Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ceny mieszkań w Polsce. Na kredyt trzeba oddać jedną trzecią pensji

0
Podziel się:

Ceny mieszkań od lat najwyższe są w Warszawie. Co jednak, jeśli pod uwagę weźmiemy nie tylko koszt jednego metra, ale również odniesiemy kwotę kredytu na wymarzone lokum do średniej pensji w danym mieście?

Ceny mieszkań w Polsce. Na kredyt trzeba oddać jedną trzecią pensji
(Piotr Adamowicz)

Ceny mieszkań od lat najwyższe są w Warszawie. Co jednak jeśli pod uwagę weźmiemy nie tylko koszt jednego metra, ale również odniesiemy kwotę kredytu na wymarzone lokum do średniej pensji w danym mieście? O tym w dzisiejszym odcinku #dziejesiewbiznesie. Okazuje się, że najgorzej pod tym względem jest w Krakowie.

Analitycy firmy Home Broker przyjęli założenia, że kredytobiorca chce kupić 50-metrowe mieszkanie, pożycza pieniądze na 25 lat i dysponuje wkładem własnym w wysokości 20 procent wartości nieruchomości.

Na tej podstawie policzyli, ile procent pensji będzie musiał przeznaczyć na spłatę mieszkania.

Wychodzi na to, że rata kredytu, niezależnie od regionu, pochłania co najmniej jedną trzecią zarobków, a to i tak w warunkach najniższych w historii stóp procentowych. Jak stopy procentowe wzrosną, w górę pójdą też raty kredytów i część pensji pochłaniana przez kredyt jeszcze wzrośnie.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)