Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ceny paliw rosną. Koniec taniego tankowania

0
Podziel się:

Ceny ropy spowodowały zawirowania na rynku.

Ceny paliw rosną. Koniec taniego tankowania
(Reporter)

Kierowcy od jesieni ubiegłego roku zacierają ręce ciesząc się z coraz tańszego tankowania na stacjach benzynowych. Niestety już od przyszłego tygodnia ceny pójdą wyraźnie w górę - prognozują analitycy.

W ciągu roku ceny paliw na polskich stacjach benzynowych spadły o 18 procent, a wszystko dzięki nadprodukcji ropy na światowych rynkach. Jak pokazuje najnowsza prognoza Międzynarodowej Agencji Energii, ten stan ma się utrzymać i ceny prędko nie wrócą do wysokich poziomów.

Mimo tego, jak prognozują eksperci z e-petrol.pl, cena paliw na stacjach benzynowych wzrośnie w przyszłym tygodniu. Benzyna bezołowiowa 95 już podrożała o 6 groszy i średnio w Polsce kosztuje obecnie 4,35 zł/l. Jeszcze mocniej - aż o 8 groszy - poszła w górę średnia ogólnopolska dla oleju napędowego.

Na tę chwilę litr diesla to wydatek rzędu 4,37 PLN. Dynamika i kierunek zmian w nadchodzących dniach powinny zostać utrzymane. To może oznaczać sporą rozpiętość cenową pomiędzy poszczególnymi stacjami, które będą uzależniać swoją bieżącą ofertę od zmieniających się kosztów zakupu paliwa - wynika z prognozy e-petrol.pl.

Prognoza cen paliw w sprzedaży detalicznej
W okresie 16-22 lutego 2015
Źródło:e-petrol.pl
Pb98 4,59-4,71
Pb95 4,37-4,49
ON 4,43-4,56
LPG 1,94-2,04

Rosnące systematycznie ceny w rafineriach, przy spadających marżach operatorów rynku detalicznego dają jednoznacznie zwyżkową prognozę zmian cen paliw na stacjach w najbliższych dniach. Szacowane przedziały dla poszczególnych gatunków paliw to 4,37-4,49 zł/l dla benzyny bezołowiowej 95, 4,43-4,56 zł/l dla oleju napędowego i 1,94-2,04 zł/l dla autogazu.

W rafineriach kierunek bez zmian

Na hurtowym rynku paliw zanotowaliśmy kolejny tydzień podwyżek. Benzyna bezołowiowa 95 podrożała o 63,20 zł i średnio w rafineriach kosztuje 3532,60 zł/ metr sześc. Podobna była skala wzrostu w przypadku oleju napędowego, który jest dzisiaj o 69,40 zł droższy w porównaniu z ubiegłym piątkiem.

Zobacz, jak zmieniały się ceny paliw

Metr sześcienny diesla kosztuje średnio na rynku hurtowym 3618,00 zł. Sytuacja na giełdach naftowych, gdzie notowania ropy znajdują się w okolicach tegorocznych cenowych maksimów, nie pozostaje wpływu na ceny paliw oferowanych przez krajowych producentów. Na przestrzeni miesiąca olej napędowy i benzyna podrożały o około 300 złotych na metrze sześciennym.

Co z ropą?

Pod wpływem kolejnych deklaracji dotyczących ograniczenia wydobycia łupkowego w USA, a także po wypowiedziach przedstawicieli jednego z głównych koncernów paliwowych w Europie o cięciach wydatków inwestycyjnych w nowym roku, co wypchnęło notowanie cen baryłki na poziom 60 dol.

Taka zmiana powoduje odwleczenie w czasie spodziewanej korekty, która wydawała się realna już przez kilka ostatnich dni, choćby po publikacji danych o zapasach paliw w USA, które wzrosły o 20 mln baryłek - tłumaczą eksperci z e-petrol.pl. Docierające na rynek sygnały, które uznano za podstawy zwyżki, nie są ani nowością, ani niespodzianką dla handlujących.

Zobacz, jak zmieniała się cena ropy w ostatnich miesiącach

Dziś wprawdzie rynek otrzymał kolejną porcję danych, które mogłyby zastymulować optymizm (niemieckie PKB), jednak pewne ograniczenie wzrostów zdaniem wielu analityków jest nieuniknione, bowiem na rynku nadal możemy zaobserwować pewną nadpodaż surowca, wynikającą z rywalizacji głównych producentów w ostatnich miesiącach.

Czytaj więcej w Money.pl
Takiej deflacji jeszcze w Polsce nie było To efekt przede wszystkim taniej ropy, która przekłada się nie tylko na niższe koszty transportu, ale wiele innych cen.
Zamość - drogi hipermarket Redaktor Karol Kozyra zapytał mnie o sprawy cen na stacjach. Oto kilka uwag dla Tygodnika Zamojskiego: Ropa naftowa tanieje na światowych rynkach od kilku miesięcy.
Kierowcy w USA nie odczuwają boomu Stany Zjednoczone przeżywają boom naftowy i gazowy. Naturalnym jest, że ostateczni konsumenci produktów z ropy naftowej, w przeważającej części paliw - chcieliby coś z tego mieć.
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)