Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Cyberbezpieczeństwo. USA szykują sankcje przeciw chińskim firmom oskarżanym o ataki hakerskie

0
Podziel się:

Podejrzenia, że chińscy hakerzy stali za całą serią ataków na systemy komputerowe amerykańskich instytucji i firm od dłuższego czasu wywoływały napięcie w stosunkach pomiędzy obu państwami.

Cyberbezpieczeństwo. USA szykują sankcje przeciw chińskim firmom oskarżanym o ataki hakerskie
(alphaspirit/iStockphoto)

Już na początku przyszłego tygodnia Stany Zjednoczone mogą wprowadzić sankcje wymierzone przeciw tym chińskim firmom, które zostały oskarżone przez amerykańskie władze o cyberkradzież własności intelektualnej, donosi "Financial Times".Brytyjski dziennik finansowy powołuje się na trzech amerykańskich urzędników, którzy poinformowali, że sankcje mają zostać wprowadzone jeszcze przed wrześniową wizytą w USA prezydenta Chin Xi Jinpinga.

Podejrzenia, że chińscy hakerzy stali za całą serią ataków na systemy komputerowe amerykańskich instytucji i firm od dłuższego czasu wywołują napięcie w stosunkach pomiędzy obu mocarstwami.

Amerykanie rozważają wprowadzenie sankcji także przeciw rosyjskim firmom i osobom, którym również przypisuje się przeprowadzenie cyberataków, dowiedziała się agencja Reutera.

Pytany przez dziennikarzy o prawdopodobieństwo wprowadzenia sankcji w przyszłym tygodniu, rzecznik Departamentu Stanu USA Mark Toner odpowiedział, że Biały Dom z zasady nie zapowiada żadnych sankcji ekonomicznych przed ich wprowadzeniem "z oczywistych powodów". Jak wyjaśnił, amerykańskie władze nie chcą w ten sposób ostrzec potencjalnych obiektów, które mogą zostać objęte sankcjami, by nie mogły próbować ich uniknąć.

Mike McConnell, były szef Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), ujawnił w marcu bieżącego roku, że działający na zlecenie władz w Pekinie chińscy hakerzy włamali się do komputerów każdej dużej amerykańskiej firmy. Atak nastąpił nawet na tak kluczowe instytucje jak Kongres Stanów Zjednoczonych, Departament Obrony i Departament Stanu.

Chińczycy mieli też dokonać serii kradzieży danych dotyczących amerykańskiego systemu obronnego, w tym takich samolotów bojowych jak najnowszy myśliwiec wielozadaniowy F-35 Lightning II, myśliwiec przewagi powietrznej F-22 Raptor, czy bombowiec strategiczny B-2.

wiadomości
gospodarka
najważniejsze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)