Notowania

gus
15.02.2018 10:51

Inflacja odpuszcza. Ceny na początku roku rosną wolniej

Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze dane o cenach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Waszkiewicz/REPORTER)
Ceny na półkach sklepowych dalej rosną, ale nieco wolniej niż w poprzednich miesiącach.

W styczniu ceny były średnio o 1,9 proc. wyższe niż rok wcześniej. To oznacza drugi miesiąc spadku inflacji z 2,5 proc. odnotowanych w listopadzie - wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów tempo wzrostu cen w Polsce hamuje. Pierwszy raz od sierpnia wskaźnik inflacji spadł poniżej 2 proc. Wyniósł zgodnie z oczekiwaniami 1,9 proc. Miesiąc wcześniej ceny rosły 2,1 proc. w skali roku.

Tradycyjnie ceny najbardziej podbija żywność, która drożeje o 4,1 proc. w skali roku. Tylko w porównaniu z grudniem za jedzenie płaciliśmy średnio o 1,1 proc. więcej.

Podwyżki cen widoczne były w styczniu także w zakresie towarów i usług związanych z mieszkaniem i zdrowiem. W obu kategoriach inflacja wyniosła 1,7 proc. rok do roku.

Jak zmieniły się ceny za rządów PiS i PO? Robimy zakupy w "sklepie Kaczyńskiego"

Nie wszystko jednak drożeje. Od wielu miesięcy spadki cen obserwujemy w odzieży i obuwiu. W styczniu były przeciętnie o 4,3 proc. tańsze niż w styczniu 2017 roku. W porównaniu z grudniem 2017 ceny spadły o 3,8 proc.

Ulgę mogą odczuć też kierowcy. Ceny w transporcie (głównie odnośnie paliw) spadły w skali roku o 1,1 proc. i o 0,7 proc. w miesiąc.

- Styczniowy spadek inflacji jest w głównej mierze zasługą cen żywności, tj. bardzo wysokiej bazy statystycznej z ubiegłego roku, gdy silnie rosły ceny owoców i warzyw ze względu na zawirowania pogodowe na południu Europy - wskazują ekonomiści PKO BP.

Prognozują, że styczeń nie jest ostatnim miesiącem spadku inflacji. Uważają, że będzie nim luty, gdy inflacja spadnie do około 1,7-1,8 proc.

Na tym jednak kończą się dobre informacje. Od marca oczekiwany jest znowu wzrost inflacji, choć jego skala ma być ograniczona przez malejącą dynamikę cen żywności i ostatnie spadki cen paliw.

Ekonomiści podkreślają, że najnowsze dane są neutralne dla krajowej polityki pieniężnej. W związku z tym nie spodziewają się podwyżek stóp procentowych w Polsce wcześniej niż w 2019 roku.

Tagi: gus, inflacja, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, inflacja i bezrobocie
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-02-2018

RafiCeny w Polsce są takie same jak w Niemczech angli itd drużyna straszna a zarobki glodowe

16-02-2018

dadaadhehe nowe haslo roku. Cieszcie sie bo ceny rosna wolniej! HAHAHA 500 plusy nas wykoncza do konca.

15-02-2018

jurekHahaha tak tanio to gdzie sie podziewa moja kasa? Od 1,5 roku nie zostaje mi z wypłaty prawie nic. Podwyżki dostałem 100 zł brutto a mogę kupić dużo … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (69)