Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
PSL chce dać 500 zł emerytom na święta Bożego Narodzenia. Będzie to kosztować 2,8 mld zł

PSL chce dać 500 zł emerytom na święta Bożego Narodzenia. Będzie to kosztować 2,8 mld zł

PSL chce jednorazowego dodatku do emerytur i rent. Fot. MAREK LASYK/REPORTER
PSL chce jednorazowego dodatku do emerytur i rent.

Nawet 500 zł dodatku dla emerytów i rencistów chce wypłacić PSL z budżetu państwa. Według szefa ludowców Władysława Kosiniaka-Kamysza jest to możliwe już w tym roku. Zapowiedział, że projekt zostanie złożony do marszałka w piątek.

Prezes PSL poinformował, że będzie to projekt ustawy o jednorazowym dodatku pieniężnym w związku z - jego zdaniem - "dramatycznie niską" waloryzacją w 2016 r. i 2017 r. Przekonywał, że propozycja Stronnictwa wychodzi na przeciw oczekiwaniom emerytów, rencistów i seniorów - "osób w dostojnym wieku".

Jak dodał, zgodnie z propozycją ludowców, jeżeli świadczenie lub ich suma nie przekraczałyby kwoty tysiąca złotych, dodatek wynosiłby 500 zł, jeżeli wynosiłoby powyżej tysiąca złotych, a nie więcej niż 1,5 tys. zł - 400 zł. Świadczenie w przedziale 1,5 tys. - dwa tys. zł - uprawniałoby do 300 zł dodatku.

Najtańsze kraje na świecie dla emerytów:

Szef Stronnictwa przewiduje, że ich propozycja będzie kosztowała budżet państwa ok. 2,8 miliarda zł.

Kosiniak-Kamysz przypomniał, że PSL złożyło podobny projekt w Sejmie przed wakacjami, ale - jak relacjonował - "wtedy PiS nie zdecydował się na jego przyjęcie".

- Ale później pojawiły się zapowiedzi w mediach, że taka propozycja jest rozważana w rządzie, więc wychodząc na przeciw, również tym propozycjom rządowym - być może mają zbyt dużo zajęć, może sprawa sądów tak absorbuje całe środowisko polityczne PiS, że nie ma czasu przygotować ustawy dla emerytów - więc tutaj pomagamy, jako klub doświadczony, najdłużej funkcjonujący w parlamencie - mówił.

Proponowany przez PSL dodatek miałby dotyczyć emerytów, rencistów i osób pobierających świadczenia przedemerytalne, zasiłki przedemerytalne, emerytury pomostowe albo nauczycielskie świadczenia kompensacyjne. Proponowane rozwiązanie byłoby również zastosowane w przypadku służb mundurowych, kombatantów oraz inwalidów wojennych.

Prezes PSL wyjaśnił, że dodatek miałby być wypłacany w grudniu każdego roku. Ludowcy chcą, żeby ustawa weszła w życie w listopadzie 2017 r.

- Już w tym roku jest to naprawdę możliwe. Bierzemy za dobrą monetę te deklaracje PiS - przecież chcą to wprowadzić, ustawa jest gotowa, sytuacja budżetowa jest dobra. Naprawdę już nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dać 500 zł emerytom na święta Bożego Narodzenia - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Poseł Mieczysław Kasprzak - który przygotował projekt ustawy - wskazał, że emerytów pobierających najniższe świadczenia wciąż przybywa. - Przybywa i będzie przybywać dlatego, że w tej chwili - w okres pobierania świadczeń - wchodzą emeryci z obniżonego wieku emerytalnego, a te świadczenia w niektórych przypadkach będą dramatycznie niskie" - podkreślił. - My chcemy, żeby oprócz tej waloryzacji, która wynika z systemu ci, którzy mają niższe świadczenia otrzymywali dodatkowe jeszcze świadczenie - dodał.

Poseł Paweł Bejda zaznaczał, że PSL "zawsze było, jest i będzie wrażliwe na sprawy seniorów". Dodał, że ma nadzieję, iż PiS nie odrzuci tego projektu tylko i wyłącznie dlatego, że jest to projekt PSL, a "ponadpartyjnie" się nam nim "pochyli".

Bejda powiedział też, że jego partia "bardzo mocno" pracuje nad projektem ustawy, która będzie całkowicie likwidowała podatki od emerytur. - Emeryci w tym wieku, kiedy pracowali, już dostatecznie napłacili się różnego rodzaju podatków. W związku z tym jest takie oczekiwanie, że już ta emerytura, którą dostają nie powinna być opodatkowana, czyli emerytura brutto powinna stać się emeryturą netto - podkreślił poseł ludowców.

Anna Tustanowska, Edyta Roś (PAP)

sejm, praca, psl, świadczenia, partie, społeczeństwo, kraj, 500 plus
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
jaś
2017-10-06 14:44
Panie Kamysz. A dlaczego pan nie był taki hojny, kiedy to był pan w koalicji rządzącej i jednocześnie ministrem pracy? A dlaczego mają dostać tylko Ci, co mają niskie emerytury? Pewnie chce się pan podlizać tym co biorą emeryturę z KRUS. Moim zdaniem powinni dostać albo wszyscy, albo nikt.
jerwal
2017-10-01 19:36
Panie Kamysz .takie rozdawnictwo nie swoich pieniędzy dla zdobycie elektoratu prowadzi do upodlenia ludzi . To przyklad negatywny dla młodzieży . Każdy z ludzi poprzez wykształcenie ,poprzez pęd do rozwoju ,a tym samym do większych pieniędzy za swą pracę pobudza w ludziach do wzrostu dochodu ,a nie czekania na żebractwo . Takie równanie emerytur to nic innego jak komunizm w sowieckim wydaniu -"równirowka" .Czy się stoi ,czy się leży dwa tysiące się należy . Skąd to znamy .Za dobrą pracę ,należy się dobra płaca ,a nie żebry od innych,kosztem innych .
Pomn
2017-09-30 22:57
PSL ja ma niech da.
Pokaż wszystkie komentarze (198)