Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kolejna wpadka Macierewicza? Kupił nieprzetestowaną broń

Rządowy kontrakt na GROT-y w takiej sytuacji nie powinien być w ogóle zawierany.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Piotr Polak)
MON szczyci się wartą 500 mln zł umową na dostawę 53 tys. sztuk GROT.

Pierwszy tysiąc karabinków GROT trafi w ręce żołnierzy Obrony Terytorialnej. MON chwali się wartą 500 mln zł umową na dostawę 53 tys. sztuk tej broni. Kłopot w tym, że jej testy wciąż nie zostały ukończone, a rządowy kontrakt na nią, w takiej sytuacji, nie powinien być w ogóle zawierany.

[aktualizacja 10.09.2017 - dochodzi stanowisko MON]

Drugi etap testów, po zakładowych, czyli właściwe testy wojskowe miałyby zakończyć się dopiero w lutym 2018 r. – donosi dziennik Fakt. Nie przeszkodziło to szefowi MON zmienić drogę formalną i dokonać wielkich zakupów. Jak pisaliśmy w money.pl, WOT mają w oczach ministra priorytet.

Jednak, jak tłumaczy dziennikowi były wiceminister obrony, gen. Waldemar Skrzypczak, każda broń przechodzić powinna przez dwa etapy badań. Najpierw zakładowe, a potem wojskowe. Zazwyczaj robi je któryś z wojskowych instytutów, dopiero po nich winna zostać wysłana opinia do Sztabu Generalnego, który zdecydowałby o zakupie broni.

Zdaniem eksperta wcześniej żołnierz nie powinien dostać takiej broni w ogóle do ręki. Tymczasem, jak zapowiedział MON, pierwsze 1000 karabinków zostanie wydane Wojskom Obrony Terytorialnej.

Do informacji dziennika odniosło się ministerstwo.

- Stopień zaawansowana testów 5,56 mm karabinka MSBS realizowanych przez MON jest na tyle zaawansowany a ich przebieg pozytywny, iż daje rękojmię pozytywnego zakończenia badań, a tym samym dostawę pierwszych karabinków zgodnie z podpisaną umową - czytamy w komunikacie podpisanym przez rzecznik resortu, ppłk Annę Pęzioł-Wójtowicz.

O dziwnych przetargach i pomysłach MON pisaliśmy wielokrotnie na łamach money.pl. Sprawa GROT-ów się w nie wpisuje.

Zobacz także: Sukcesy i porażki Antoniego Macierewicza

Afera z przetargiem na dostawę autobusów dla wojska to ostatni punkt na coraz dłuższej liście wpadek biznesowych Ministerstwa Obrony Narodowej, które - poprzez Polską Grupę Zbrojeniową - nadzoruje Autosan.

Ale wystarczy przypomnieć inne pomysły, jak choćby kupowania śmigłowców bez offsetu, remont 50-letnich okrętów podwodnych, których Norwegom nie opłacało się nawet pociąć na żyletki, czy pociągów dla wojska. A przykładów jest więcej.

Tagi: wot, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-09-2017

Mener9433 złotych za karabin.... Nieźle... Przyzwoity sztucer kosztuje tyle... A Kałach jakieś mniej niż połowę...

09-09-2017

Dni książki i prasyW temacie AM-polecam książkę Pana Tomasza Piątka --"Maciorowicz i jego tajemnice'""

09-09-2017

Tylko pytam grzecznie:Skoro GROM GROTA testował i jest on taki doskonały, dlaczego GROM GROTA nie zamówił?

Rozwiń komentarze (582)