Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Polski Bus to dopiero początek, niemiecki FlixBus przejmie innych przewoźników. Także w Polsce będzie monopolistą?

95
Podziel się

Tradycyjni przewoźnicy zazwyczaj nie mają wyjścia i idą na współpracę z potentatem, przemalowując swoje autobusy na zielony kolor i umieszczając na nich logo FlixBusa.

Widok takich autokarów wkrótce będzie na polskich drogach codziennością.
Widok takich autokarów wkrótce będzie na polskich drogach codziennością. (Franciszek Mazur)
bDKvySdh

Przejęcie Polskiego Busa to dopiero początek ekspansji FlixBusa na polskim rynku. Niemiecki gigant w każdym kraju, w którym działa, dąży do zdominowania przewozów autokarowych. To oznacza, że prędzej czy później polskie firmy przewozowe zostaną albo wchłonięte przez FlixBusa, albo zostaną wyparte z rynku.

Jak pisze "Gazeta Wyborcza", FlixBus działa już w 26 krajach, w których w tym roku obsłuży 40 mln pasażerów. Firma notuje błyskawiczne tempo rozwoju - jeszcze w 2013 roku przewiozła 3,3 mln osób.

Tak szybka ekspansja jest możliwa dzięki bardzo agresywnemu modelowi działania firmy. W Niemczech nie posiada nawet ani jednego pojazdu, ale prowadzi sprzedaż biletów za pomocą własnej platformy sprzedażowej, oferując bilety taniej niż konkurenci.

bDKvySdj
Zobacz także: Wideo: turysta uratował pasażerów autokaru

Tradycyjni przewoźnicy zazwyczaj nie mają wyjścia i idą na współpracę z potentatem, przemalowując swoje autobusy na zielony kolor i umieszczając na nich logo FlixBusa.

Czy taki będzie los polskich przewoźników autokarowych? Wiele wskazuje na to, że FlixBus będzie prowadzić bardzo agresywną politykę cenową, dążąc do zdominowania polskiego rynku, ponieważ będzie mógł sobie pozwolić na ponoszenie strat przez dłuższy czas.

bDKvySdp

Polscy przewoźnicy, którzy nie zdecydowali się na zwarcie szyków w obliczu ekspansji Polskiego Busa kilka lat temu, co wielu z nich przypłaciło bankructwem, nadal nie są skłonni do zawarcia porozumienia i wspólnego stawienia czoła agresywnemu konkurentowi.

Jak jednak zaznacza gazeta, podbój polskiego rynku może okazać się dla FlixBusa trudniejszy, niż się może wydawać. Przewoźnik będzie musiał konkurować z coraz lepszymi połączeniami kolejowymi, a także sprawnie działającymi na krótkich trasach busiarzami.

Na razie FlixBus planuje rozbudowę floty Polskiego Busa ze 100 do 160 autokarów, a za kilka miesięcy planuje przemalować je na własne barwy. Firma jednocześnie prowadzi rozmowy z kilkoma innymi przewoźnikami.

W połowie stycznia platformy sprzedażowe Polskiego Busa i FlixBusa zostaną połączone, a wtedy można się spodziewać dużej akcji promocyjnej nowej marki na polskim rynku.

bDKvySdK
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(95)
Jajo
3 lata temu
Niech podobno Polski rząd nadal daje ulgi podatkowe zagranicznym firmom zamiast obniżyć koszty funkcjonowania polskich firm
J23
3 lata temu
Będzie jak że wszystkim najpierw wykoszą konkurencję później dowalą ceny.
FreD
3 lata temu
Do max 300 km autobus może być, ale jeśli dalej to wolę pociągi. PS Kiedy w końcu ktoś zajmie się busami? Po 50 minutach jazdy wychodzę z bólem nóg, miejsca na nogi tyle co dla 10-cio letniego dziecka
bDKvySdL
adam
3 lata temu
Skoro firmę stać na ponoszenie strat, to znaczy że stosuje ceny dumpingowe, a to jest zdaje się nielegalne?
polski
3 lata temu
Lidl, Rossman, FlixBus ... podziękujcie sejmowi, ze rzuca pod nogi polskich przedsiębiorców kłody, żeby tylko nie byli w stanie konkurować z zagranicą.
...
Następna strona