Notowania

gus
19-09-2018 (11:01)

Spowolnienie w przemyśle. Dynamika produkcji spadła o połowę

W sierpniu produkcja przemysłowa w Polsce była wyższa o 5 proc. większa niż rok w analogicznym okresie poprzedniego roku - informuje Główny Urząd Statystyczny. Choć widać progres, w porównaniu z poprzednim miesiącem dynamika nie wygląda już tak imponująco.

Podziel się
Dodaj komentarz
(materiały prasowe VW)
GUS prezentuje najnowsze dane gospodarcze.

Sierpień był kolejnym miesiącem wzrostu produkcji sprzedanej przemysłu, choć rosła ona znacznie wolniej niż w lipcu. Dynamika drastycznie wyhamowała z 10,3 do 5 proc. Nie jest to jednak wielkie zaskoczenie. Takiego wyniku spodziewali się już wcześniej analitycy.

"Gorszy niż przed miesiącem wynik wynikał z wygaśnięcia pozytywnego efektu liczby dni roboczych. Wydaje się jednak, że dynamika produkcji na poziomie 5 proc. jest bliska obecnemu potencjałowi polskiego przemysłu, wobec około 7 proc. na początku roku" - komentują wyniki ekonomiści PKO BP.

"Dane za sierpień były ograniczane przez spadającą produkcję w wytwarzaniu energii. Produkcja w poszczególnych sektorach potwierdza, że wzrosty produkcji mają szeroki zakres, obejmują też branże eksportowe. Jednak w naszej ocenie, tempo wzrostu produkcji będzie hamowało, ze względu m.in. na słabszy popyt z zagranicy, na co wskazują odczyty badań koniunktury. Wsparciem dla sektora pozostanie solidny popyt krajowy, w tym inwestycyjny" - czytamy w komentarzu.

Przyszłością szkoleń w przemyśle jest wirtualna rzeczywistość

W stosunku do sierpnia ubiegłego roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 28 spośród 34 działów przemysłu, m.in. w produkcji pozostałego sprzętu transportowego (o 30,5 proc.), maszyn i urządzeń (o 17,7 proc.) oraz urządzeń elektrycznych (o 16,6 proc.).

Spadek produkcji wystąpił w 6 działach. Największy w produkcji wyrobów farmaceutycznych (o 18,9 proc.), skór i wyrobów skórzanych (o 10,1 proc.) oraz komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (o 1,4 proc.).

Jak zauważają ekonomiści PKO BP, w sierpniu kontynuowany był boom budowlany, a produkcja budowlano-montażowa zwiększyła się o 20 proc., przyspieszając względem wyniku z lipca (18,7 proc.).

"Najsilniejsze wzrosty odnotowano w budowie obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 30,5 proc. w skali roku. Słabsza była natomiast dynamika w robotach specjalistycznych - o 9,8 proc., które obejmują przygotowywanie terenu pod budowę, co może sugerować wyhamowanie budownictwa w przyszłości" - czytamy w komentarzu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl

Tagi: gus, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-09-2018

HarryNie bójcie się lewaki i złodzieje z PO teraz się nie kradnie miliardów złotych jak za rządów PO !!! Więc pieniędzy starczy !!!!!!!!!

19-09-2018

xxxNiestety, idzie raczej kryzys powoli. Nie da się pompować popytu w nieskończoność.

19-09-2018

Amenw TVPis mowili ze jest pieknie, jest tak pienie ze Kornel senior namawia juniora na 1000+.

Rozwiń komentarze (7)