Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Będzie większa ochrona pracownic w ciąży. Ustawa podpisana

Będzie większa ochrona pracownic w ciąży. Ustawa podpisana

Fot. Unsplash, pixabay.com (CC0)

Prezydent Andrzej Duda podpisał rządową nowelizację ustawy dotyczącą pracowników tymczasowych - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta. Nowela zakłada m.in. większą ochronę pracownic w ciąży.

Ustawa o zatrudnianiu pracowników tymczasowych wprowadza większą ochronę ciężarnych wykonujących pracę tymczasową. Ustawa zakłada, że ich umowy będą przedłużane przez daną agencję pracy tymczasowej do dnia porodu, jeżeli pracownica ma co najmniej dwumiesięczny łączny okres skierowania do wykonywania pracy tymczasowej. Dzięki temu taka pracownica otrzyma po porodzie zasiłek macierzyński.

W ustawie doprecyzowano przepisy dotyczące prac, których nie można powierzać pracownikom tymczasowym. Chodzi o ten sam rodzaj pracy, który wcześniej wykonywał pracownik zatrudniony na stałe przez ostatnie trzy miesiące, a który został zwolniony przez pracodawcę z przyczyn od pracownika niezależnych.

Przepisy nakładają na pracodawcę obowiązek prowadzenia ewidencji osób wykonujących pracę tymczasową na podstawie umów o pracę oraz na podstawie umów prawa cywilnego. "Rozwiązanie to istotnie ułatwi kontrolę przestrzegania przepisów dotyczących limitów czasowych korzystania z pracy tymczasowej przez pracodawcę oraz podejmowanie skutecznych kontroli przez inspektorów pracy" - zaznaczono w uzasadnieniu.

Pracownik tymczasowy będzie mógł zostać wysłany przez agencję pracy tymczasowej do jednej firmy na nie dłużej niż 18 miesięcy w ciągu trzech lat - zapisano w ustawie. Zmiana przywraca także obowiązek posiadania lokalu przez agencje zatrudnienia. Ma to ułatwić kontrolowanie agencji przez Państwową Inspekcję Pracy.

Nowelizacja zakłada, że za nieprzestrzeganie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę PIP może nałożyć mandat do 5 tys. zł; obecnie grzywna może wynosić do 2 tys. zł. Rozszerza też "ochronę procesową" pracowników tymczasowych - będą oni mogli, tak jak inni pracownicy, wybrać sąd pracy właściwy do rozpatrzenia ich roszczeń wobec agencji pracy tymczasowej.

Ustawa zobowiązuje też marszałków województw do sprawdzania raz na kwartał za pośrednictwem systemów teleinformatycznych prowadzonych przez ministra ds. pracy, czy agencje pracy tymczasowej nie zalegają z opłacaniem obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne za pracowników.

Zmienione przepisy mają obowiązywać od 1 czerwca, oprócz przepisów dotyczących kontroli opłacania składek, które wejdą w życie z początkiem 2018 r.

praca, prawo pracy, ochrona, ciąża, pracownik tymczasowy
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
pi
2017-12-28 20:26
dzisiaj w ciązy siedzi się na L-4, to ciązkie zagrożenie życia, w zależności od powołania kobiety, niektóre ze szczególnym powołaniem zaliczają z 10 lat.......
maria
2017-10-08 14:55
byłam pracodawcą w szkole i wiem ,że gdy kobieta zachodzi w ciąże, bierze od lekarza zwolnienie bo ciąża zagrożona siedzi na zwolnieniu, potem rodzi i bierze urlop macierzyński wychowawczy pod koniec urlopu wychowawczego zachodzi w ciążę więc przychodzi niby że przerywa urlop ( pracodawca musi się zgodzić bo nie ma nic do powiedzenia ) znowu bierze zwolnienie bo ciąża zagrożona i tak wychowuje przynajmniej 3 dzieci , wiem ,że każda z nas rodzi ale teraz co wyprawiają młode dziewczyny na etacie budżetówki to przegięcie
oleś
2017-10-03 17:49
moje znajome jak się zaciążyły to przez 9 miechy siedziały na zwolnieniu lekarskim i rżeli ze śmiechu, paliły pili, jak dzieciaka odchowają 3 lata to znów zaciążą i tak wkoło do starości.
Pokaż wszystkie komentarze (34)