Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Sebastian Ogórek
Sebastian Ogórek
|

Sejmexpress z kwotą wolną od podatku. To najszybciej uchwalona ustawa w XXI wieku

408
Podziel się:

PiS pobił rekord w szybkości uchwalania ustaw w XXI wieku - wynika z obliczeń WP money i firmy Grant Thornton. Sejm, Senat i prezydent nowe zasady wyliczania kwoty wolnej od podatku ustanowiły w zaledwie jeden dzień. Rządzący byli szybsi prawdopodobnie tylko raz w 1997 roku, gdy wprowadzano stan wyjątkowy związany z powodzią stulecia.

Sejmexpress z kwotą wolną od podatku. To najszybciej uchwalona ustawa w XXI wieku
(STANISLAW KOWALCZUK)

PiS pobił rekord w szybkości uchwalania ustaw w XXI wieku - wynika z szacunków WP money i firmy Grant Thornton. Sejm, Senat i prezydent nowe zasady wyliczania kwoty wolnej od podatku ustanowiły w zaledwie jeden dzień. Prawdopodobnie szybsi byli rządzący w 1997 roku, gdy wprowadzano stan wyjątkowy związany z powodzią stulecia.

Zazwyczaj procesy związane z ustawami ciągną się miesiącami. Szczególnie jeśli chodzi o ustawy rządowe. Te muszą przejść przez cały system legislacyjny, opiniowanie, konsultacje, ocenę skutków regulacji itd. Dzięki temu każdy może zgłosić swoje uwagi, a stanowione prawo ma być dzięki temu lepsze. Gdy jednak ustawa zostanie złożona przez posłów, proces może zostać skrócony. I to nawet do jednego dnia.

Przy okazji prac nad kwotą wolną od podatku mieliśmy do czynienia z prawdziwym expressem. Wprawdzie pierwszy projekt ustawy pojawił się 31 października, ale de facto nowe rozwiązania pojawiły się dopiero miesiąc później w Senacie. A cały proces legislacyjny przeprowadzono w zaledwie jeden dzień.

29 listopada 2016 r. przejdzie więc do historii polskiego parlamentaryzmu. Tego dnia ważną dla milionów Polaków ustawę skierowano do prac w Senacie, zdążono nanieść poprawki w Komisji Finansów Publicznych, przeprowadzono sprawozdanie, przegłosowano poprawki, szybko skierowano rozwiązania do Sejmu, a gdy ten powiedział tak, jeszcze tego samego dnia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę.

WP money razem z firmą audytowo-konsultingową Grant Thornton ustalili, że ostatni raz tak szybko uchwalono i podpisano ustawę 18 lipca 1997 roku. Wówczas dotyczyła ona wprowadzenia stanu wyjątkowego związanego z powodzią. Być może nawet obecny Sejm był szybszy. W grę wchodzą bowiem już nawet nie godziny, ale wręcz minuty. Dlatego trudno obecnie ustalić, którzy posłowie w tym wyścigu byli szybsi.

- Tworzenie prawa to bardzo złożone zadanie. Praktyka nie pozostawia złudzeń. Prawo tworzone w biegu, bez dochowania należnej staranności, negatywnie odbija się na jakości przepisów, a w konsekwencji prowadzi do trudności ich zastosowania przez obywateli i podmioty, które są zobligowane do ich przestrzegania - mówi Tomasz Wróblewski, partner zarządzający Grant Thornton. Jak dodaje, pośpiech jest cechą charakterystyczną naszego Sejmu i to niezależnie jaka opcja polityczna ma w nim większość.

Sprawdziliśmy, ile przepisów wymagało odjazdu sejmexpressu w poszczególnych kadencjach Sejmu. Za koalicji AWS-UW, czyli pomiędzy 1997 a 2001 rokiem rekordową ustawą przyjęto w trzy dni. W 1998 roku były to nowe przepisy o udziale polskich żołnierzy w misjach zagranicznych. Prawdopodobnie miało to związek z wysłaniem naszego wojska do rozdzielenia walczących stron w Bośni i Hercegowinie.

Tego tempa nie wytrzymał rząd SLD. W latach 2001-2005 w cztery dni znowelizowano jedynie Kartę Nauczyciela oraz prawo o transporcie lotniczym. Za pierwszych rządów PiS z Samoobroną i LPR, czyli w latach 2005-2007, szybkości działania potrzeba było do uchwalenia ustawa o wsparciu obywateli w spłacie kredytów.

Gdy władzę przejęły PO i PSL tempo prac gwałtownie spadło. Gdy PiS rządziło z koalicją (2005-2007), w mniej niż miesiąc uchwalono 16 aktów prawnych. Ich następcy (PO-PSL, 2007-2011) uchwalili tylko 17 ustaw w mniej niż 30 dni. A rekord należy do ustawy o administracji publicznej województw. Trzeba było na nią czekać "aż" 6 dni.

Jak często posłowie korzystali z _ s _ejmexpressu?
Kadencja Najszybciej procedowane ustawy Liczba dni Ustawy uchwalone w mniej niż 30 dni Liczba uchwalonych ustaw Odsetek uchwalonych w mniej niż 30 dni
1997-2001 AWS-UW o udziale polskich żołnierzy w misjach zagranicznych 3 dni 33 592 5,6 proc.
2001-2005 SLD-UP nowela Karty Nauczyciela, ustawa o transporcie lotniczym 4 dni 32 894 3,6 proc.
2005-2007 PIS-LPR-Samoobrona o wsparciu obywateli w spłacie kredytów 13 dni 16 384 4,2 proc.
2007-2011 PO-PSL nowela ustawy o administracj publicznej województw 6 dni 17 952 1,8 proc.
2011-2015 PO-PSL nowela ustawy o autostradach płatnych 2 dni 9 752 1,2 proc.
Dane: Dane zostały przygotowane przez WP money oraz Grant Thornton na podstawie bazy aktów prawnych dostępnych na stronie internetowej Sejmu. Sprawdzaliśmy najszybciej uchwalone ustawy od wpłynięcia do Sejmu do podpisu Prezydenta.

Za drugiej kadencji koalicja PO-PSL zbliżyła się do rekordu PiS, ale trzeba dodać, że dotyczyło to sprawy niecierpiącej zwłoki. Nowelizacja ustawy o autostradach płatnych procedowana była 2 dni. Dzięki niej rząd Ewy Kopacz otworzył w wakacje bramki na A1 i A4. Jednocześnie w ekspresowym tempie 30 dni uchwalono jedynie dziewięć tej rangi aktów prawnych.

Pracę w Sejmie ponownie przyspieszyły za drugich rządów PiS. Tylko w pierwszych trzech miesiącach przez Sejm przeszły aż 32 ustawy, nad którymi posłowie nie musieli się zbyt długo pochylać i zastanawiać. To też absolutny rekord.

- Od lat zajmujemy się problemem biurokracji, w tym nadprodukcji i jakości prawa. Z naszych analiz wynika, że pośpiech w tworzeniu prawa jest problemem, z którym Polska zmaga się od lat. Wszystkie kadencje Sejmu, które przeanalizowaliśmy, mają na swoim koncie przynajmniej kilkanaście ustaw, które były przeprowadzane w okresie krótszym niż miesiąc - zwraca uwagę Tomasz Wróblewski.

wiadomości
gospodarka
najważniejsze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(408)
joleczka
6 lat temu
Można? Można
scfgvdtndgh
6 lat temu
Dlaczego tak szybko? Abyśmy nie zauważyli, że kwota wolna od podatku dalej 5-krontnie jest wyższa dla równiejszych parlamentarzystów niż dla reszty równych obywateli. Gdyby nie Kukiz, to pewnie pozostała by 10-krotnie wyższa.
kropka
6 lat temu
NO I własnie TAKI POWINIENEN BYC ICH KONIEC PANOSZENIA SIE W DEMOKRATYCZNEJ POLSCE!!!!!!!!!!!!!!
Franekkimono
6 lat temu
A co te szkaradne kaczątko robi?. Z wygladu to chyba głodna albo śpiąca.
Xdx
6 lat temu
Oszołomionym szybkością radzę skonfrontować ten ranking z Białorusią i Rosją jeszcze macie sporo do nadrobienia. Ale wierzę w was panowie
...
Następna strona