Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

KGHM podpisał umowę z chińskim koncernem. Szacowana wartość to nawet 14,5 mld zł

41
Podziel się

Polski gigant od przyszłego roku, przez kolejnej pięć lat, będzie dostarczał koncernowi China Minmetals Nonferrous Metals katody miedziane. Wartość kontraktu wyniesie od ponad 6 mld zł do blisko 14,4 mld zł.

Prezes KGHM, Marcin Chludziński
Prezes KGHM, Marcin Chludziński (Beata Zawrzel/REPORTER)
bDYyWPTV

KGHM Polska Miedź o podpisaniu ramowej umowy z China Minmetals Nonferrous Metals poinformował w komunikacie. Kontrakt zastąpi obecnie obowiązującą umowę zawartą w 2016 roku.

Umowa przewiduje sprzedaż i dostawę katod miedzianych na przestrzeni pięciu lat 2019-2023. Jak poinformował KGHM szacowana wartość umowy, w zależności od poziomu wykorzystania opcji ilościowej, wynosi od 1,59 mld dol. (6,03 mld zł) do 3,82 mld dol. (14,47 mld zł).

bDYyWPTX

Katody miedziane produkowane są w Hutach Miedzi Głogów oraz Hucie Miedzi Legnica.

Zobacz też: * *W Chinach liczą się szczegóły. Różnicę robi nawet opakowanie

Podpisanie kontraktu miało miejsce podczas pierwszej edycji targów China International Import Expo w Szanghaju. Polska reprezentowana była na nich między innymi przez KGHM Polska Miedź oraz jej spółkę zależną zajmującą się produkcją maszyn górniczych - KGHM Zanam. Polska Miedź została przez organizatorów zaproszona do wystawienia w specjalnym pawilonie „High Tech”.

bDYyWPUd

- Bardzo ważna jest dla nas stabilność dostaw i wysoka jakość produktów - podkreślił Guo Wenqing, prezes Minmetals. - Ponad 20 lat konstruktywnej współpracy z KGHM pokazało nam, że możemy ufać Polakom. Cieszymy się, że nasza kooperacja się rozwija i że możemy być ambasadorem KGHM na rynku chińskim.

- Jesteśmy zadowoleni ze współpracy z China Minmetals - powiedział prezes KGHM Marcin Chludziński. - To dzięki nim możemy wykorzystać ogromy potencjał, który posiada rynek chiński. Fundamentem naszej współpracy jest podejście „win-win” - dbamy o to, aby z naszej kooperacji korzyści wyciągały obie strony. Na tym budujemy też polską markę w Chinach - dodał.

China International Import Expo w odróżnieniu od typowych targów międzynarodowych, pozwala promować się w Chinach przedsiębiorstwom, które już są lub chciałyby zostać eksporterami do Państwa Środka. Partnerem wydarzenia jest między innymi Światowa Organizacja Handlu (WTO), a uczestnikami przedstawiciele gospodarek całego świata.

bDYyWPUe

- Uczestnicząc w tym wydarzeniu chcemy wzmocnić naszą współpracę z rynkiem chińskim i wprowadzić inne produkty wytwarzane przez grupę KGHM, takie jak srebro, złoto, ołów rafinowany, molibden, kwas siarkowy, siarczan niklu i selen. Promujemy również inne spółki z naszej grupy kapitałowej i ich produkty - dodał Chludziński.

Polska Miedź jest obecna na chińskim rynku od 21 lat. Od czasu zawarcia pierwszej umowy handlowej z China Minmetals, KGHM wyeksportował do Państwa Środka ponad 1,3 miliona ton katod miedzianych. Chiny są największym konsumentem surowców na świecie i jednocześnie czołowym odbiorcą produktów, towarów i usług oferowanych przez KGHM.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDYyWPUy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(41)
Jon
2 lata temu
Taka jest polska gospodarka innowacyjna - sprzedajemy surowce . Zakazałbym zarządowi takiej działalności , zarabiać powinni na wyrobach a jeżeli nie potrafią to co to za zarząd -wydupić ich.
Najlepszy
3 lata temu
Ludzie obudźcie się!!! To jest robione celowo-chile ogromna strata teraz Chiny pewnie też będzie klęska. Później fala że KGHM przynosi straty i sprzedaż za bezcen!!! To tak działa!!! Czytajcie książki Wojciecha Sumińskiego a się dowiecie prawdy.
padzik
3 lata temu
A wiecie że KGHM wziął 20 mld zł kredytu za czasów Wirtha na zakupy i inwestycje zagraniczne, które są nierentowne, a Polski rząd w tym czasie (PO) sprzedał koncesję na wydobycie na działkach wokół KGHM zagranicznym firmą co uniemożliwia utrzymania wydobycia? PO nie kradła co się dało. Oni nas okradli na 30 lat do przodu!!!!!
bDYyWPUz
Stefan
3 lata temu
Poslizgneli sie w Chile Kanadzie Kongo za co placimy zwiazkowym wlascicilomfornolom
madrala
3 lata temu
Przypomne ze byl pomysl zeby KGHM sprzedac albo przynajmniej pakiet wiekszosciowy. Repolonizacja brzmi zle ale prosze zobaczyc jak jest w innych panstwach np Niemcy, Siemens, Bosch, VW, Mercedes itd itd. Jakos Niemcy nie spiesza sie ze sprzedaza globalnych firm przynoszacych zyski. Teraz jest tendencja wzrostowa i popyt na miedz, przyjda ciezsze czasy, KGHM musi myslec o dywesyfikacji czyli oprcz wydobycia wejsc w inne galezie przemyslu.
...
Następna strona