Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gospodarka Hiszpanii. Kraj traci z powodu sankcji wobec Rosji

0
Podziel się:

Hiszpania, jak przypomina AFP, była jednym z ulubionych miejsc wyjazdów Rosjan przed załamaniem się kursu rubla.

Gospodarka Hiszpanii. Kraj traci z powodu sankcji wobec Rosji
(Parlament Europejski)
bEIJLhGt

Szef hiszpańskiej dyplomacji Jose Manuel Garcia-Margallo powiedział we wtorek w Moskwie, że gospodarka Hiszpanii ponosi _ wielkie straty _ w następstwie sankcji nałożonych na Rosję przez UE. Sankcje nałożono za wspieranie separatystów na wschodzie Ukrainy.

_ - Nikt nie odnosi korzyści z tych sankcji, które powodują wielki uszczerbek dla gospodarki hiszpańskiej _ - powiedział Garcia-Margallo na konferencji prasowej na zakończenie rozmów z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem.

Hiszpania, jak przypomina AFP, była jednym z ulubionych miejsc wyjazdów Rosjan przed załamaniem się kursu rubla, który tym roku stracił niemal połowę swej wartości. Garcia-Margallo przyznał, że jego kraj _ mocno odczuł spadek liczby _ rosyjskich turystów.

bEIJLhGv

Zaznaczył, że nie spodziewa się _ dalszego rozszerzania sankcji _ wobec Rosji, zważywszy na _ dobre wieści _ nadchodzące ze wschodniej Ukrainy, gdzie w ostatnich dniach odnotowano względny spokój po ogłoszonym 15 lutego rozejmie i początek wycofywania przez obie strony broni ciężkiej.

Minister Ławrow pochwalił _ wyważone stanowisko _ Hiszpanii w tym okresie _ trudnym dla Rosji i UE _, kiedy to z racji kryzysu na Ukrainie stosunki są najgorsze od czasu zakończenia zimnej wojny. Wyraził nadzieję, że w UE zwycięży _ zdrowy rozsądek _ i przyznał, że normalizacja współpracy leży w interesie Rosji. Jednocześnie dodał, że Rosja nie ma zamiaru prosić UE o uchylenie sankcji i że _ życie samo postawi wszystko na swoim miejscu _.

Rosyjskie agencje cytują też wypowiedź Ławrowa, który na konferencji prasowej z hiszpańskim ministrem wyjaśnił, do czego Rosję zobowiązywało Memorandum Budapeszteńskie z roku 1994 roku. Gwarantowało ono integralność terytorialną Ukrainy w zamian za zrzeczenie się przez ten kraj strategicznej broni nuklearnej. Gwarantami były Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Rosja, które wspólnie zobowiązały się m.in. do respektowania suwerenności i granic Ukrainy i do powstrzymania się od wszelkich gróźb użycia siły przeciwko integralności terytorialnej.

Zdaniem ministra Ławrowa podpisanie przez Rosję tego dokumentu zobowiązywało Rosję i pozostałych sygnatariuszy jedynie do niestosowania wobec Ukrainy broni jądrowej i groźby jej użycia w zamian za dobrowolne wyrzeczenie się Ukrainy arsenałów jądrowych byłego ZSRR.

bEIJLhGB
Czytaj więcej w Money.pl
Po pięciu latach Hiszpania wychodzi z recesji Według prognozy ogłoszonej przez rząd tegoroczny wzrost gospodarczy wyniesie 1,5 proc.
Przez sankcje polscy przewoźnicy stracili 22 mln euro. Unia nie pomoże To bilans tylko polskich firm, ale embargo na żywność z UE uderza w całą Wspólnotę.
Księgarnie przechodzą do historii W ponad 7 tysiącach hiszpańskich miast i gmin nie ma już ani jednej księgarni.
Bankierzy będą uczyć dzieci w szkołach Zdaniem bankierów, jedną z przyczyn trwającego kryzysu była nieznajomość finansów.
bEIJLhGW
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)