Notowania

Donald Trump szykuje nowe cła na chińskie towary

Importowane z Chin towary o wartości 200 mld dol. mogą zostać objęte amerykańskimi cłami. Według agencji Reuters Donald Trump może podjąć decyzję w tej sprawie już w poniedziałek.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Sputnik/EAST NEWS)
Donald Trump zapowiada, że nie odpuści w starciu handlowym z Chinami.

Cłem ma zostać obłożona chińska elektronika, płytki drukowane i produkty konsumenckie, takie jak owoce morza, meble, oświetlenie, opony, chemikalia, plastiki, rowery i foteliki samochodowe dla dzieci.

Z nieoficjalnych sygnałów płynących z Białego Domu wynika, że stawka wyniesie około 10 proc. Wcześniej administracja Trumpa rozważała stawkę 25 proc.

Wideo: Wojna handlowa USA-UE. "Donald Trump jest skazany na wygraną"

Donald Trump chce za pomocą ceł przeciwdziałać "niesprawiedliwym praktykom handlowym Chin", które mają polegać na subsydiowaniu przez państwo przemysłu czy przejmowaniu amerykańskiej własności intelektualnej.

Jak pisze Reuters, amerykański prezydent już nakazał swoim podwładnym rozpoczęcie procedur wprowadzenia nowych ceł, na przekór staraniom sekretarza skarbu Stevena Mnuchina, by wrócić z Chińczykami do stołu negocjacyjnego.

Administracja prezydenta Trumpa ogłaszała już 10 lipca, że rozważa wprowadzenie 10-procentowych ceł na tysiące chińskich produktów, których import wynosi około 200 mld dol. rocznie.

To miało być kolejne posunięcie po uruchomieniu w lipcu 25-procentowych taryf na towary o wartości 34 mld dol. Potem pojawiły się nieoficjalne informacje o kolejnej propozycji. Nowe cła mają być nie 10, ale 25-procentowe.

Nowe cła będą miały dużo większe znaczenie dla rynku konsumpcyjnego w USA niż poprzednie podatki importowe. Co więcej, lista produktów ma się w przyszłości jeszcze poszerzyć i dojść do łącznej wartości 500 mld dol.

Import z Chin do USA wzrósł w tym roku o 9 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: cła, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-09-2018

KoalaA Chiny wprowadzą embargo na metale ziem rzadkich i ci wtedy?

16-09-2018

B52a Europa wyprowadza produkcję do Azji to co jest lepsze

17-09-2018

rturniech sobie mózg ocli.... miernota

Rozwiń komentarze (3)