Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

W Suwałkach powstanie lotnisko. Producent mebli pokryje 1/3 kosztów

Suwałki będą miały własne lotnisko. Miasto nie ma ambicji ścigania się z większymi miastami na liczbę lotów, bo przykład choćby Radomia pokazuje, że nie ma to sensu. Lotnisko będzie obsługiwało biznes, loty czarterowe i turystyczne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Tomasz Kawka)
Suwalskie lotnisko ma być gotowe w 2019 r.

Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz wbił we wtorek symbolicznie pierwszą łopatę pod budowę lokalnego lotniska w Suwałkach (Podlaskie), które ma kosztować 27 mln zł. 10 mln zł na budowę lotniska przekaże miastu spółka Forte, która ma w tym mieście dwie fabryki.

Inwestycja ma być gotowa w czerwcu 2019 roku.

Skorzysta lokalny biznes

Betonowy pas startowy ma mieć długość 1320 metrów i szerokość 30 metrów. W ramach inwestycji powstanie płyta startowa, postojowa i droga kołowania samolotów oraz niezbędna infrastruktura techniczna.

We wtorek 25 września symbolicznie wbito pierwszą łopatę. Prezydent Renkiewicz, który przyjechał na miejsce koparko-ładowarką z pełną szuflą piasku, wyraził zadowolenie, że miasto porzuciło plany o utworzeniu lotniska regionalnego, które w starciu ze znacznie większymi portami nie miałoby szans.

Stewardessa zwolniona z LOT: "Samoloty na lotach krajowych są brudne"

- Rozpoczynamy budowę lokalnego lotniska. Plany na tę inwestycję klarowały się dwanaście lat. Pierwotnie miało być to lotnisko regionalne. Na szczęście tak się nie stało, bo nawet większe miasta niż Suwałki nie radzą sobie z utrzymaniem takich lotnisk. Dlatego będzie to lotnisko lokalne, pod potrzeby szczególnie biznesu, ruchu czarterowego i turystycznego - powiedział Renkiewicz.

Projekt zakłada budowę lotniska dla małych samolotów pasażerskich przewożących do 50 osób. Na lotnisku będą mogły lądować śmigłowce, szybowce, motolotnie, awionetki oraz małe samoloty o napędzie tłokowym.

Poza Forte, pieniądze pochodzić będą z Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku (6 mln zł), zaś 11 mln zł wyłożą same Suwałki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: lotnisko, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-09-2018

@@@Lepiej by było, gdyby producent mebli płacił pracownikom przyzwoite pensje.

26-09-2018

MichałBrawo, PO i Nowoośmieszeni będą mogli szybciej dotrzeć do Moskwy po instrukcje jak szkodzić Polsce !

25-09-2018

bolekswiat sie rozwija tylo Suwalki jak zwykle sie cofaja w rozwoju z roznych przyczyn , ale teraz to trzeba stawiac na lotnisko o wiekszej skali a nie … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (63)