Notowania

Nowy szef NATO najpierw przyjedzie do Polski

Jak podkreślił Polska, która dołączyła do Sojuszu 15 lat temu, objęła przywódczą rolę w organizacji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Kjetil Ree / Wikipedia (CC BY-SA 3.0))

Dziś Jens Stoltenberg przejmuje obowiązki po Andersie Foghu Rasmussenie. Na konferencji w Kwaterze Głównej w Brukseli zapowiedział, że nasz kraj będzie pierwszym, który odwiedzi.

Nieprzypadkowo - podkreślił - bowiem Polska, która dołączyła do Sojuszu 15 lat temu, objęła przywódczą rolę w tej organizacji i sprawiła, że zdecydowanie odpowiedziała na wydarzenia na Ukrainie.

Stoltenberg przypomniał, że to nasze i rumuńskie terytorium patrolowały ostatnio regularnie NATO-wskie samoloty AWACS. Z kolei w najbliższych tygodniach do nas i państw bałtyckich trafią amerykańscy żołnierze. Ponadto - jak podkreślił - Polska chciała zwiększonej obecności Sojuszu po aneksji Krymu i hybrydowej wojnie we wschodniej Ukrainie.

_ - Polska wyrasta na dużą siłę na Wschodzie _ - mówił nowy szef NATO. I dodał, że w ostatnim czasie jako jeden z niewielu krajów zwiększyliśmy wydatki na obronność.

Według Stoltenberga, zawieszenie broni na Ukrainie jest szansą na rozwiązanie konfliktu, ale Rosja nadal destabilizuje Ukrainę i nadal łamie międzynarodowe prawo. Stoltenberg podkreślił jednocześnie, że Sojusz nie dąży do konfrontacji z Rosją.

_ - Nie widzę żadnej sprzeczności między silnym NATO a konstruktywnymi relacjami z Rosją. Uważam, że tylko silne NATO może budować silne relacje na korzyść partnerstwa euroatlantyckiego _ - powiedział Stoltenberg.

Podkreślił także, że będzie działał na rzecz realizacji decyzji, podjętych na ostatnim szczycie Sojuszu w Walii. Uzgodniono wtedy m.in., że w Polsce powstanie szpica - zwarta siła reagowania, gotowa do szybkiej reakcji.

- _ Aby być silne, NATO musi być gotowe do podejmowania decyzji i dostosowania się do nowych sytuacji. Będziemy kontynuować naszą obecność na wschodniej części Sojuszu na zasadzie rotacji. W lutym oczekuję, że ministrowie obrony podejmą decyzje dotyczące liczebności i składu sił szpicy _ - powiedział nowy szef NATO.

Czytaj więcej w Money.pl
Ostrzelali autobus w Doniecku. Są zabici W wyniku ostrzału zginęło 8 osób. Miejscowe media informują też o rannych, jednak ich liczba nie jest znana.
Były kanclerz Niemiec apeluje o dialog z Rosją Były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder opowiedział się podczas spotkania niemieckich i rosyjskich biznesmenów w Rostocku za kontynuowaniem dialogu z Rosją pomimo konfliktu o Ukrainę.
Trudne wyzwania przed nowym szefem NATO Poukładanie relacji z Rosją, zwiększenie możliwości obronnych NATO oraz walka ze sceptycyzmem w samym Sojuszu - to zadania, przed jakimi stoi Jens Stoltenberg.
Tagi: jens stoltenberg szefem nato, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz