Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ceny mieszkań spadają. Zobacz, gdzie kupisz najtaniej

0
Podziel się:

Zdaniem analityków ceny mieszkań mogą spadać także w lutym i marcu. Później możemy oczekiwać niewielkiego wzrostu.

Ceny mieszkań spadają. Zobacz, gdzie kupisz najtaniej
(Bartosz Krupa/East News)

Do największej korekty doszło w Lublinie - prawie pięć procent i Toruniu - ponad 3 procent. Jak mówi analityk Robert Krasoń, w innych miastach spadki są nieco mniejsze.

Liczone w ujęciu rok do roku, we Wrocławiu mieszkanie można kupić o ponad 2 procent taniej, natomiast w Warszawie taniej jest o niespełna 2 procent, a w Krakowie niewiele ponad 1 procent - wynika z danych firmy Home Broker. W Olsztynie, Katowicach oraz Bydgoszczy trzeba z kolei zapłacić więcej za metr kwadratowy niż przed rokiem.

Ekspert podkreśla, że spadek cen był do przewidzenia. Od początku roku obowiązuje nowa rekomendacja Komisji Nadzoru Finansowego, która nakazuje posiadanie 10 - procentowego wkładu własnego przy zaciąganiu kredytu hipotecznego.

Wcześniej wystarczyło 5 procent. Skutkiem nowego prawa jest spadek popytu i co za tym idzie, spadek cen. Osoby, które zdecydowały się na zakup własnego mieszkania, chciały zamknąć transakcje do końca grudnia, by uniknąć nowych, ostrzejszych regulacji.

To spowodowało kumulację popytu w końcowych miesiącach zeszłego roku. Teraz zainteresowanie nieruchomościami jest nieco mniejsze.

Zdaniem analityków ceny mieszkań mogą spadać także w lutym i marcu. Później możemy oczekiwać niewielkiego wzrostu.

Optymistyczne dane GUS

Wyniki branży budowlanej, a szczególnie mieszkaniówki, potwierdzają niczym nie zakłócony optymizm inwestycyjny deweloperów. Szczególnie widać go w liczbie nowych pozwoleń na budowę oraz rozpoczynanych inwestycji.

W tym pierwszym przypadku - według danych GUS - liczba pozwoleń w styczniu, w porównaniu z początkiem 2014 roku skoczyła aż o ponad 20 proc. Rosnąca mieszkaniowa oferta już odbija się na cenach, które w największych miastach zaczęły spadać.

Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w styczniu wzrosła o 11,8 proc. w ujęciu rocznym i wyniosła 7,24 tys. szt. - czytamy w najnowszym raporcie Głównego Urzędu Statystycznego.

Jeżeli chodzi o budownictwo indywidualne (domki, bliźniaki itp), liczba nieruchomości, których budowę rozpoczęto, wzrosła w ciągu ostatnich 12 miesięcy o 5,1 proc. Wzrosła do 2.8 tys. mieszkań.

Czytaj więcej w Money.pl
Mieszkania z drugiej ręki popularniejsze Do końca roku ceny mieszkań używanych powinny być stabilne, a ożywienia na rynku należy spodziewać się po wakacjach - uważają eksperci.
Metr kw. w Łodzi o połowę tańszy niż w stolicy W 11 największych miastach w Polsce ceny transakcyjne mieszkań poleciały w dół.
Zmiana prawa. Ceny mieszkań pójdą w górę? Polski Związek Firm Deweloperskich uważa, że zlikwidowanie otwartych rachunków powierniczych spowoduje wzrost cen mieszkań o co najmniej 4 proc.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)