Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Niemiecki rząd dementuje doniesienia o zmianie polityki wobec Grecji

0
Podziel się:

Zastępca rzecznika rządu zaznaczył, że Grecja w przeszłości wywiązywała się ze swoich zobowiązań. - Rząd wychodzi z założenia, że Grecja także w przyszłości będzie spełniać swoje obowiązki - dodał.

Niemiecki rząd dementuje doniesienia o zmianie polityki wobec Grecji
(AP/Fotolink/East News)

Rząd Niemiec zdementował dziś doniesienia prasowe o rzekomej zmianie stanowiska wobec dalszej obecności Grecji w strefie euro. Tygodnik Der Spiegel podał wcześniej, że zdaniem Berlina UE poradzi sobie ze skutkami wyjścia Grecji z eurolandu.

_ Stanowisko (rządu) nie uległo zmianie _ - oświadczył w Berlinie zastępca rzecznika rządu Georg Streiter.

Streiter zaznaczył, że Grecja w przeszłości wywiązywała się ze swoich zobowiązań. _ Rząd wychodzi z założenia, że Grecja także w przyszłości będzie spełniać swoje obowiązki _ - dodał.

Według _ Spiegla _ rząd w Berlinie wbrew swojej dotychczasowej polityce jest obecnie przygotowany do wyjścia Grecji ze strefy euro. Jak podał tygodnik w sobotę, zarówno kanclerz Angela Merkel, jak i minister finansów Wolfgang Schaeuble uważają, że euroland poradzi sobie z rezygnacją przez Grecję ze wspólnej europejskiej waluty.

Źródło w niemieckim rządzie wyjaśniło, że powodem zmiany stanowiska są postępy dokonane przez kraje strefy euro od apogeum kryzysu w 2012 roku. Groźba zainfekowania innych krajów jest ograniczona, ponieważ Portugalia i Irlandia uważane są za gospodarki uzdrowione - czytamy w _ Spieglu _. Ponadto istnieje Europejski Mechanizm Stabilizacyjny (EMS) - skuteczny mechanizm ratunkowy; o bezpieczeństwo banków troszczy się natomiast unia bankowa.

Jak zaznacza _ Der Spiegel _, obecnie nie ma odpowiedzi na pytanie, czy jakiś kraj może opuścić euroland, pozostając mimo to w Unii Europejskiej. _ W razie potrzeby wyjaśnią to pomysłowi prawnicy _ - powiedział anonimowy przedstawiciel rządu. Rząd w Berlinie uważa wyjście Grecji ze strefy euro za niemal nieuniknione w przypadku, gdyby szef opozycji Aleksis Cipras (przywódca skrajnie lewicowej Syrizy) przejął władzę po wyborach parlamentarnych 25 stycznia, odchodząc od polityki zaciskania pasa i odmawiając obsługi greckiego długu.

Wicepremier Grecji Ewangelos Wenizelos powiedział w niedzielę, że Schaeuble już w 2011 roku sugerował Grecji opuszczenie strefy euro. Niemiecki polityk dał się wówczas przekonać, że oznaczałoby to niebezpieczeństwo dla eurolandu i zmienił zdanie - wyjaśnił grecki polityk w wywiadzie dla wydawanej w Atenach gazety _ Kathimerini _.

Długa i dramatyczna rozmowa odbyła się w listopadzie 2011 roku w barze jednego z hoteli we Wrocławiu - pisze agencja dpa, która poinformowała o wywiadzie. Wenizelos był wówczas greckim ministrem finansów.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)