Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
W Suwałkach powstanie lotnisko. Producent mebli pokryje 1/3 kosztów

W Suwałkach powstanie lotnisko. Producent mebli pokryje 1/3 kosztów

Suwalskie lotnisko ma być gotowe w 2019 r. Fot. Tomasz Kawka
Suwalskie lotnisko ma być gotowe w 2019 r.

Suwałki będą miały własne lotnisko. Miasto nie ma ambicji ścigania się z większymi miastami na liczbę lotów, bo przykład choćby Radomia pokazuje, że nie ma to sensu. Lotnisko będzie obsługiwało biznes, loty czarterowe i turystyczne.

Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz wbił we wtorek symbolicznie pierwszą łopatę pod budowę lokalnego lotniska w Suwałkach (Podlaskie), które ma kosztować 27 mln zł. 10 mln zł na budowę lotniska przekaże miastu spółka Forte, która ma w tym mieście dwie fabryki.

Inwestycja ma być gotowa w czerwcu 2019 roku.

Skorzysta lokalny biznes

Betonowy pas startowy ma mieć długość 1320 metrów i szerokość 30 metrów. W ramach inwestycji powstanie płyta startowa, postojowa i droga kołowania samolotów oraz niezbędna infrastruktura techniczna.

We wtorek 25 września symbolicznie wbito pierwszą łopatę. Prezydent Renkiewicz, który przyjechał na miejsce koparko-ładowarką z pełną szuflą piasku, wyraził zadowolenie, że miasto porzuciło plany o utworzeniu lotniska regionalnego, które w starciu ze znacznie większymi portami nie miałoby szans.

Stewardessa zwolniona z LOT: "Samoloty na lotach krajowych są brudne"


 

- Rozpoczynamy budowę lokalnego lotniska. Plany na tę inwestycję klarowały się dwanaście lat. Pierwotnie miało być to lotnisko regionalne. Na szczęście tak się nie stało, bo nawet większe miasta niż Suwałki nie radzą sobie z utrzymaniem takich lotnisk. Dlatego będzie to lotnisko lokalne, pod potrzeby szczególnie biznesu, ruchu czarterowego i turystycznego - powiedział Renkiewicz.

Projekt zakłada budowę lotniska dla małych samolotów pasażerskich przewożących do 50 osób. Na lotnisku będą mogły lądować śmigłowce, szybowce, motolotnie, awionetki oraz małe samoloty o napędzie tłokowym.

Poza Forte, pieniądze pochodzić będą z Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku (6 mln zł), zaś 11 mln zł wyłożą same Suwałki.

 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

inwestycje, lotnisko, suwałki
Czytaj także
Polecane galerie
tom
2018-09-27 20:42
to jest tak miasto załatwiło im miejsce i papiery na budowe fabryk mebli pomijając wszystko coś za coś a oni w formie podzięki dołożyli im czysta korupcja czekać jak ktoś się dokopie bo w biznesie nic za darmo
Adam
2018-09-27 02:04
Jak dla handlu meblami i biznesu to droga
startowa powinna wynosic co najmniej 1800 m . Co bedzie jak bedzie musial wyladowac odrzutowy transportwy. Jak cos sie tworzy od poczatlu to chyba nie dla Cesny
Łukasz
2018-09-26 23:55
To lotniska dla wojska i małego ruchu lotniczego, czartery. Loty prywatne, szkoleniowe. Nie dla motłochu. To lotniska exluziwe.
Pokaż wszystkie komentarze (63)