Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
15.10.2017 07:13

Morawiecki: rezygnujemy z 9,2 mld dolarów linii kredytowej MFW

Polska korzysta z dostępu do elastycznej linii kredytowej MFW od 2009 r. kiedy to o przystąpienie do niej wnioskował ówczesny minister finansów Jacek Rostowski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Andrzej Hulimka/REPORTER)

Rezygnujemy z 9,2 mld dolarów linii kredytowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego - poinformował w sobotę cytowany na twitterze Ministerstwa Finansów wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Dodał, że "Polska gospodarka jest w tak dobrej sytuacji, że możemy to zrobić".

Polska korzysta z dostępu do elastycznej linii kredytowej MFW od 2009 r. kiedy to o przystąpienie do niej wnioskował ówczesny minister finansów Jacek Rostowski. W czasie globalnego kryzysu finansowego oraz w okresie pokryzysowym dostęp do FCL przyczyniał się do obniżenia premii za ryzyko na rynkach finansowych, co pozwoliło zmniejszać koszty obsługi zagranicznego zadłużenia. Obecnie dostęp do FCL, oprócz Polski, mają Kolumbia i Meksyk.

Do 2014 r. Polska miała dostęp do Elastycznej Linii Kredytowej w wysokości 22 mld SDR (czyli specjalne prawa ciągnienia, to międzynarodowa jednostka rozrachunkowa MFW), ale umową z ubiegłego roku, na wniosek Polski, zmniejszono linię do wysokości 15,5 mld SDR (co odpowiadało równowartości ok. 22,1 mld dol.). W styczniu br., na kolejny wniosek Polski, FCL zmniejszono do kwoty 13 mld SDR.

Z wnioskiem o odnowienie dostępu do Elastycznej Linii Kredytowej od połowy stycznia 2017 r., Polska wystąpiła 19 grudnia 2016 r. Wniosek podpisali wspólnie wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki oraz prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.

13 stycznia 2017 r. Międzynarodowy Fundusz Walutowy przedłużył Polsce dostęp do Elastycznej Linii Kredytowej. Rada Wykonawcza MFW zatwierdziła wówczas kolejne dwuletnie porozumienie w sprawie Elastycznej Linii Kredytowej (Flexible Credit Line - FCL) o zmniejszonej wysokości 6,5 miliarda SDR-ów (około 8,24 miliarda euro).

Polska nigdy nie skorzystała z dostępu do Elastycznej Linii Kredytowej.

Zobacz także: Tak rząd wspiera ojca Rydzyka. Miliony dla spółek związanych z duchownym

Tagi: gospodarka, rząd, finanse, pap, mf, mfw, nbp, wiadomości, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-10-2017

NobelWielki mi sukces. Polska nigdy nie korzystała z elastycznej linii kredytowej a Minister Finansów chwali się tym, iż rezygnuje z czegoś z czego Polska … Czytaj całość

15-10-2017

jaRezygnujemy bo już wiem jak oskubać polaków !

15-10-2017

andyno i bardzo dobrze, Żydzi z Fed-u chcą zarabiać na wysokich procentach, Skrzypek też chciał zrezygnować , ale zginął w Smoleńsku, Marek Belka … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (62)