Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nowy prezes PZU wybrany. To były wiceminister w rządzie PiS

0
Podziel się:

Michał Krupiński jest byłym wiceministrem skarbu w pierwszym rządzie PiS, byłym prezesem zarządu Merrill Lynch Polska i absolwentem SGH.

Nowy prezes PZU wybrany. To były wiceminister w rządzie PiS
(Wlodzimierz Wasyluk/REPORTER)
bFgkiIDF

Michał Krupiński, wiceminister skarbu w latach 2006-2007 i absolwent Szkoły Głównej Handlowej, we wtorek został ogłoszony nowym szefem PZU. Zajął tym samym stanowisko, które w grudniu zwolnił dotychczasowy prezes polskiego ubezpieczyciela Andrzej Klesyk. Zmienili się też członkowie zarządu spółki.

"Pan Michał Krupiński - od 2011 roku prezes zarządu Merrill Lynch Polska i szef bankowości inwestycyjnej dla Europy Środkowej i Wschodniej w Bank of America Merrill Lynch. Odpowiadał tam za nadzorowanie i prowadzenie projektów fuzji i przejęć, finansowania na rynkach prywatnych oraz publicznych. Doradzał w zakresie zarządzania aktywami, polityki inwestycyjnej oraz struktury kapitałowej, między innymi w sektorze bankowym i ubezpieczeniowym" - czytamy w komunikacie PZU.

W latach 2008 - 2011 Krupiński był członkiem rady dyrektorów Banku Światowego w Waszyngtonie, a w latach 2006 - 2007 pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa. Odpowiadał tam między innymi za nadzór właścicielski, nadzorował proces konsolidacji polskiej energetyki.

bFgkiIDH

- Moją ambicją jest budowanie wartości dla akcjonariuszy i wzrost międzynarodowego znaczenia firmy - zapowiedział Krupiński, cytowany w komunikacie.

Od wtorku nie tylko Krupiński jest nową twarzą we władzach PZU. Zmienili się także członkowie zarządu spółki, który teraz tworzą: Przemysław Dąbrowski, Roger Hodgkiss, Beata Kozłowska-Chyła, Dariusz Krzewina, Robert Pietryszyn i Paweł Surówka.

Poprzedni prezes PZU Andrzej Klesyk złożył rezygnację z funkcji prezesa PZU SA 8 grudnia 2015 roku, a jego mandat wygasł dzień później. Przyczyną jego rezygnacji była prośba największego akcjonariusza PZU SA - skarbu państwa. Dymisję złożył też wtedy prezes PZU Życie Witold Jaworski. Tymczasowo funkcję szefa PZU po odejściu Klesyka pełnił nowy prezes PZU Życie Dariusz Krzewina.

Andrzej Klesyk objął stery w PZU w grudniu 2007 roku, zaraz po dymisji rządu Prawa i Sprawiedliwości. Kiedy odchodził w grudniu 2015 roku, oceniał, że zostawia spółkę w doskonałym stanie.

bFgkiIDN

"PZU jest dziś zupełnie inną firmą niż wówczas, kiedy obejmowałem funkcję prezesa w 2007 roku i rozpoczynałem zmiany mające uczynić ją zdolną do efektywnego konkurowania na polskim rynku. Moim celem, który udało się osiągnąć, było uczynienie z PZU firmy silnej, zyskownej, zdolnej do ekspansji międzynarodowej, przyjmującej rolę strażnika polskiego rynku ubezpieczeń. Za mojej prezesury w spółce zakończył się konflikt akcjonariuszy, a PZU zadebiutował na giełdzie" - napisał ustępujący prezes.

Zobacz notowania giełdowe PZU:

Na początku tego roku zmienił się z kolei skład rady nadzorczej państwowego ubezpieczyciela. 7 stycznia odwołano siedem osób, z których większość związana była z Platformą Obywatelską, a dwie zasiadały nawet w rządzie Donalda Tuska. Burzę przetrwali tylko Paweł Kaczmarek i Alojzy Nowak.

bFgkiIDO

W trzecim kwartale ubiegłego roku PZU zarobił 510,9 mln złotych, wobec 843,5 mln złotych w analogicznym okresie rok wcześniej. Oznacza to, że zysk spółki w ciągu roku zmniejszył się o niespełna 40 procent.

Zobacz, ile PZU zarabiał kwartalnie w ciągu ostatnich 3 lat

Zobacz także: Zobacz też, ile zarabiają szefowie państwowych spółek:
bFgkiIEi
giełda
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)