Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Hiszpania będzie jak Grecja? ,,Marsz zmiany" Podemos zgromadził ponad 100 tysięcy osób.

0
Podziel się:

Uczestnicy marszu nieśli transparenty z żądaniami darmowej służby zdrowia, leków na zapalenie wątroby i podniesienia płacy.

Hiszpania będzie jak Grecja? ,,Marsz zmiany" Podemos zgromadził ponad 100 tysięcy osób.
(PAP/EPA)

W centrum Madrytu odbył się _ Marsz zmiany _ - manifestacja organizowana przez _ Podemos _ (w tłumaczeniu na język polski - _ Możemy _) - partię uważaną za odpowiednik greckiej Syrizy. Jej lider Pablo Iglesias w przemówieniu kończącym przemarsz zapowiedział przywrócenie rzeczywistej demokracji, w której najważniejszy będzie człowiek. Według organizatorów, w marszu uczestniczyło ponad 100 tysięcy osób, według policji - o połowę mniej.

Jak wyjaśnili organizatorzy marszu, jego celem jest udowodnienie, że Podemos ma poparcie całej Hiszpanii i rozpoczęcie odliczania czasu jaki został rządowi Partii Ludowej. _ Tic-tak Rajoy, tik-tak, tik-tak _ - powtarzał podczas ostatnich wieców Pablo Iglesias.

Iglesias przemawiał dziś na Puerta del Sol - miejscu, w którym niemal cztery lata temu powstał Ruch 15 Maja, tzw. niepokornych, młodych okupujący place hiszpańskich miast. To z tego ruchu wywodzi się powstała przed rokiem Podemos - partia, która może zwyciężyć najbliższe wybory parlamentarne, podobnie jak w Grecji zwyciężyła Syriza.

- _ 2015 może być rokiem zwycięstwa zwykłych ludzi - ludzi, którzy mają odmienne zapatrywania polityczne, a których teraz łączy chęć powrotu do rządów zdrowego rozsądku _ - mówił Ińigo Errejon, politolog i członek zarządu partii.

Uczestnicy marszu nieśli transparenty z żądaniami darmowej służby zdrowia i edukacji, leków na wirusowe zapalenie wątroby, podniesienia minimalnej płacy i przywrócenia godności. Podemos nie jest ugrupowaniem parlamentarnym, jednak chęć głosowania na tę partię deklaruje co trzeci Hiszpan.

Scenariusz z Grecji może powtórzyć się w innym kraju? - _ Jeśli sytuacja gospodarcza będzie się pogarszać, to nie można wykluczyć, że w Hiszpanii czy Włoszech powtórzy się scenariusz z Grecji _- takiego zdania jest ekspert Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Sebastian Płóciennik.

Wygrana w wyborach Syrizy może sprawić, że partie o podobnych poglądach odnotują wzrost zaufania wyborców. Kolejnym wygranym może być hiszpańska partia Podemos. - _ Obie partie łączy krytyka tego, co dotąd działo się w gospodarce europejskiej, czyli polityki stawiania na nogi strefy euro przez oszczędności, cięcia budżetowe i dość twarde reformy podażowe _ - mówi Płóciennik.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/78/m332622.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/grecja-buntuje-sie-przed-unia-to-poczatek,210,0,1703122.html) *Ateny buntują się przed UE. Początek zmian? * _ Fale populizmu pojawiają się już od dłuższego czasu, a pewne krytyczne nastroje społeczeństwa w ostatnim czasie ujawniły wybory do Parlamentu Europejskiego _ - twierdzi ekspert.

Podobne zdanie ma Marta Makowska z Centrum Inicjatyw Międzynarodowych. Jej zdaniem, wygrana Syrizy ośmiela przywódców takich jak Pablo Iglesias z Podemos, którzy gratulują wygranym greckich wyborów. Jak dodaje, dla liderów populistycznych partii jest to dobry zabieg marketingowy.

Ekspert uważa, że liderzy partii populistycznych działają według schematu: _ im się udało to czemu nam ma się nie udać? _ Makowska tłumaczy, że Syriza czy Podemos bardzo dużo obiecują i znajdują posłuch, w krajach, w których występują różnego rodzaju problemy. Na przykład w Grecji, gdzie jest zauważalny spadek poziomu życia.

_ - Każda rodzina w ciągu ostatnich kilku lat ma nowego rodzaju problemy _ - mówi Marta Makowska. _ Liderzy tacy jak Tsipras umieją te problemy dobrze nazwać i oferują proste, ale jak wydaje się politykom umiarkowanym absurdalne rozwiązania _ - dodaje.

Czytaj więcej w Money.pl

  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/54/m219958.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/grecja-nie-chce-wspolpracowac-z-trojka,224,0,1702880.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Poważny kryzys w UE? Czego nie chce Grecja?
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/201/m331465.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/kryzys-w-grecji-unijna-ofensywa-wyraznie,200,0,1702600.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Unijna ofensywa w Grecji wyraźnie słabnie
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/246/m333046.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/eksperci-czekaja-na-wydarzenia-w-grecji,131,0,1701251.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Za Grecją pójdą inne kraje? To pogrąży Unię
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/248/m330744.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/grecja-poza-strefa-euro-maja-swobode,133,0,1687685.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Grecja poza strefą euro? "Mają swobodę decydowania o swoim losie"
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)