Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Eksport polskiego alkoholu jest wart ponad 200 mln euro. Najwięcej kupują Francuzi

32
Podziel się:

Polska branża spirytusowa eksportem stoi. Zdaniem ekspertów wartość alkoholu sprzedanego w tym roku za granicę wyniesie ponad 200 mln euro.

Polską wódkę najchętniej kupują Francuzi
Polską wódkę najchętniej kupują Francuzi (Big City Lights)
bEUrgsuZ

Polska branża spirytusowa eksportem stoi. Zdaniem ekspertów wartość sprzedanego w tym roku za granicę alkoholu wyniesie ponad 200 mln euro.

Rok 2017 zamknie się produkcją 125,7 mln litrów 100-proc. alkoholu w Polsce – wynika z prognoz Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Niemal jedna piąta – 24 mln litrów – zostanie sprzedana za granicę. Największa część trafi do Francji i Stanów Zjednoczonych Ameryki, które tradycyjnie są głównymi odbiorcami polskich spirytualiów.

Zobacz także: Zobacz też, czego możesz nie wiedzieć o piwie:
bEUrgsvb

Za granicą zarobisz więcej niż w Polsce

Jak przyznaje w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" Grzegorz Ślak, prezes zarządu Akwawit-Polmos, tylko eksport pozwala branży zarobić. W kraju na przeszkodzie stoi "wysoki fiskalizm, w tym zwłaszcza podatek akcyzowy od wyrobów spirytusowych" oraz ostra konkurencja cenowa. Skalę pokazuje poziom rentowności sprzedaży. W Polsce jest to 5-7 proc., za granicą nawet 40 proc.

Życia producentom alkoholi nie ułatwiają także politycy, którzy chcą umożliwić samorządom wprowadzanie nocnej prohibicji oraz ograniczyć liczbę punktów sprzedaży alkoholi.

bEUrgsvh

Rosną zyski

Z tego względu eksport alkoholu rośnie regularnie od kilku lat. W 2014 r. był wart 165 mln euro. Rok 2017 powinien zamknąć się kwotą około 200,4 mln euro. Ze wzrostem sprzedaży za granicą rosną również zyski, nakłady inwestycyjne oraz przeciętne zatrudnienie w branży. Zysk netto branży spirytusowej wzrósł z 41 mln zł w pierwszej połowie 2016 r. do 115 mln euro w pierwszej połowie roku 2017. Nakłady inwestycyjne w tym samym okresie podwoiły się do 80 mln zł.

bEUrgsvC
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(32)
tradycja
4 lata temu
Polska niczym rzad?
amelie2
4 lata temu
[QUOTE] Eksport "polskiego" alkoholu [/QUOTE] Tylko która wytwórnia alkoholu w Polsce jest polska? Po 1989 roku WSZYSTKIE większe wywórnie z Polmosem na czele zostały przekazane (bo nie można tych transakcji nazwać sprzedażą) zagranicznym właścicielom.
michał3dnizdy...
4 lata temu
Brawo, brawo! Wódka, gumiaki i szyneczka, to nasze hity produkcyjne.
bEUrgsvD
Zenobiusz
4 lata temu
Od pewnego czasu nie kupuje wodki. Sama chemia. Bylem.w gorzelniach i widzialem. Tylko czysty spirytus plus woda plus cytryna i na tydzien do.lodowki
Antiantifa
4 lata temu
No tak, ale Sobieski we Francji a Polsce to dwie różne wódki.
...
Następna strona