Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Na rynek wejdą wielkie korporacje, z którymi nie wygramy". Kosiniak-Kamysz ostrzega przed CETA

8
Podziel się:

Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego przestrzega przed wejściem w życie umowy o wolnym handlu między Unią Europejską a Kanadą - CETA - bez rzetelnej informacji na temat postanowień tego dokumentu. W zeszłym tygodniu odbyła się w Sejmie debata o CETA, a w sobotę przeciwnicy porozumienia organizują manifestację przed ministerstwem rolnictwa.

"Na rynek wejdą wielkie korporacje, z którymi nie wygramy". Kosiniak-Kamysz ostrzega przed CETA
(Maciej Stanik/REPORTER/EAST NEWS)

Władysław Kosiniak-Kamysz mówił w radiowej Trójce, że umowa CETA jest zagrożeniem dla konsumentów i dla producentów żywności. Wyjaśnił, że polskie standardy produkcji należą do najwyższych w Unii Europejskiej, a nasz kraj jest wolny od organizmów genetycznie modyfikowanych, czego nie można powiedzieć o rolnictwie kanadyjskim.

Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego powiedział, że Polska nie może się zgodzić na obniżenie jakości naszych produktów spożywczych. Podkreślił, że stracą na tym przede wszystkim małe gospodarstwa rolne. - Na rynek wejdą wielkie korporacje, z którymi nie wygramy - mówił gość Polskiego Radia.

Dodawał, że jest to walka o polską rację stanu. Jego zdaniem, najpierw powinna się odbyć poważna dyskusja ze wskazaniem plusów i minusów umowy CETA, a dopiero potem ratyfikacja przez parlament narodowy i wejście umowy w życie.

Negocjacje w sprawie umowy o wolnym handlu między Unią Europejską a Kanadą trwały pięć lat i zakończyły się we wrześniu 2014 roku. CETA to kompleksowa umowa gospodarczo-handlowa. Według jej założeń mają zostać zniesione cła, a handel pomiędzy Unią a Kanadą ma zostać znacząco zliberalizowany.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(8)
Jolka
8 lat temu
należy zdelegalizować mafie PO-PSL i wszystkich wsadzić do pierdla a ich majątki zpieniężyć i przekazać biednym i chorym ludziom
Radissimo
8 lat temu
Nareszcie poważni politycy zwracają uwagę na zagrożenie ta chora umowa. Nawet jeśli nie będzie zgody na import GMO, umowa otworzy drogę dla importu nasion i uprawiania ich przez spółki zależne od Monsanto w Europie. Nie tłumaczy się nam też dlaczego ta umowa w ogole jest nam potrzebna. Kanada to 35 mln mieszkańców. Powinniśmy raczej negocjować umowę bilateralna. Widać więc ze nie o Kanade tu chodzi a o wpływ USA na UE przez spółki zależne od swych korporacji zlokalizowane w Kanadzie.
olo główny
8 lat temu
No proszę, ale mądrala, a przepraszam skąd to wie? Pewnie miał korporację, albo pracował w takowej, a, racja tak robiono za czasów tej wspaniałej partii na p.
Zyga PRL
8 lat temu
Konsument ma interes w tym żeby miec wybór. Miedzy tanim a droszym. Rolnik jak każdy przedsiebiorca ma miec dla konsumenta atrakcyjna oferte. Może laczy sie spoldzielnie, spółki, szukac kanalow dystrybucji. Natomiast rolnik nie prawa oczekiwać ze kilkuosobową rpdzina utrzymać ma sie na dobrym poziomie z paru hektarów i kilku czy kilkunastu zwierząt. TO JEST NIBY PRACA Z KTOREJ NAWET NIE MA OPCJI NA ZARBIENIE NA NORMALNE SKLADKI UBEZPIECZENIA SPOLECZNEGO I INNE PODATKI.
Klempa sejmow...
8 lat temu
Czy to ten pacjent, któremu stara zafundowała poroże ?