Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kraj
17.10.2016 09:40

Obniżenie wieku emerytalnego. Decyzje zapadną już wkrótce

- Prezydencki projekt ustawy dotyczący obniżenia wieku emerytalnego zostanie przegłosowany w Sejmie w ciągu dwóch tygodni - zapowiedziała w poniedziałek rzeczniczka klubu PiS i przewodnicząca sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny Beata Mazurek.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Michał Wargin/East News)

Prezydencki projekt zakłada obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn; obecnie znajduje się w podkomisji nadzwyczajnej powołanej do prac nad dokumentem. - My zechcemy go (projekt) przeprowadzić na dwóch kolejnych posiedzeniach Sejmu - zapowiedziała Mazurek w poniedziałek w Polsat News.

Jak tłumaczyła podczas najbliższego posiedzenia Sejmu, które rozpocznie się w środę, komisja polityki społecznej i rodziny będzie zajmowała się tym, co wypracowała podkomisja. Dodała, że jeśli pojawią się poprawki do projektu, będą one omawiane na następnym posiedzeniu Sejmu (za dwa tygodnie) i wówczas projekt będzie też głosowany na posiedzeniu plenarnym.

- Zrobię wszystko, aby ta ustawa została przegłosowana na kolejnym posiedzeniu Sejmu (...), w ciągu dwóch tygodni - zadeklarowała Mazurek.

- W listopadzie z całą pewnością ten projekt zostanie przegłosowany w Sejmie - podkreśliła rzeczniczka klubu PiS. Zaznaczyła, że po uchwaleniu przez Sejm ustawą zajmie się Senat.

Mazurek zwróciła uwagę, że dotychczasowe prace w Sejmie nad projektem "trwały w ściśle określonym trybie". - Rozpoczęły się błyskawicznie w momencie, kiedy rząd odniósł się do projektu prezydenckiego - powiedziała.

Premier Beata Szydło poinformowała przed kilkoma dniami w rozmowie z Radiem Maryja, że projektem w sprawie obniżenia wieku emerytalnego, który przygotowała Kancelaria Prezydenta Andrzeja Dudy "na pewno do końca tego roku on zostanie przyjęty".

- Myślę, że zgodnie z tymi założeniami, które poczyniliśmy, będzie obowiązywał od jesieni przyszłego roku - zapowiedziała premier.

Projekt zgłoszony przez prezydenta Andrzeja Dudę trafił do Sejmu 30 listopada 2015 r. Jego pierwsze czytanie odbyło się 9 grudnia, potem trafił do sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny. W komisji 12 stycznia 2016 r. przeprowadzono wysłuchanie publiczne ws. projektu. 10 marca komisja utworzyła nadzwyczajną podkomisję, w której obecnie projekt się znajduje.

30 czerwca Komitet Stały RM rekomendował rządowi pozytywną opinię o projekcie. Obecnie wiek przejścia na emeryturę jest stopniowo podwyższany do 67 lat, niezależnie od płci. W 2020 r. mężczyźni mają przechodzić na emeryturę w tym wieku, a kobiety w 2040 r.

Tagi: kraj, prawo, sejm, partie, społeczeństwo, świadczenia, pap, pis, emerytury, wiadomości, gospodarka, porady, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-10-2016

zbyszekCzuję się bardzo oszukany przez Panów Duda. W okresie kampanii wyborczej osobiście słyszałem z ust przewodniczącego Solidarności , a następnie … Czytaj całość

17-10-2016

TOMEKniech obniżają, ale każdy z 40 letnim stażem pracy powinien mieć prawo do emerytury bez wzgledu na wiek

17-10-2016

-OBSERWATOR_Jestem za obniżeniem wieku emerytalnego bez względu na wiek po przepracowaniu 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn (opłacone składki). Co niektórzy … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (136)