Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Niemcy: Były kanclerz Schroeder apeluje o utrzymanie dialogu z Rosją

0
Podziel się:

Były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder opowiedział się podczas spotkania niemieckich i rosyjskich biznesmenów w Rostocku za kontynuowaniem dialogu z Rosją pomimo konfliktu o Ukrainę.

Niemcy: Były kanclerz Schroeder apeluje o utrzymanie dialogu z Rosją
(SPD-Schleswig-Holstein/CC/Flickr)

Były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder opowiedział się w środę podczas spotkania niemieckich i rosyjskich biznesmenów w Rostocku za kontynuowaniem dialogu z Rosją pomimo konfliktu o Ukrainę. Polityk SPD przyjaźni się z prezydentem Władimirem Putinem.

W kontrowersyjnym spotkaniu w Rostocku na terenie kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie bierze udział ponad 400 przedstawicieli biznesu z północnych Niemiec i z Petersburga.

W minionych tygodniach szereg polityków domagało się odwołania konferencji ze względu na politykę Rosji wobec Ukrainy, jednak premier Meklemburgii Erwin Sellering (SPD) postanowił pomimo krytyki dotrzymać terminu.

Schroeder powiedział, że tylko dzięki dialogowi można _ odbudować zaufanie, którego obecnie brakuje _. Jak dodał, dialog nie wyklucza krytyki wobec Rosji. Socjaldemokrata wezwał polityków w obu krajach do budowy pokojowej Europy. _ Nie udało się nam - a mam na myśli także swoją kadencję - zbudować stabilnych struktur pokoju i bezpieczeństwa w Europie _ - przyznał polityk, który kierował niemieckim rządem w latach 1998-2005.

Schroeder oświadczył, że wciąż _ czuje się blisko związany z Rosją _, i zapowiedział, że będzie nadal zabiegał o poprawę relacji niemiecko-rosyjskich. _ Przyznaję, że chcę zrozumieć Rosję, jej mieszkańców i jej polityczne kierownictwo _ - podkreślił były kanclerz.

Ambasador Rosji Władimir Grinin poinformował, że niemiecko-rosyjskie obroty handlowe spadły w pierwszym półroczu 2014 r. o 6,5 proc. Na wzajemnych restrykcjach ucierpiał szczególnie niemiecki eksport. W lipcu Niemcy wyeksportowali do Rosji o 20 proc. mniej towarów i usług niż w tym samym miesiącu przed rokiem. W skali całego roku niemiecki eksport do Rosji może skurczyć się nawet o jedną czwartą.

Rozwój relacji politycznych i gospodarczych z Rosją przy równoczesnym dystansie wobec USA należał do priorytetów polityki Schroedera. Krótko po odejściu z urzędu kanclerza w 2005 roku polityk objął stanowisko w radzie nadzorczej zdominowanej przez Rosję spółki Nord Stream budującej rosyjski gazociąg przez Morze Bałtyckie. W tym roku Schroeder obchodził swoje 70. urodziny wspólnie z Putinem w Petersburgu.

Czytaj więcej w Money.pl
Niemcy: To podła wojna przeciwko Ukrainie Największe niemieckie dzienniki bezpardonowo krytykują prezydenta Rosji Władimira Putina, zarzucając mu, że zamierza stworzyć strefę buforową, oddzielającą Rosję od demokracji i praworządności.
Kanclerz Merkel żąda od Putina wyjaśnień! Chodzi o najnowsze doniesienia o wtargnięciu rosyjskich żołnierzy na terytorium Ukrainy.
Demonstracja w USA. "Nie chcemy wojny" Na planszach i transparentach widniały m.in. napisy: _ Powstrzymajcie Putina na Ukrainie - możecie być następni, Zastopujcie Putina teraz. _
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)