Notowania

Następny światowy kryzys będzie dotyczył żywności. W ciągu dekady dotknie też Polskę

Ceny surowców rolnych w 10 lat podrożeją o niemal 100 proc. Polska też nie jest bezpieczna.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER)
Wystrzeliwujące ceny mleka i masła były tylko preludium do znacznie groźniejszego kryzysu.

Prognoza na najbliższe lata nie jest optymistyczna. Analitycy już przewidują globalny kryzys żywnościowy. Ceny surowców rolnych w 10 lat podrożeją o niemal 100 proc. Polska też nie jest bezpieczna.

Zacznie się najprawdopodobniej w Azji, być możne w Indiach – wynika analiz banku BGŻ BNP Paribas. Wystrzeliwujące ceny mleka i masła były tylko preludium do znacznie groźniejszego kryzysu.

- Pytanie brzmi tylko, jak zostanie wywołany. Uważamy, że ta sytuacja będzie miała wymiar globalny, więc dotknie również w jakimś stopniu Polski – mówił w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" wiceprezes banku Bartosz Urbaniak.

Mimo że jesteśmy jednym z największych producentów żywności i więcej jej eksportujemy niż sprowadzamy, nie oznacza, że nas kryzys ominie.

Jak tłumaczy szef BGŻ BNP Paribas, tylko w przypadku takich produktów jak maliny Polska dyktuje światowe ceny, a i tak musi się liczyć z silną konkurencją Serbii. W innych przypadkach jesteśmy uzależnieni od rynków światowych.

To oznacza, że nie będziemy w stanie zapewnić żywności Polakom? - Jeżeli ten kryzys będzie dotyczył jednego z podstawowych surowców, czyli zbóż, to będzie miał realne przełożenie na sytuację i ceny żywności w Polsce – zaznacza prezes Urbaniak. W ich przypadku, cała polska produkcja zbóż jest mniejsza niż nadwyżka eksportowa choćby Ukrainy.

Jak przekonują analitycy, w dekadę ceny surowców rolnych dramatycznie wzrosną. O ile? Skok będzie wysokości nawet 100 proc.

Biorąc pod uwagę te niepojące analizy można się jakoś przygotować na nadchodzący kryzys? – Moim zdaniem nie można – konkluduje w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" wiceprezes banku BGŻ BNP Paribas Bartosz Urbaniak.

Tagi: kryzys żywnościowy, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-12-2017

yumamam to gdzieś. Jesteśmy z Jarosławem a on nam nie pozwoli byśmy nie mieli co jeść. niech się obawia gorszy sort, my dostaniemy odpowiednie … Czytaj całość

04-12-2017

sprawiedliwość musi byćMusi tak być, bo ludzie marnują żywność. Od dzieci, które nie zaznały nigdy głodu i wyrzucają kanapki do kosza, po koncerny, które wysypują kontenery … Czytaj całość

04-12-2017

JozefCeny masla i mleka w górę? Jestem rolnikiem i mleczarnia skupuje mleko 5 groszy drożej niz w tamtym roku w grudniu. A cena masła w sklepie? Jeszcze … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (489)

Wybrane dla Ciebie