Notowania

wybory
19-07-2018 (21:54)

Kaczyńskiego już nikt nie słucha. PiS wycofuje się z jego pomysłów

Odwrócony cenzus majątkowy – tak w skrócie można opisać nowy pomysł władz PiS na nadchodzące wybory samorządowe. Jeśli członek partii będzie za bogaty, nie znajdzie się na liście – donosi "Rzeczpospolita".

Podziel się
Dodaj komentarz
(Radek Pietruszka)
Jarosław Kaczyński temperuje polityków swojej partii

Politycy PiS funkcjonujący w spółkach skarbu państwa jednak będą mogli kandydować w wyborach samorządowych. PiS stawia jednak warunek - pisze Rzeczpospolita.

Według gazetyniewiele zostanie z lipcowej zapowiedzi Jarosława Kaczyńskiego, który mówił, że do polityki nie idzie się dla pieniędzy i zarządził wewnętrzną blokadę przy tworzeniu list wyborczych. Ma na nich zabraknąć miejsca dla osób... zbyt dobrze zarabiających w państwowych firmach.

- Ci, którzy funkcjonują w spółkach, są przez nas szanowani, jeżeli dobrze wykonują swoje obowiązki, ale nie będziemy łączyć tych dwóch funkcji. To znaczy, że te osoby nie będą kandydowały na żadnym szczeblu samorządu - powiedział podczas konferencji Kaczyński.

Władze rządzącej partii nieco złagodziły ten pomysł i ustanowiły limit zarobków "na państwowym". Jeśli pracownik spółki Skarbu Państwa będzie chciał kandydować w wyborach samorządowych, jego miesięczne wynagrodzenie nie będzie mogło przekraczać 15 tys. zł brutto.

Zakaz kandydowania nie będzie z kolei obejmować członków rad nadzorczych spółek. Prawdopodobnie będą z niego wyłączeni też kandydaci na prezydentów miast.

Zakaz nie obejmie członków rad nadzorczych. Szczegóły tej propozycji mają zostać uzgodnione podczas piątkowego posiedzenia Komitetu Politycznego PiS.

Zobacz też: Apel o odpolitycznienie spółek Skarbu Państwa:

Cenzus majątkowy, czyli finansowa granica np. uzyskiwania praw wyborczych, nie jest pomysłem nowym.

Takie rozwiązanie przewidywała m.in. francuska konstytucja, która głosować pozwalała jedynie płacącym podatki. Pomysł władz PiS, który ustala maksymalną otrzymywaną miesięcznie pensję, jest jego nietypową modyfikacją.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wybory, pis, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-07-2018

polna wolskaA kto by tam schorowanego starca słuchał. Teraz jego "dwór" może legalnie grabić Polskę i tylko to się liczy. "I ważne, że "ciemny … Czytaj całość

20-07-2018

hkDzień w którym pis zostanie odsuniętym od władzy, powinien zostać świętem narodowym.

20-07-2018

LenakHasełko poszło do elektoratu PIS, a kto by się przejmował jego realizacją. Kasa to jest dla nich najważniejsze. Prezes nie jest już taki silny jak go … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (199)

Wybrane dla Ciebie