Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gazprom rozpoczął dostawy gazu dla Donbasu. Ukraiński Naftohaz ostro reaguje

0
Podziel się:

Szef rosyjskiego dostawcy Aleksiej Miller tłumaczy, że to efekt pewnego kontraktu.

bETGRhOZ

Szef Gazpromu Aleksiej Miller powiedział, że od godziny 16 w czwartek Gazprom zaczął dostarczać na południowy wschód Ukrainy gaz - 12 mln metrów sześciennych na dobę - przez stacje Prochorowka i Płatowo. Miller zaznaczył, że gaz ten jest dostarczany zgodnie z obowiązującym między Gazpromem a Naftohazem Ukrainy kontraktem kupna-sprzedaży gazu. Tematu tego nie rozwinął - pisze AFP, powołując się na władze Gazpromu.

Na informację natychmiast zareagował Naftohaz. Jego szef Andrij Kobolew oświadczył, że takie działania są nie do przyjęcia i całkowicie przeczą duchowi i literze obowiązującego kontraktu_ : Dostawy przez Gazprom gazu na tereny niekontrolowane obecnie przez ukraińskie władze, gdzie Naftohaz nie może pełnić funkcji odbioru i kontroli, są sprzeczne z kontraktem dwustronnym. _

Przypomniał, że kontrakt ściśle określa procedurę przekazywania gazu. Podkreślił, że Naftohaz Ukrainy nie zamierza opłacać rachunków, które będzie wystawiać Gazprom za domniemane dostawy do strefy operacji przeciwko separatystom, dostawy, których zgodnie z obowiązującym kontraktem nie sposób sprawdzić.

bETGRhPb

Wcześniej w czwartek, jak informowała agencja TASS, rosyjski premier Dmitrij Miedwiediew polecił ministerstwu energetyki i koncernowi Gazprom wypracowanie propozycji w celu dostaw gazu na wschód Ukrainy w charakterze pomocy humanitarnej_ . _

- _ Chciałbym, żeby ministerstwo energetyki wspólnie z Gazpromem przygotowało propozycje o dostarczeniu pomocy humanitarnej w formie dostaw gazu na potrzeby tych regionów, jeśli oczywiście nie zostaną podjęte pilne działania w kwestii ich zaopatrzenia według zwykłego schematu _ - mówił premier, cytowany przez rosyjską agencję. Jak zaznaczył, w żadnym wypadku _ ludzie mieszkający tam nie mogą zamarzać _.

Według Miedwiediewa na skutek decyzji ukraińskich władz powstała taka sytuacja, że _ do całego szeregu miejscowości (południowego wschodu Ukrainy) nie dostarcza się gazu _. Rzeczniczka premiera Natalia Timakowa oznajmiła, że Gazprom będzie realizował dostawy gazu _ na zasadach komercyjnych _ i że _ źródła finansowania są ustalane _.

Służby prasowe ukraińskiej firmy Naftohaz przekazały w czwartek, że dostawy gazu do strefy operacji ukraińskich sił przeciwko separatystom zostały wstrzymane z powodu _ krytycznego uszkodzenia infrastruktury przesyłowej gazu powstałego podczas działań wojennych _. W oświadczeniu przekazanym przez agencję Interfax-Ukraina sprecyzowano, że dostawy zostały wstrzymane w nocy z 18 na 19 lutego. _ - Wznowienie dostaw surowca jest teraz niemożliwe z powodu trwających aktywnych działań wojskowych w tym regionie _ - poinformowano.

bETGRhPh

Czytaj więcej w Money.pl

bETGRhPC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)