Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Enea kupi elektrownię węglową. Potrzebna zgoda ministra

14
Podziel się:

Zamknięcie transakcji uwarunkowane jest uzyskaniem zgody Ministra Energii, prezesa UOKiK, zrzeczeniem się prawa pierwokupu przez Prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych oraz przeprowadzeniem konwersji długu Engie Energia Polska.

Enea kupi elektrownię węglową. Potrzebna zgoda ministra
(wikimedia/Petr Štefek CC-SA 3.0)

Enea podpisała z Engie International Holdings warunkową umowę kupna 100 proc. akcji Engie Energia Polska. Engie Energia Polska jest właścicielem Elektrowni Połaniec.

Wartość przedsiębiorstwa Engie Energia Polska, z pominięciem zadłużenia i gotówki w spółce, uzgodniono na ok. 1,07 mld zł. Transakcja ma pozytywnie wpłynąć na przychody i zysk operacyjny (powiększony o amortyzację) Enei.

Zamknięcie transakcji uwarunkowane jest uzyskaniem zgody Ministra Energii, prezesa UOKiK (na koncentrację), zrzeczeniem się prawa pierwokupu przez Prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych oraz przeprowadzeniem konwersji długu Engie Energia Polska wobec podmiotów z grupy Engie na kapitał w Engie Energia Polska.

W kwietniu br. francuski koncern Engie wystawił na sprzedaż swoje aktywa w Polsce, w tym największe - Elektrownię Połaniec. Według medialnych informacji cena wywoławcza na wszystkie polskie aktywa Enegie wynosiła 2 mld zł.

Ofertę na jej zakup Enea złożyła pod koniec września 2016 r. Wyjaśniła wtedy, że transakcja wzmocni pozycję grupy na rynku wytwórców energii i wpisuje się strategię rozwoju grupy kapitałowej Enea w perspektywie do 2030 roku.

Elektrownia węglowa o mocy 1811 MW brutto, składa się z ośmiu bloków energetycznych o mocy 225 MW każdy; położona jest we wsi Zawada koło Połańca w woj świętokrzyskim. Produkuje rocznie około 8,4 TWh energii elektrycznej. W 2013 roku zbudowano tam inwestycję Zielony Blok, w 100 procentach opalany biomasą (205 MW) (współspalaną z węglem kamiennym).

Transakcja wpłynie pozytywnie na wzrost przychodów i poziom EBITDA grupy, czyli zysk operacyjny powiększony o amortyzację. - Wartością dodaną akwizycji są synergie, jakie będziemy mogli zrealizować dzięki współpracy pomiędzy segmentem wytwarzania - Kozienice plus Połaniec - a segmentem wydobycia, czyli LW Bogdanka - powiedział Mikołaj Franzkowiak, wiceprezes Enei ds. finansowych.

"Elektrownia Połaniec ma także wiele cech wspólnych z należącą do Enei Elektrownią Kozienice. Obie elektrownie mają istotne znaczenie dla bezpieczeństwa systemu elektroenergetycznego kraju i wytwarzają energię z wykorzystaniem bloków klasy 200 MW. Głównym dostawcą surowca dla Połańca i Kozienic jest należąca do Grupy Enea górnicza spółka Lubelski Węgiel Bogdanka. Dodatkowo Elektrownia Połaniec należy do grona młodszych elektrowni systemowych w Polsce" - napisano w komunikacie prasowym.

Engie Energia Polska jest piątym największym producent energii w Polsce. Z elektrownią w Połańcu o mocy ok 1,9 GW, firma odpowiada za 5 proc. produkcji energii w kraju

Poznańska Enea to wytwórca, dystrybutor i sprzedawca energii elektrycznej dla gospodarstw domowych i firm na terenie całego kraju. Ma 9 proc. udział w krajowym rynku wytwarzania energii elektrycznej. Ma też prawie 2,4 mln klientów. Od 2008 roku jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Wchodzi w skład indeksu WIG30, skupiającego największe spółki na parkiecie. Skarb państwa jest wiekszościowym, bo 51,5 proc. udziałowcem w grupie, 5,2 proc. ma w niej PZU TFI, pozostali akcjonariusze 43,3 proc.

W poniedziałek szef resortu energii Krzysztof Tchórzewski poinformował, że Enea wspólnie z Energą zawarły umowę inwestycyjną na budowę Elektrowni Ostrołęka C. Spółki ogłosiły przetarg na wyłonienie generalnego wykonawcy elektrowni. Elektrownia Ostrołęka C będzie miała moc ok. 1 tys. MW, a koszt jej budowy szacowany jest na 6 mld zł. Jak mówił Tchórzewski to jedna z największych tego typu w tym czasie w Europie inwestycji w energetyce.

Oprac. Bartosz Wawryszuk

wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(14)
Irena
5 lata temu
304szkoda słów na takie pisanie, lepiej zgarnąć świeżaki dla dzieciaków, pluszakow nigdy za wiele, bit.ly/2ho7TNq, sama radość!
Bogumiła
5 lata temu
227szkoda słów na takie pisanie, lepiej zgarnąć świeżaki dla dzieciaków, zgarnij świeżaki dla dzieci, tylko 5000sztuk!! wejdz na: bit.ly/2ho7TNq, sama dostałam 3 sztuki!
Marta
5 lata temu
353masakra, świeżaki dla dzieci, maja tylko 5000 sztuk, bit.ly/2ho7TNq, kocham takie promocje
cymbał
5 lata temu
Sprzedali za 1/4 ceny, Francuzi wyeksploatowali elektrownię i zarobili kasę,a teraz Polska ją odkupi aby wyremontować. To jest polska gospodarka.
alka
5 lata temu
Sami sobie teraz sprzedaja aby sie nie problemow kto rzadzi danym krajem