Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Następny światowy kryzys będzie dotyczył żywności. W ciągu dekady dotknie też Polskę

489
Podziel się

Ceny surowców rolnych w 10 lat podrożeją o niemal 100 proc. Polska też nie jest bezpieczna.

Wystrzeliwujące ceny mleka i masła były tylko preludium do znacznie groźniejszego kryzysu.
Wystrzeliwujące ceny mleka i masła były tylko preludium do znacznie groźniejszego kryzysu. (ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER)
bDIETYZN

Prognoza na najbliższe lata nie jest optymistyczna. Analitycy już przewidują globalny kryzys żywnościowy. Ceny surowców rolnych w 10 lat podrożeją o niemal 100 proc. Polska też nie jest bezpieczna.

Zacznie się najprawdopodobniej w Azji, być możne w Indiach – wynika analiz banku BGŻ BNP Paribas. Wystrzeliwujące ceny mleka i masła były tylko preludium do znacznie groźniejszego kryzysu.

- Pytanie brzmi tylko, jak zostanie wywołany. Uważamy, że ta sytuacja będzie miała wymiar globalny, więc dotknie również w jakimś stopniu Polski – mówił w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" wiceprezes banku Bartosz Urbaniak.

bDIETYZP

Mimo że jesteśmy jednym z największych producentów żywności i więcej jej eksportujemy niż sprowadzamy, nie oznacza, że nas kryzys ominie.

Jak tłumaczy szef BGŻ BNP Paribas, tylko w przypadku takich produktów jak maliny Polska dyktuje światowe ceny, a i tak musi się liczyć z silną konkurencją Serbii. W innych przypadkach jesteśmy uzależnieni od rynków światowych.

To oznacza, że nie będziemy w stanie zapewnić żywności Polakom? - Jeżeli ten kryzys będzie dotyczył jednego z podstawowych surowców, czyli zbóż, to będzie miał realne przełożenie na sytuację i ceny żywności w Polsce – zaznacza prezes Urbaniak. W ich przypadku, cała polska produkcja zbóż jest mniejsza niż nadwyżka eksportowa choćby Ukrainy.

bDIETYZV

Jak przekonują analitycy, w dekadę ceny surowców rolnych dramatycznie wzrosną. O ile? Skok będzie wysokości nawet 100 proc.

Biorąc pod uwagę te niepojące analizy można się jakoś przygotować na nadchodzący kryzys? – Moim zdaniem nie można – konkluduje w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" wiceprezes banku BGŻ BNP Paribas Bartosz Urbaniak.

bDIETZaq
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(489)
Jozef
3 lata temu
Ceny masla i mleka w górę? Jestem rolnikiem i mleczarnia skupuje mleko 5 groszy drożej niz w tamtym roku w grudniu. A cena masła w sklepie? Jeszcze troche i chyba sam zaczne wytwarzać je na własne potrzeby domowe. 6 zl za mała kostke 200g przy skupie 1,20 za litr mleka. Ktoś tu kradnie w bialych rekawiczkach
xxx
3 lata temu
Żyję 60 lat i ciągle kryzysy, pewnie nie doczekam się dobrobytu !!!!!
aja
3 lata temu
Sztucznie tworzone kryzysy są po to by GMO miało się dobrze
bDIETZar
sprawiedliwoś...
3 lata temu
Musi tak być, bo ludzie marnują żywność. Od dzieci, które nie zaznały nigdy głodu i wyrzucają kanapki do kosza, po koncerny, które wysypują kontenery ze zbożem do oceanu, żeby podtrzymać ceny i warunki umów. Każdego dnia miliony ton zmarnowanej żywności.
skin
3 lata temu
W Polsce miliony hektarów do niedawna ziemi ornej zarasta las dzięki polityce eu.Pamiętamy jak karano za produkcję mleka i pewien nieuk z KE chciałwybić miliony krów bo wytwarzają metan
...
Następna strona