Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Fiskus gra z podatnikami nieczysto. Utajnia dokumenty, blokując możliwość obrony

27
Podziel się:

Urzędnicy skarbówki pod byle pretekstem utajniają dokumenty podczas postępowania podatkowego, blokując podatnikom możliwość czynnej obrony. Deklaracje rządu o przyjaznym fiskusie nie wytrzymują zderzenia z rzeczywistością.

Minister finansów Teresa Czerwińska zapowiadała "wyważenie interesów podatnika i fiskusa".
Minister finansów Teresa Czerwińska zapowiadała "wyważenie interesów podatnika i fiskusa". (Jacek Bereźnicki)

O nowym fortelu organów podatkowych piszą Jan Furtas i Łukasz Kacprzyk z firmy doradczej Cido Taxand. Zwracają uwagę, że utajnianie zgromadzonej dokumentacji w postępowaniach podatkowych jest obecnie stosowane przez urzędników na masową skalę.

"Fiskus, zasłaniając się tajemnicą skarbową, interesem publicznym a nawet ochroną danych osobowych, częstokroć blokuje stronie czynny udział w postępowaniu poprzez uniemożliwienie jej zapoznania oraz odniesienia się do zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego" - piszą eksperci podatkowi na blogu Podatki w Biznesie.

Procedura jest bardzo prosta. Najpierw organ podatkowy wydaje postanowienie o włączeniu dokumentacji stanowiącej dowód w sprawie, a zaraz potem wydaje postanowienie o wyłączeniu jawności tej dokumentacji z akt sprawy. W ten sposób podatnikowi zamyka drzwi przed nosem.

Jak wskazują eksperci Crido, podstawą działania fiskusa są przepisy Ordynacji podatkowej, które pozwalają ograniczyć podstawowe prawo podatnika, czyli prawo do czynnego udziału strony w postępowaniu w sytuacji, gdy taka dokumentacja zawiera informacje niejawne lub gdy zostanie wyłączona przez organ podatkowy z akt sprawy ze względu na interes publiczny.

Zobacz także: Radosław Majdan o podatkach w Polsce: "To boli, kiedy widzimy te cyfry"

Problem polega na tym, że intencją ustawodawcy było stosowanie tego uprawnienia organów podatkowych tylko w wyjątkowych sytuacjach, ale urzędnicy skarbowi stosują je nagminnie jako sposób na ograniczenie możliwości obrony przez podatnika.

"Co więcej, zdarza się, że uzasadnienia postanowień o odmowie umożliwienia stronie zapoznania się z aktami są nieprecyzyjne i jednozdaniowe" - wskazują Furtas i Kacprzyk. Eksperci wyjaśniają, że takie działanie urzędników skłania stronę postępowania do złożenia zażalenia. "Częstokroć dopiero takie działanie strony ma wpływ na zmianę podejścia urzędników" - piszą.

"Nie zmienia to jednak faktu, że takie potyczki między stroną a organem wpływają na przedłużenie postępowania, gdzie w niektórych skrajnych przypadkach kontrola i postępowanie trwają nawet kilka lat" - zwracają uwagę eksperci podatkowi.

Autorzy wpisu zauważają, że organy podatkowe starają się wyłączyć maksymalnie dużo z zebranego materiału dowodowego, czyli wyrzucić wszystko, co może stanowić dla nich potencjalne źródło problemu z uwagi na tajemnicę skarbową. "Wychodzą przy tym z założenia, że w ten sposób podatnik też wszystkiego nie zobaczy" - podkreślają.

Furtas i Kacprzyk zastanawiają się, czy w przypadku utajnienia całości lub części dokumentacji można w ogóle mówić o udowodnionej okoliczności faktycznej, skoro strona nie miała możliwości zapoznania oraz odniesienia się do zgromadzonego materiału w sprawie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

podatki
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(27)
roman14
4 lata temu
Duet Kacprzyk i Furtas na propsie :)
precz_z_rzade...
4 lata temu
państwo prawa to synonim państwa opartego na podatkach i karach, chcieliście to macie.
Scrutinizer
4 lata temu
Kiedyś ci poszkodowani powygrywają procesy przeciw polskiemu US - najpóźniej przed sadami unijnymi i się nie wypłacimy. Rządzić będzie znów PO i znów będą beee...
amen
4 lata temu
Morawiecki okrada Polaków, żeby dofinansowywać zachodnie korporacje (tylko montowni Mercedesa dołożył do interesu 80 mln, nie licząc wieloletnich ulg w podatkach). Za to podnoszą mu rejtingi. Panie Boże, niech ten element zdechnie zanim zniszczy Polskę.
amen
4 lata temu
Morawiecki, oby ci bachory zdechły.
...
Następna strona