Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Po kontroli w Porcie Lotniczym Lublin CBA zawiadamia prokuraturę

6
Podziel się:

Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezesa Portu Lotniczego Lublin złożyło do prokuratury w Lublinie Centralne Biuro Antykorupcyjne. Według kontroli CBA na skutek działań prezesa lotnisko straciło 800 tys. euro.

Po kontroli w Porcie Lotniczym Lublin CBA zawiadamia prokuraturę
(Marek Jabłoński/East News)

"Według ustaleń agentów CBA nieprawidłowości skutkują wyrządzeniem szkody majątkowej w wielkich rozmiarach - 800 000 euro i dotyczą umowy z rumuńskim przewoźnikiem" - poinformował w poniedziałek Wydział Komunikacji Społecznej CBA w komunikacie prasowym.

- Zawiadomienie wpłynęło do prokuratury. Po zapoznaniu się z nim prokurator podejmie decyzję, czy wszcząć śledztwo w tej sprawie - powiedziała PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Lublinie Agnieszka Kępka.

Sprawa dotyczy umowy zawartej w marcu 2014 r. przez Port Lotniczy Lublin SA z przewoźnikiem z Rumunii.

"Ustalenia kontrolerów z CBA wskazują, że nieuregulowanie w terminie przez PLL SA niewielkich należności wynikających z rozliczeń (ok. 4000 euro) skutkowało zatrzymaniem przez rumuńską spółkę i nieoddaniem lotnisku aż 100 razy większej kwoty wpłaconej przez port lotniczy na poczet kompensat rozliczeń - czyli kaucji w wysokości aż 400 000 euro. Taką zawarto umowę i znalazły się w niej zapisy umożliwiające takie właśnie działanie rumuńskiego przedsiębiorstwa" - podało CBA.

Według CBA Port Lotniczy Lublin sfinansował też działania promocyjne na rzecz podmiotów trzecich płacąc za to 400 tys. euro. Spółka - jak ustalili agenci CBA - wpłaciła te pieniądze z własnego budżetu na konto rumuńskiej firmy i w ten sposób sfinansowała zawartą umowę promocyjną.

"Pieniądze na promocję powinny pochodzić całkowicie i wyłącznie od prywatnych partnerów handlowych Portu Lotniczego Lublin SA oraz sponsorów, takich jak centra SPA, touroperatorzy, itp. - promocja i reklama miała dotyczyć właśnie ich" - podało CBA.

Zawiadomienie jest efektem kontroli CBA przeprowadzonej w Porcie Lotniczym Lublin, dotyczącej "procedur podejmowania i realizacji decyzji w przedmiocie rozporządzania mieniem" w latach 2014 - 2016.

Rzecznik prasowy Portu Piotr Jankowski powiedział PAP, że zarząd spółki nie komentuje tej sprawy.

Port Lotniczy Lublin, oddany do użytku w grudniu 2012 r., powstał w podlubelskim Świdniku. Budowa lotniska kosztowała 476 mln zł, z czego 144,5 mln zł pokryła dotacja z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Udziały w spółce Port Lotniczy Lublin należą do samorządów Lublina, Świdnika, województwa lubelskiego i powiatu świdnickiego.

Liczba pasażerów odprawionych na tym lotnisku systematycznie rośnie - w 2015 r. było ich o ok. 40 proc. więcej niż rok wcześniej; w lipcu tego roku odprawiono tu ponad 39 tys. pasażerów, co jest wynikiem rekordowym (w lipcu 2015 r. było to niespełna 28 tys. osób). Władze lotniska spodziewają się dalszego wzrostu ruchu pasażerskiego i planują rozbudowę terminala.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
mirek
3 lata temu
po co lublinowi lotnisko?? żeby ciągle do niego dokładać. to był i jest zły pomysł w 20 r port lotniczy lublin miał 112 tys pasażerow tyle co okęcie w ciągu dnia
sid77
8 lat temu
lublin najwieksze miasto na prawym brzegu wisly i we wschodniej polsce,a to taka prowincjonalna dziura,to miasto sie cofa w rozwoju,korupcja bezrobocie bandytym jak w meksyku,nic dziwnege ze sie lublin wyludnia,,,,,,,,,,,,,,,,,szkoda
max
8 lat temu
do pierdla na dożywocie i zabrać cały majątek
sweq
8 lat temu
rozumiem żę ameryka albo izrael mogli przekręcić polaka ale rumun? ooooookooo?
CośTuNieGra
8 lat temu
Szkoda 800 000 euro. Kaucja 400 000 euro. A gdzie pozostałe 400 000 euro? Tak się robi interesy z Rumunami.