Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Kaczyńskiego już nikt nie słucha. PiS wycofuje się z jego pomysłów

Kaczyńskiego już nikt nie słucha. PiS wycofuje się z jego pomysłów

Jarosław Kaczyński temperuje polityków swojej partii Fot. Radek Pietruszka
Jarosław Kaczyński temperuje polityków swojej partii

Politycy PiS funkcjonujący w spółkach skarbu państwa jednak będą mogli kandydować w wyborach samorządowych. PiS stawia jednak warunek - pisze Rzeczpospolita.

Według gazety niewiele zostanie z lipcowej zapowiedzi Jarosława Kaczyńskiego, który mówił, że do polityki nie idzie się dla pieniędzy i zarządził wewnętrzną blokadę przy tworzeniu list wyborczych. Ma na nich zabraknąć miejsca dla osób... zbyt dobrze zarabiających w państwowych firmach.

- Ci, którzy funkcjonują w spółkach, są przez nas szanowani, jeżeli dobrze wykonują swoje obowiązki, ale nie będziemy łączyć tych dwóch funkcji. To znaczy, że te osoby nie będą kandydowały na żadnym szczeblu samorządu - powiedział podczas konferencji Kaczyński.

Władze rządzącej partii nieco złagodziły ten pomysł i ustanowiły limit zarobków "na państwowym". Jeśli pracownik spółki Skarbu Państwa będzie chciał kandydować w wyborach samorządowych, jego miesięczne wynagrodzenie nie będzie mogło przekraczać 15 tys. zł brutto.

Zakaz kandydowania nie będzie z kolei obejmować członków rad nadzorczych spółek. Prawdopodobnie będą z niego wyłączeni też kandydaci na prezydentów miast.

Zakaz nie obejmie członków rad nadzorczych. Szczegóły tej propozycji mają zostać uzgodnione podczas piątkowego posiedzenia Komitetu Politycznego PiS.

Zobacz też: Apel o odpolitycznienie spółek Skarbu Państwa:

Cenzus majątkowy, czyli finansowa granica np. uzyskiwania praw wyborczych, nie jest pomysłem nowym.

Takie rozwiązanie przewidywała m.in. francuska konstytucja, która głosować pozwalała jedynie płacącym podatki. Pomysł władz PiS, który ustala maksymalną otrzymywaną miesięcznie pensję, jest jego nietypową modyfikacją.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Czytaj także
Polecane galerie
Stiff
2018-07-22 15:35
Komuniście Kaczyńskiemu i komunistycznemu PiSowi z okazji komunistycznego święta 22 lipca życzę wszystkiego co najgorsze!
wisus54
2018-07-22 08:15
Pani Prezes Sądu Najwyższego powinna wydać nakaz aresztowania wszystkich winnych łamania konstytucji.
wujek
2018-07-22 06:58
Dziadek Jarek słabnie, a hieny wokół niego już rozkradają srebra i walczą o schedę. Aż przyjemnie popatrzeć.
Pokaż wszystkie komentarze (199)