Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Budżet już klepnięty, ale nadal budzi wiele emocji

Budżet już klepnięty, ale nadal budzi wiele emocji

Fot. PAP/Tomasz Gzell

Choć Sejm uchwalił budżet piątkowej nocy, projekt ustawy wciąż szeroko komentują politycy. Rządowa propozycja zakłada między innymi wzrost PKB o 3,8 procent, średnioroczną inflację na poziomie 1,7 procent i deficyt sektora finansów publicznych do 2,8 procent PKB.
- Budżet otwiera drogę do realizacji naszych założeń. Oprócz wsparcia dla rodzin na dzieci będą też darmowe leki dla seniorów. W przypadku "Rodzina 500 Plus" przewidujemy wsparcie dla tego programu w wysokości ponad 17 miliardów złotych - wylicza poseł Prawa i Sprawiedliwości Jacek Sasin.

Założenia budżetowe krytykuje Platforma Obywatelska. Andrzej Halicki podkreśla, że wszystkie założenia programu "Rodzina 500 Plus" nie są jeszcze opracowane. - Ten budżet jest robiony pod partyjne potrzeby - uważa poseł PO.

- Zakłada też przychody, których nie będzie. Szacowane 17 miliardów pochodzić będzie z przesunięć wydatkowych oraz kolejnych nakładanych podatków - prognozuje były minister administracji i cyfryzacji.

Założenia szeroko krytykuje też lider Kukiz'15, Paweł Kukiz. Przypomina, że deficyt może wynieść niemal 55 miliardów złotych. - Budżet powinien być oparty na gospodarce wolnorynkowej - podkreśla Kukiz. - Przede wszystkim powinniśmy zacząć od odpodatkowania pracy. Co z tego, że rośnie PKB, skoro tak niski jest w nim udział płac. Z kolei budżet oparty na rozdawnictwie i deficycie jest bardzo zły - tłumaczy polityk.

Finansowy plan rządu krytykują także ludowcy. Marek Sawicki z Polskiego Stronnictwa Ludowego uważa, że budżet w niewielkim stopniu odzwierciedla zapowiedzi PiS z kampanii wyborczej. - Projekt budżetu pokazuje, że PiS kłamie" - oświadczył Sawicki.

- "Rodzina 500 Plus" miało wejść w życie od stycznia i obejmować każde dziecko. Nie ma obniżenia wieku emerytalnego, podwyższenia kwoty wolnej od podatku - a to były podstawowe założenia z "niebieskiej książeczki" podczas kampanii pani premier Szydło - przypomina były szef resortu rolnictwa.

Nad założeniami budżetu w czwartek pochyli się senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej.

budżet, pis, rodzina 500 plus
IAR
Czytaj także
Polecane galerie
jaro2016
192.162.60.* 2016-01-31 17:56
kiedy obniżenie wieku emer. lub dymisja prezedenta?
Anna896#@1/
213.199.214.* 2016-01-31 17:22
W Polsce będzie teraz wysoki socjal jak w innych krajach UE .W Polsce będzie chciało teraz mieszkać coraz więcej ludzi , a to wszystko dzięki rządowi PIS , który widać że dba o dobro swoich obywateli .
mirella166
83.30.241.* 2016-01-31 17:22
a cóż innego mogą powiedzieć geniusze z PO i PSL . Halicki ( zajmij się teraz hodowlą jamników), Sawicki ( niby doktorat obronił) ale po polsku poprawnie mówić nie potrafi
Zobacz więcej komentarzy (17)