Notowania

rosja
07.01.2015 13:37

Kurs rubla odstraszył Rosjan od przyjazdu do Polski?

Przed rokiem wielu mieszkańców obwodu kaliningradzkiego spędzało ten czas w polskich hotelach, często tych luksusowych, oferujących zabiegi SPA i wellnes.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Marc Veraart / Flickr (CC BY-ND 2.0))

Znacznie mniej Rosjan niż przed rokiem zdecydowało się na spędzanie prawosławnych świąt Bożego Narodzenia w Polsce - wynika z danych warmińsko-mazurskiej straży granicznej. W ocenie eksperta powodem jest niski i niestabilny kurs rubla.

Środa jest pierwszym z trzech dni prawosławnych świąt Bożego Narodzenia. Przed rokiem wielu mieszkańców obwodu kaliningradzkiego spędzało ten czas w polskich hotelach, często tych luksusowych, oferujących zabiegi SPA i wellnes.

W tym roku polskie służby graniczne odnotowały zdecydowany spadek przyjazdów Rosjan do Polski. Jak podała rzeczniczka prasowa warmińsko-mazurskiej straży granicznej Justyna Szubstarska 5 i 6 stycznia tj. przed świętami prawosławnymi do Polski przez przejścia graniczne z Rosją wjechało nieco niespełna 24 tys. osób (5 stycznia 12,8 tys., a 6 stycznia nieco ponad 11 tys.). W tych samych dniach przed rokiem do Polski wjechało blisko 30 tys. kaliningradczyków.

_ Przed rokiem ruch na granicy był zdecydowanie większy niż w ostatnich dniach _ - przyznała Szubstarska.

W ocenie eksperta ds. obwodu kaliningradzkiego z Ośrodka Badań Naukowych w Olsztynie Tadeusza Baryły powodem, dla którego Rosjanie spędzają tegoroczne święta w domu są względy finansowe tj. niestabilny i niski kurs rubla. - _ Przed rokiem dolar w Rosji był o połowę tańszy niż teraz _ - powiedział Baryła i dodał, że Rosjanie uważniej i rozważniej niż przed rokiem wydają pieniądze.

Zobacz jak zmieniał się kurs rubla

Zdaniem Baryły wielu Rosjan przyjechało do Polski na świąteczne zakupy korzystając z promocji w sklepach. - _ Mimo słabego kursu rubla Rosjanie uważają, że będzie im się opłaciło kupowanie w Polsce nawet do ceny 17 rubli za złotówkę _ - powiedział Baryła.

Środowy kurs w Olsztynie przekroczył jednak tę barierę i za złotówkę trzeba było płacić ok. 18 rubli (dane z kantoru w dzielnicy Jaroty).

Baryła ocenił, że prawdziwego załamania kontaktów handlowych z Rosją możemy się spodziewać po prawosławnych świętach. _ - Na razie Rosja żyje świętami, ale wkrótce może wyjść na jaw, jak głębokie załamanie gospodarcze jest w tym kraju _ - powiedział.

Czytaj więcej w Money.pl
"Zaakceptują wahania kursu rubla, dopóki..." _ Obecny system obiecuje ludziom, że nie będzie gorzej, ale nie daje nic ponadto _ - przekonuje były doradca Putina.
Rosja odetchnęła. Rubel odbił się od dna Dziś o godz. 11.10 czasu lokalnego na giełdzie w Moskwie za 1 dolara płacono 46,00 rubli.
Rosyjski minister: kurs rubla sięgnął dna Teraz, zdaniem Aleksieja Mojsiejewa, ma być już tylko lepiej. Nie wszyscy się z nim zagadzają.
Rubel nadal silnie traci na wartości Obecną gwałtowną przecenę rubla analitycy w Moskwie tłumaczą coraz silniejszym spadkiem cen ropy naftowej na świecie.
Tagi: rosja, wiadomości, waluty, wiadmomości, kraj, gospodarka, pieniądze, gospodarka polska, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz