Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Konflikt na Ukrainie. Pomoc MFW zależy od sytuacji na wschodzie kraju

0
Podziel się:

Międzynarodowy Fundusz Walutowy wyłożył prawie połowę z 40 miliardów dolarów pomocy dla Ukrainy.

Christine Lagarde, szefowa MFW <br>
Christine Lagarde, szefowa MFW <br> (Międzynarodowy Fundusz Walutowy / Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))
bETiPqdN

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde powiedziała w środę w, że konflikt na wschodzie Ukrainy odrywa uwagę władz od koniecznych reform gospodarczych. Dodała, że zapaść Ukrainy nie leży w interesie Rosji.

Lagarde wyjaśniła w wywiadzie dla telewizji MNBC, że skala pomocy dla Kijowa zależy w dużej mierze od tego, jak stabilna jest sytuacja na wschodzie kraju. Przyznała, że obecny rząd _ jest naprawdę zdeterminowany _ i chce pilnie wdrożyć reformy gospodarcze, ale bardzo to utrudniają walki z prorosyjskimi separatystami.

- _ Staramy się wesprzeć Ukrainę we wprowadzaniu całego zestawu reform poprzez pomoc finansową na wielką skalę, ale wszystko będzie zależało od tego, jak rozwinie się sytuacja na wschodzie kraju _ - dodała Lagarde.

bETiPqdP

W styczniu zakończyły się negocjacje o przekazaniu władzom w Kijowie 17,5 miliarda dolarów w ramach nowego, czteroletniego programu tzw. rozszerzonego finansowania. Jest to jego pierwsza transza, a cały pakiet opiewa na około 40 mld dolarów, z czego MFW wyłoży blisko połowę - pisze Reuters.

Rząd w Kijowie liczy na to, że realizacja nowego programu współpracy z MFW doprowadzi do odnowienia wzrostu gospodarczego Ukrainy już w przyszłym roku.

W kwietniu 2014 roku MFW ogłosił pakiet ratunkowy dla Ukrainy w wysokości 17 mld USD na okres do 2016 roku. Warunkiem realizacji tego programu pomocowego, który ma zapewnić przywrócenie stabilności makroekonomicznej i wzrostu gospodarczego, jest wprowadzenie przez Kijów reform gospodarczych i administracyjnych.

Czytaj więcej w Money.pl
Kreml: chaos na Ukrainie to wina Unii Rosja naprawdę chce uregulować ukraiński kryzys, ale Unia jej w tym przeszkadza - wynika z wypowiedzi rzecznika prezydenta Rosji.
Ukraina straciła dotąd 20 proc. dochodów Kijów może liczyć na kolejną transzę pomocy finansowej z Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) w ramach pakietu ratunkowego w wysokości 17 mld USD.
MFW przekaże Ukrainie prawie 1,5 mld dolarów To kolejna część wartego 27 mld USD międzynarodowego programu pomocowego dla Kijowa.
bETiPqeq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)