Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Polski węgiel ma się dobrze i tak zostanie. Morawiecki o planie dla Polski

Polski węgiel ma się dobrze i tak zostanie. Morawiecki o planie dla Polski

Fot. PAP/Radek Pietruszka

Wszystko, co racjonalizuje cały system polityki klimatycznej na świecie i odchodzi od przyspieszonego działania dla wszystkich, jest bardzo wskazane - powiedział w czwartek wicepremier Mateusz Morawiecki, pytany o nowe regulacje wprowadzone przez Donalda Trumpa. Prezydent USA podpisał we wtorek dekret o tzw. "niezależności energetycznej", który wycofuje regulacje Planu Czystej Energii wprowadzonego przez Baracka Obamę. Nowe przepisy ograniczały emisję gazów cieplarnianych w elektrowniach węglowych.

Oprócz zniesienia ograniczeń dotyczących emisji gazów cieplarnianych w elektrowniach, dekret podpisany przez Trumpa likwiduje wprowadzone ponad rok temu moratorium na nowe dzierżawy ziem federalnych pod wydobycie węgla.

- Światowa energetyka podlega daleko idącej transformacji i trudno będzie zmienić bieg wydarzeń - mówił Mateusz Morawiecki dziennikarzom w Krakowie. - Znaczna część tych działań, związanych z podniesieniem efektywności energetycznej, ze zmniejszeniem emisji, jest pozytywna dla gospodarki. Ona tworzy pewien impuls technologiczny i my go bardzo mocno wspieramy - podkreślił wicepremier.

Czysty węgiel?

Przypomniał, że minister energii Krzysztof Tchórzewski mówi o czystych technologiach węglowych i wykorzystaniu naszych zasobów, ale jednocześnie o tym, żeby nie zwiększać emisji CO2.

- My, dostosowując się do nowych reguł polityki klimatycznej, jednocześnie pokazujemy, że w krajach, które są bardzo mocno zależne od jednego źródła energii, jakim był węgiel, potrzeba czasu - mówił Morawiecki mając na myśli Polskę.

Wicepremier podkreślił, że Polska do roku 2040-2050 bardzo głęboko przetransformuje energetykę. - Polska należy do tych krajów, które zgodnie z protokołem z Kioto miały największą obniżkę w emisji CO2. Niestety rok bazowy dla polityki klimatycznej UE - 2005 - nie zalicza tego protokołu z Kioto. Nie ukrywam, że jest to troszeczkę dyskryminujące dla nas. To działanie utrudniające transformację naszego sektora - ocenił Morawiecki. Dodał, że nie jest winą Polski to, że po 1945 roku nasza energetyka i przemysł zostały oparte wyłącznie na węglu, podczas gdy Czesi, Węgrzy czy Francuzi mogli rozwijać energetykę atomową.

Każdy powinien działać w swoim tempie

- Wszystko, co racjonalizuje cały system polityki klimatycznej na świecie i odchodzi od przyspieszonego działania dla wszystkich, jest bardzo wskazane - powiedział Morawiecki.

Jak zauważył, koncentrujemy się na tym, kto, ile produkuje CO2, a powinniśmy zwrócić uwagę na to, kto ile konsumuje CO2. - Jeśli w Wielkiej Brytanii na przykład nie produkuje się cementu, ale ten cement sprowadza się - w uproszczeniu rzecz ujmując - z Pakistanu i Indii, to znaczy, że ktoś go wyprodukował i wytworzył emisję CO2. Wielka Brytania nie pokazuje tego w swoim bilansie emisji CO2, a jednak w bilansie CO2 całego świata to jest - mówił Morawiecki.

- Jeśli my pozbędziemy się naszych cementowni i one znajdą się na Białorusi czy Ukrainie, to czy zmniejszymy emisję CO2 na świecie? No nie zmniejszymy. Jednocześnie utracimy setki tysięcy miejsc pracy - wskazał wicepremier.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Krzysztof z PoloniaNews
2017-04-13 21:04
Dlaczego nie sprzedawać węgla do Chin. Mozna użyć ta sama trasę (i moze także pociąg) którą jeździ pociąg z Chin do Polski z towarami a wraca pusty.
Avast
2017-04-02 18:41

- Jeśli my pozbędziemy się naszych cementowni i one znajdą się na Białorusi czy Ukrainie, to czy zmniejszymy emisję CO2 na świecie? No nie zmniejszymy. Jednocześnie utracimy setki tysięcy miejsc pracy - wskazał wicepremier.

Powiem szczerze! Pierwszy raz w pełni zgadzam się z Morawieckim! :-)
paul
2017-04-02 16:40
Panie Morawiecki dochapałeś się wielkich pieniędzy w banku BZ WBK, a teraz jeszcze w rządzie pleciesz głupoty o węglu. Energetyka XXI wieku może być oparta na atomie i odnawialnych źródłach energii, a nie na węglu czy ropie która zatruwa klimat i powietrze i nie tylko CO2 ale inne gazy i tlenki, z tego właśnie węgla tworzy się ogromny smog w Polsce, przez co umiera rocznie 40 tyś ludzi, tak podają statystyki.
Pokaż wszystkie komentarze (135)