Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Koniec strajku pilotów Lufthansy. Sytuacja na lotniskach

0
Podziel się:

Po zakończeniu 15-godzinnego strajku pilotów Lufthansy sytuacja na lotnisku
we Frankfurcie nad Menem powróciła do normy.

Koniec strajku pilotów Lufthansy. Sytuacja na lotniskach
(Aero Icarus/Flickr (CC BY-NC-SA 2.0))

Po zakończeniu 15-godzinnego strajku pilotów Lufthansy sytuacja na lotnisku we Frankfurcie nad Menem powróciła dzisiaj do normy. _ Dzięki planowi awaryjnemu powinniśmy bez problemów przestawić się na normalne funkcjonowanie _ - powiedziała rzeczniczka linii.

W walce o zachowanie przywilejów emerytalnych piloci największego niemieckiego przewoźnika przerwali pracę we wtorek w godzinach 8-23. Zorganizowana przez związek zawodowy Cockpit akcja objęła międzykontynentalne połączenia z największego portu lotniczego w Niemczech.

Lufthansa odwołała 25 lotów z Frankfurtu, głównie do Ameryki Północnej. Podobna liczba samolotów nie przyleciała z portów na innych kontynentach do Frankfurtu. Około 20 tys. pasażerów nie odleciało w przewidzianym czasie lub musiało całkowicie zrezygnować z usług Lufthansy.

Liniom lotniczym udało się zapobiec paraliżowi lotów. Dzięki pilotom, którzy dobrowolnie zgłosili się do pracy, Lufthansa zrealizowała 32 połączenia.

Strajk był piątą w tym roku akcją protestacyjną związku zawodowego Cockpit reprezentującego 5,4 tys. pilotów Lufthansy. Obie strony sporu oskarżają się wzajemnie o brak gotowości do kompromisu. Ostatnia tura negocjacji zakończyła się w zeszłym tygodniu niepowodzeniem. Cockpit grozi kolejnymi strajkami.

Bettina Volkens z zarządu Lufthansy powiedziała w środę dziennikowi _ Bild _, że postępowanie związkowców _ nie ma nic wspólnego z poważnym traktowaniem zasady partnerstwa między pracodawcami a pracownikami _. _ Uważamy, że rozmowy powinny rozpocząć się natychmiast _ - dodała.

Poprzedni strajk pilotów Lufthansy doprowadził do paraliżu:

Podłożem trwającego od kwietnia konfliktu jest spór o wcześniejsze emerytury. Związkowcy domagają się utrzymania dotychczasowych zasad wypłacania pilotom świadczeń przedemerytalnych, z których zaczynają korzystać przeciętnie w wieku 59 lat. Pracodawca chce natomiast stopniowo podnieść ten próg do średnio 61 lat.

Obowiązujące obecnie przepisy pozwalają pilotom największego niemieckiego przewoźnika na odejście z zawodu już w wieku 55 lat. Lufthansa wdraża program restrukturyzacji koncernu przewidujący między innymi drastyczne obniżenie kosztów. Sprawa dotyczy pilotów samej Lufthansy, jak również jej spółek córek: Lufthansa-Cargo i Germanwings.

W ramach dotychczasowej akcji protestacyjnej piloci Lufthansy i Germanwings strajkowali od początku kwietnia już pięć razy, co spowodowało odwołanie łącznie około 4300 rejsów i perturbacje w podróżowaniu ponad 480 tys. osób.

Czytaj więcej w Money.pl
Jest decyzja ws. strajku pilotów w Lufthansie Piloci największego niemieckiego przewoźnika Lufthansy opowiedzieli się w referendum za strajkiem - poinformowało Stowarzyszenie Pilotów VC.
Francja: Piloci Air France kontynuują strajk Strajkujący piloci są równie zdeterminowani aby prowadzić akcję, jak przed tygodniem gdy rozpoczynali protest. Ich niezadowolenie wywołują plany inwestycji rzędu miliarda euro w tanie linie Transavia.
Strajk najlepiej zarabiających pilotów świata Lufthansa szacuje straty spowodowane strajkiem na kilkadziesiąt milionów euro.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)