Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

PSL chce dać 500 zł emerytom na święta Bożego Narodzenia. Będzie to kosztować 2,8 mld zł

198
Podziel się:

PSL chce jednorazowego dodatku do emerytur i rent.

PSL chce jednorazowego dodatku do emerytur i rent.
PSL chce jednorazowego dodatku do emerytur i rent. (MAREK LASYK/REPORTER)

Nawet 500 zł dodatku dla emerytów i rencistów chce wypłacić PSL z budżetu państwa. Według szefa ludowców Władysława Kosiniaka-Kamysza jest to możliwe już w tym roku. Zapowiedział, że projekt zostanie złożony do marszałka w piątek.

Prezes PSL poinformował, że będzie to projekt ustawy o jednorazowym dodatku pieniężnym w związku z - jego zdaniem - "dramatycznie niską" waloryzacją w 2016 r. i 2017 r. Przekonywał, że propozycja Stronnictwa wychodzi na przeciw oczekiwaniom emerytów, rencistów i seniorów - "osób w dostojnym wieku".

Jak dodał, zgodnie z propozycją ludowców, jeżeli świadczenie lub ich suma nie przekraczałyby kwoty tysiąca złotych, dodatek wynosiłby 500 zł, jeżeli wynosiłoby powyżej tysiąca złotych, a nie więcej niż 1,5 tys. zł - 400 zł. Świadczenie w przedziale 1,5 tys. - dwa tys. zł - uprawniałoby do 300 zł dodatku.

Zobacz także: Najtańsze kraje na świecie dla emerytów:

Szef Stronnictwa przewiduje, że ich propozycja będzie kosztowała budżet państwa ok. 2,8 miliarda zł.

Kosiniak-Kamysz przypomniał, że PSL złożyło podobny projekt w Sejmie przed wakacjami, ale - jak relacjonował - "wtedy PiS nie zdecydował się na jego przyjęcie".

- Ale później pojawiły się zapowiedzi w mediach, że taka propozycja jest rozważana w rządzie, więc wychodząc na przeciw, również tym propozycjom rządowym - być może mają zbyt dużo zajęć, może sprawa sądów tak absorbuje całe środowisko polityczne PiS, że nie ma czasu przygotować ustawy dla emerytów - więc tutaj pomagamy, jako klub doświadczony, najdłużej funkcjonujący w parlamencie - mówił.

Proponowany przez PSL dodatek miałby dotyczyć emerytów, rencistów i osób pobierających świadczenia przedemerytalne, zasiłki przedemerytalne, emerytury pomostowe albo nauczycielskie świadczenia kompensacyjne. Proponowane rozwiązanie byłoby również zastosowane w przypadku służb mundurowych, kombatantów oraz inwalidów wojennych.

Prezes PSL wyjaśnił, że dodatek miałby być wypłacany w grudniu każdego roku. Ludowcy chcą, żeby ustawa weszła w życie w listopadzie 2017 r.

- Już w tym roku jest to naprawdę możliwe. Bierzemy za dobrą monetę te deklaracje PiS - przecież chcą to wprowadzić, ustawa jest gotowa, sytuacja budżetowa jest dobra. Naprawdę już nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dać 500 zł emerytom na święta Bożego Narodzenia - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Poseł Mieczysław Kasprzak - który przygotował projekt ustawy - wskazał, że emerytów pobierających najniższe świadczenia wciąż przybywa. - Przybywa i będzie przybywać dlatego, że w tej chwili - w okres pobierania świadczeń - wchodzą emeryci z obniżonego wieku emerytalnego, a te świadczenia w niektórych przypadkach będą dramatycznie niskie" - podkreślił. - My chcemy, żeby oprócz tej waloryzacji, która wynika z systemu ci, którzy mają niższe świadczenia otrzymywali dodatkowe jeszcze świadczenie - dodał.

Poseł Paweł Bejda zaznaczał, że PSL "zawsze było, jest i będzie wrażliwe na sprawy seniorów". Dodał, że ma nadzieję, iż PiS nie odrzuci tego projektu tylko i wyłącznie dlatego, że jest to projekt PSL, a "ponadpartyjnie" się nam nim "pochyli".

Bejda powiedział też, że jego partia "bardzo mocno" pracuje nad projektem ustawy, która będzie całkowicie likwidowała podatki od emerytur. - Emeryci w tym wieku, kiedy pracowali, już dostatecznie napłacili się różnego rodzaju podatków. W związku z tym jest takie oczekiwanie, że już ta emerytura, którą dostają nie powinna być opodatkowana, czyli emerytura brutto powinna stać się emeryturą netto - podkreślił poseł ludowców.

Anna Tustanowska, Edyta Roś (PAP)

kraj
praca
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(198)
jaś
6 lat temu
Panie Kamysz. A dlaczego pan nie był taki hojny, kiedy to był pan w koalicji rządzącej i jednocześnie ministrem pracy? A dlaczego mają dostać tylko Ci, co mają niskie emerytury? Pewnie chce się pan podlizać tym co biorą emeryturę z KRUS. Moim zdaniem powinni dostać albo wszyscy, albo nikt.
jerwal
6 lat temu
Panie Kamysz .takie rozdawnictwo nie swoich pieniędzy dla zdobycie elektoratu prowadzi do upodlenia ludzi . To przyklad negatywny dla młodzieży . Każdy z ludzi poprzez wykształcenie ,poprzez pęd do rozwoju ,a tym samym do większych pieniędzy za swą pracę pobudza w ludziach do wzrostu dochodu ,a nie czekania na żebractwo . Takie równanie emerytur to nic innego jak komunizm w sowieckim wydaniu -"równirowka" .Czy się stoi ,czy się leży dwa tysiące się należy . Skąd to znamy .Za dobrą pracę ,należy się dobra płaca ,a nie żebry od innych,kosztem innych .
Pomn
6 lat temu
PSL ja ma niech da.
janek
6 lat temu
Ja jestem takiego zdania dla każdego emeryta np.10 zł za rok pracy to takie stażowe i to będzie sprawiedliwe,czy mam racje???
kos
6 lat temu
następny komunista zrównać emerytury tym co pracowali 40 z tymi co ledwo te prawa uzyskali
...
Następna strona