Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Marcin Łukasik
Marcin Łukasik
|

Drenaż budżetu. Składki od firm pójdą na pensje dla lekarzy

163
Podziel się:

Rząd ma dziś pracować nad budżetem na przyszły rok. Kontrowersje budzą plany wykorzystania pieniędzy zebranych w Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Ministrowie chcą wydać te środki niezgodnie z ich przeznaczeniem -pisze Rzeczpospolita.

Rząd przymierza się do przyszłorocznego budżetu. Kasa ze składek od firm na pójść na inny cel niż planowano.
Rząd przymierza się do przyszłorocznego budżetu. Kasa ze składek od firm na pójść na inny cel niż planowano. (Tymon Markowski/Agencja Gazeta)
bESigNcl

Rząd ma dziś pracować nad budżetem na przyszły rok. Kontrowersje budzą plany wykorzystania pieniędzy zebranych w Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Ministrowie chcą wydać te środki niezgodnie z ich przeznaczeniem – pisze Rzeczpospolita.

Pracodawcy nie zostawiają suchej nitki na planach wykorzystania składek zebranych od firmy. Chodzi łącznie o niemal 5 mld zł.

OGLĄDAJ: Pracodawcy narzekają na brak pracowników. Ekonomista kpi: chyba niewolników

bESigNcn

W pierwszej kolejności pod nóż pójdą środki z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Wytransferowanie środków jest konieczne, aby spełnić polityczne obietnice wobec lekarzy. A mowa o niebagatelnej kwocie rzędu 2,2 mld zł. Właśnie tyle ma zostać przeniesione na wypłaty wynagrodzeń dla lekarzy rezydentów i pielęgniarek w trakcie specjalizacji czy staży podyplomowych. Co ważne, wpływy do tego funduszu mają w przyszłym roku wynieść 476 mln zł.

Dlaczego tak mały fundusz obarczono tak dużymi wypłatami? Ekonomiści, z którymi rozmawiała Rzeczpospolita, wyjaśniają że FGŚP nie podlega regule wydatkowej. To oznacza, że środki publiczne na wynagrodzenia nie wlicza się wtedy do deficytu budżetowego.

bESigNct

Rządplanuje przenieść również pewną sumę środków z Funduszu Pracy. 1,3 mld zł ma zasypać lukę jaka powstała w pracowniczych planach kapitałowych. Z tego źródła pochodzić będą również pieniądze jako dodatek do daniny solidarnościowej od najbogatszych.

Pracodawcy protestują. Ich zdaniem rząd robi skok na kasę ze składek firm i planuje je wydać niezgodnie z celem.

- Od przedstawicieli rządu słyszymy, że na nic nie ma pieniędzy. Ale składki płacone przez przedsiębiorców zbierane na funduszach są wydawane na inne cele. Pozostałe pieniądze są zamrażane na depozytach. Na ustawowe cele, dla których zostały przewidziane te fundusze, zostaje niewiele – powiedział Rzeczpospolitej Grzegorz Baczewski, dyrektor generalny Konfederacji Lewiatan, przewodniczący Rady Rynku Pracy.

A chodzi przede wszystkim o aktywizację osób niepracujących. Ekspert zaznaczył, że niskie bezrobocie nie jest argumentem za tym, aby zmniejszać te środki.

bESigNcu

Tymczasem analitycy zwracają uwagę na przesłanki mówiące o nadchodzącym kryzysie. Świadczy o tym zwiększona liczba upadłości firm w ciągu ostatniego roku, a także zadłużenie przedsiębiorców w ZUS. Ponad pół miliona firm nie reguluje swoich należności w terminie. Zaległe składki na ubezpieczenia społeczne wynoszą już 3,5 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bESigNcO
KOMENTARZE
(163)
karman
3 lata temu
" Kontrowersje budzą plany wykorzystania pieniędzy zebranych w Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych" - taki sam los czeka pieniądze zebrane w nowych Pracowniczych Planach Kapitałowych - nie miejmy złudzeń...
podatnik
3 lata temu
a czy zostanie zniesiona głupota: kto pracuje na etacie i ma własna działaność musi dwa razy płacić składkę zdrowotną !!! Ze składki zdrowotnej jako firmy nie ma nic oprócz tego że trzeba płacić co miesiąc haracz po 400 zł !!!!! Nie ma ani dodatkowego ubezpieczenia ani dodatkowych świadczeń zdrowotnych a płacić do ZUS trzeba !!! TO JEST OBDZIERANIE LUDZI ZE SKÓRY !!!!
ZGODA ALE.......
3 lata temu
wtedy jak przestana leczyć PRYWATNIE w dodatku na prywatnym sprzęcie przy okazji co robi robi NFZ z naszymi składkami........
bESigNcP
Kams
3 lata temu
Wytransferowanie środków jest konieczne, aby spełnić polityczne obietnice wobec lekarzy. A mowa o niebagatelnej kwocie rzędu 2,2 mld zł.za co placimy lekarzom, zwlaszcza w tzw. Sluzbie zdowia? Za leczenie objawowe, serwowanie a moze sprawdzanie lekow, czy ktos ich rozlicza z efektow wyzdrowien, stanu zdowia spoleczenstwa, pracownicy nie chca byc na L4 a musza bo procesy leczenia prostych chorob sa dlugie, czesto zle zdiagnozowane. Efekt - coraz wieksza liczba pacjentow-ktos wogole policzyl jak to rosnie? Coraz wieksze problemy w firmach z wydajnoscia pracy, coraz gorsze wyniki firm. Przy konkurencji z krajami sasiednimi gdzie system panstwowy dziala sprawniej i jest mniej kosztowny- mniej przepisow, prostsze- latwiejsze do stosowania /mniej administraci w firmie/ i sprawdzania /mniej urzednikow w Panstwie/ mamy niestety kiepska szanse przetrwac jako firmy i jako gospodarka zwlaszcza w kryzysie.
Mac
3 lata temu
Rząd bierze niezgodnie z planami zabiera składki żeby "czlonki ""PO nie zdążyli roztrwonic albo przelać na konto Tuska w Szwajcarii
...
Następna strona