Notowania

morawiecki
16-11-2017 (13:22)

Morawiecki zdecydowanie o kapitalizmie. "Zasady nie są święte i wyryte w kamieniu"

- Zasady kapitalizmu nie są wyryte w kamieniu – stwierdził podczas II Kongresu 590 wicepremier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, rząd dokonuje "fundamentalnej" zmiany w podejściu do rynku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Andrzej Hulimka/REPORTER)
Krytyka podejścia do kapitalizmu z ust wicepremiera może odbić sie szerokim echem

- Zasady kapitalizmu nie są wyryte w kamieniu - stwierdził podczas II Kongresu 590 wicepremier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, rząd dokonuje "fundamentalnej" zmiany w podejściu do rynku.

Autor "Planu na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju" podkreślił, że jego najważniejszym celem jest zatrzymanie "utalentowanych naukowców, przedsiębiorców, pracowników i młodych ludzi" w Polsce.

- Nie chcemy, by pakowali walizki i wyjeżdżali do Londynu, chcemy ich w Polsce. Jesteśmy do tego zobowiązani spuścizną "Solidarności" z lat 80. Chcemy dać szanse jak największym grupom społecznym. Wychodzimy z założenia, które nie było oczywiste przez 25 lat istnienia III RP - mówił Morawiecki.

Mateusz Morawiecki wielokrotnie mówił o nierównościach społecznych:

Zasady kapitalizmu "nie są święte"

Wicepremier zapowiedział tym samym odrzucenie "dogmatu, że zasady kapitalizmu są święte, nieubłagane i jednolite". - To dogmat nieprawdziwy. Kapitalizm jest różny. Największe sukcesy odnoszą nie kraje z najniższymi podatkami, ale te, które mają spójny system społeczny i zapewniają pracownikom możliwość rozwoju. Zasady kapitalizmy nie są wyryte w kamieniu. 120 lat temu nikt nie interesował się bezrobotnymi, a dziś to poważny problem - wyjaśniał.

- Chcemy kapitalizmu dla interesariuszy, nie dla udziałowców (stakeholders, nie shareholders). To fundamentalna różnica. (...) Potrzebujemy kapitalizmu dla wielu - podkreślił Morawiecki. Równocześnie wicepremier zapewnił, że polityka społeczna rządu Beaty Szydło daleka jest od "rozdawnictwa". - Życie na kredyt jest drogą donikąd. Gdyby tak nie było, Grecja i Wenezuela nie zbankrutowałyby. Choć akurat Grecja z różnych powodów jest na kroplówce - tłumaczył.

Patriotyzm, nie "róbta co chceta"

W ocenie wiceszefa rządu zadaniem państwa jest organizacja życia gospodarczego, bo "nie ma do tego lepszego organizmu".

- Potrzebujemy bodźców, by angażować talenty, pracę i czasem nawet skromny kapitał przedsiębiorców dla dobra ogółu. Potrzeba spojrzenia przez pryzmat dobra wspólnego to nerw naszej strategii. Nie indywidualizmu, nie "róbta co chceta", ale patriotyzmu, w tym gospodarczego - przekonywał.

Tagi: morawiecki, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-11-2017

ZygaProponuję też odrzucić inne szkodliwe dogmaty, ot choćby taki, że 2+2=4 (to już zdaje się ma Pan za sobą). Proszę pomyśleć Panie Premierze ile … Czytaj całość

16-11-2017

KarolekBolszewicy też tak mówili - Morawiecki cytuje tezy XIV Zajzdu KPZR (Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego)

16-11-2017

aganieodrodny syn swego ojca, który mówił na początku kadencji- naród jest ponad prawem. Zapomniał, że właśnie zasiada w ławach, wraz z tymi, którzy … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (35)

Wybrane dla Ciebie