Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

JSW rozważa zawieszenie części świadczeń dla górników

0
Podziel się

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej zwrócił się do związków zawodowych o opinie w sprawie zawieszenia na 3 lata części świadczeń. Tłumaczy to oszczędnościami.

JSW rozważa zawieszenie części świadczeń dla górników
(jsw.pl)
bDTsTpLV

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW)
zwrócił się do działających w spółce związków zawodowych o opinie ws. zawieszenia na 3 lata części świadczeń. Tłumaczy to oszczędnościami. Związkowcy chcą referendum w sprawie jego odwołania.

Jak poinformowała rzeczniczka JSW Katarzyna Jabłońska-Bajer, chodzi o możliwość zawieszenia od początku przyszłego roku na 3 lata wypłaty części świadczeń, w tym 14. pensji. _ To na razie propozycja. Wiadomo jednak, jaka jest sytuacja na rynku węgla - ceny znacząco spadły i stoją w miejscu. Musimy szukać oszczędności _ - powiedziała.

Według wyliczeń zarządu JSW, dzięki takiemu zabiegowi rocznie spółka mogłaby zaoszczędzić blisko 492 mln zł. Byłoby to odpowiednio: w przypadku 14. pensji - 255 mln zł, ekwiwalentu za deputat węglowy dla pracowników - 191 mln zł, w przypadku odstąpienia od wypłacania dodatku do wynagrodzenia za czas choroby i zasiłku chorobowego (do 100 proc.) - 14,4 mln zł.

bDTsTpLX

Oszczędności mogłoby też przynieść zawieszenie ekwiwalentu na zakup pomocy szkolnych - 4 mln zł, biletu z Karty Górnika - 3,4 mln zł, a w przypadku zmiany sposobu wyliczania urlopu - 24,1 mln zł.

Jak zaznaczyła Jabłońska-Bajer, związki zawodowe nie odniosły się dotychczas merytorycznie do propozycji. Zorganizowały natomiast tzw. masówki, czyli informacyjne spotkania z załogą. 29 i 30 października pracownicy JSW w referendum mają zdecydować, czy są za odwołaniem zarządu firmy.

_ - To będzie referendum sondażowe. Zdajemy sobie sprawę, że jego wyniki nie będą dla nikogo wiążące, ale rządzący powinni wiedzieć, jaka jest opinia załogi o zarządzie przedsiębiorstwa, nad którym Skarb Państwa pełni nadzór właścicielski _ - powiedział wiceprzewodniczący Solidarności w Jastrzębskiej Spółce Węglowej Roman Brudziński.

_ - W naszej ocenie kondycja firmy pozostawia wiele do życzenia, ale nie jest na tyle tragiczna, by odbierać pracownikom około 20 proc. ich rocznych zarobków. Górnicy są przekonani, że w tych oszczędnościach chodzi o sfinansowanie zakupu od Kompanii Węglowej kopalni Knurów-Szczygłowice. Polityczną decyzję o jej kupnie kierownictwo JSW podjęło nie dysponując praktycznie żadnymi środkami _ - dodał Brudziński.

bDTsTpMd

W ostatnim czasie spółki węglowe, przymuszone trudną sytuacją na światowym rynku węgla, szukają oszczędności i możliwości pozyskania kapitału, np. poprzez emisję euroobligacji. We wrześniu JSW poinformowała, że rozważa likwidację uprawnień emerytów do bezpłatnego węgla od początku 2015 r.

Pod koniec września Kompania Węglowa zdecydowała o likwidacji uprawnień m.in. emerytów i rencistów do bezpłatnego węgla od 1 stycznia 2015 r. Argumentowano, że spółka nie jest w stanie dalej ponosić ciężaru tego świadczenia.

Czytaj więcej w Money.pl

bDTsTpMy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)