują się największe i najbardziej wiarygodne podmioty, takie jak producenci aut oraz części samochodowych czy huty. _

Pierwsze zmiany w płatnościach VAT pojawiły się w kwietniu 2011 roku. Tak zwany odwrócony system płatności zaczął obowiązywać wówczas w obrocie złomem. W ubiegłym roku objęto nim miedź. Branża chce, żeby do katalogu produktów objętych tym sposobem rozliczania dołączyły metale nieżelazne, takie jak cynk, ołów czy aluminium.

Z danych Komisji Europejskiej wynika, że w 2012 roku luka podatkowa czyli różnica między zakładanymi a rzeczywistymi wpływami z podatku VAT wyniosła około 9 miliardów 300 milionów euro.

Tagi: podatek vat, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, podatki, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz