Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Polski węgiel ma się dobrze i tak zostanie. Morawiecki o planie dla Polski

135
Podziel się:

Wszystko, co racjonalizuje cały system polityki klimatycznej na świecie i odchodzi od przyspieszonego działania dla wszystkich, jest bardzo wskazane - powiedział w czwartek wicepremier Mateusz Morawiecki, pytany o nowe regulacje wprowadzone przez Donalda Trumpa.

Polski węgiel ma się dobrze i tak zostanie. Morawiecki o planie dla Polski
(PAP/Radek Pietruszka)

Prezydent USA podpisał we wtorek dekret o tzw. "niezależności energetycznej", który wycofuje regulacje Planu Czystej Energii wprowadzonego przez Baracka Obamę. Nowe przepisy ograniczały emisję gazów cieplarnianych w elektrowniach węglowych.

Oprócz zniesienia ograniczeń dotyczących emisji gazów cieplarnianych w elektrowniach, dekret podpisany przez Trumpa likwiduje wprowadzone ponad rok temu moratorium na nowe dzierżawy ziem federalnych pod wydobycie węgla.

- Światowa energetyka podlega daleko idącej transformacji i trudno będzie zmienić bieg wydarzeń - mówił Mateusz Morawiecki dziennikarzom w Krakowie. - Znaczna część tych działań, związanych z podniesieniem efektywności energetycznej, ze zmniejszeniem emisji, jest pozytywna dla gospodarki. Ona tworzy pewien impuls technologiczny i my go bardzo mocno wspieramy - podkreślił wicepremier.

Czysty węgiel?

Przypomniał, że minister energii Krzysztof Tchórzewski mówi o czystych technologiach węglowych i wykorzystaniu naszych zasobów, ale jednocześnie o tym, żeby nie zwiększać emisji CO2.

- My, dostosowując się do nowych reguł polityki klimatycznej, jednocześnie pokazujemy, że w krajach, które są bardzo mocno zależne od jednego źródła energii, jakim był węgiel, potrzeba czasu - mówił Morawiecki mając na myśli Polskę.

Wicepremier podkreślił, że Polska do roku 2040-2050 bardzo głęboko przetransformuje energetykę. - Polska należy do tych krajów, które zgodnie z protokołem z Kioto miały największą obniżkę w emisji CO2. Niestety rok bazowy dla polityki klimatycznej UE - 2005 - nie zalicza tego protokołu z Kioto. Nie ukrywam, że jest to troszeczkę dyskryminujące dla nas. To działanie utrudniające transformację naszego sektora - ocenił Morawiecki. Dodał, że nie jest winą Polski to, że po 1945 roku nasza energetyka i przemysł zostały oparte wyłącznie na węglu, podczas gdy Czesi, Węgrzy czy Francuzi mogli rozwijać energetykę atomową.

Każdy powinien działać w swoim tempie

- Wszystko, co racjonalizuje cały system polityki klimatycznej na świecie i odchodzi od przyspieszonego działania dla wszystkich, jest bardzo wskazane - powiedział Morawiecki.

Jak zauważył, koncentrujemy się na tym, kto, ile produkuje CO2, a powinniśmy zwrócić uwagę na to, kto ile konsumuje CO2. - Jeśli w Wielkiej Brytanii na przykład nie produkuje się cementu, ale ten cement sprowadza się - w uproszczeniu rzecz ujmując - z Pakistanu i Indii, to znaczy, że ktoś go wyprodukował i wytworzył emisję CO2. Wielka Brytania nie pokazuje tego w swoim bilansie emisji CO2, a jednak w bilansie CO2 całego świata to jest - mówił Morawiecki.

- Jeśli my pozbędziemy się naszych cementowni i one znajdą się na Białorusi czy Ukrainie, to czy zmniejszymy emisję CO2 na świecie? No nie zmniejszymy. Jednocześnie utracimy setki tysięcy miejsc pracy - wskazał wicepremier.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(135)
Krzysztof z P...
7 lat temu
Dlaczego nie sprzedawać węgla do Chin. Mozna użyć ta sama trasę (i moze także pociąg) którą jeździ pociąg z Chin do Polski z towarami a wraca pusty.
Avast
7 lat temu
[QUOTE] - Jeśli my pozbędziemy się naszych cementowni i one znajdą się na Białorusi czy Ukrainie, to czy zmniejszymy emisję CO2 na świecie? No nie zmniejszymy. Jednocześnie utracimy setki tysięcy miejsc pracy - wskazał wicepremier. [/QUOTE] Powiem szczerze! Pierwszy raz w pełni zgadzam się z Morawieckim! :-)
paul
7 lat temu
Panie Morawiecki dochapałeś się wielkich pieniędzy w banku BZ WBK, a teraz jeszcze w rządzie pleciesz głupoty o węglu. Energetyka XXI wieku może być oparta na atomie i odnawialnych źródłach energii, a nie na węglu czy ropie która zatruwa klimat i powietrze i nie tylko CO2 ale inne gazy i tlenki, z tego właśnie węgla tworzy się ogromny smog w Polsce, przez co umiera rocznie 40 tyś ludzi, tak podają statystyki.
Typowe
7 lat temu
Jak tak wszyscy krytykujecie energetykę opartą na węglu, to Ja mam pomysł. Może powinniśmy wszystkie kopalnie pozamykać, elektrownie węglowe wygasić i żyć tak jak za czasów średniowiecza, przy świeczkach. Albo mam jeszcze jeden pomysł, powinniśmy kupować gaz tylko i wyłącznie od ruskich, bo wiadomo, że się nam to opłaca, w zamian za to dostaniemy 3 razy droższy gaz niż Niemcy, bo nas przecież na to stać. Na całym świecie stawia się teraz na energetykę węglową, a u nas przeciwnie, bo przecież lud oburzony, bo jak to można węglem palić.
Max
7 lat temu
Przed laty glosno bylo o technologii katalitycznego wiazania CO2 ktorej to efektem byl alcohol czyli paliwo.Technologia ta rozwinieta w skali laboratoryjnej na UMCS w Lublinie doczekala sie zapomnienia, tak jak wiele ciekawych pomyslow.
...
Następna strona