Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Opłaty za niemieckie autostrady: KE ma zastrzeżenia wobec pomysłu myta

0
Podziel się

Komisji Europejskiej nie podoba się pomysł opłat dla zagranicznych kierowców.

Opłaty za niemieckie autostrady: KE ma zastrzeżenia wobec pomysłu myta
(Vladislav Bezrukov/CC BY 2.0/wikimedia commons)
bEqIaFZx

Wszystko wskazuje na to, że jednak po Niemczech nadal będziemy jeździć za darmo. Przepisy o opłatach tylko od zagranicznych kierowców chce oprotestować Komisja Europejska. Jej zdaniem naruszają one wspólnotowe prawo. O sprawie pisze _ Der Spiegel _.

Redakcja gazety dotarła do ekspertyzy prawnej sporządzonej przez ekspertów KE, z której wynika, że rozwiązania przyjęte w projekcie naruszają unijne prawo _ w co najmniej dwóch punktach _, dyskryminując obcokrajowców.

Zdaniem _ Spiegla _ chodzi m.in. o przepis przewidujący dla niemieckich kierowców pełną rekompensatę za wydatki na przejazd autostradami.

bEqIaFZz

Agencja dpa pisze, że KE nie potwierdziła informacji podanych przez tygodnik. Jeden z rzeczników powiedział, że Komisja oceni ustawę dopiero po jej przyjęciu przez parlament.

Bundestag rozpoczął w czwartek prace nad projektem ustawy wprowadzającej opłaty za przejazd po autostradach dla kierowców samochodów osobowych. Myto obciąży w rzeczywistości tylko kierowców z zagranicy, gdyż dla Niemców przewidziana jest pełna rekompensata.

Minister transportu Alexander Dobrindt (CSU) zapewniał wielokrotnie, że projekt jest zgodny z unijnymi przepisami.

Ustawa ma wejść w życie w przyszłym roku. Budżet państwa liczy na wpływy w wysokości 500 mln euro rocznie. Dodatkowe środki mają zostać w całości przeznaczone na rozbudowę infrastruktury drogowej.

bEqIaFZF

Wysokość opłaty rocznej waha się od 24 euro do 130 euro i zależy od pojemności silnika pojazdu oraz emisji spalin. Przewidziano także krótsze zezwolenia na przejazd - 10 dniowe za 10 euro i dwumiesięczne za 22 euro.

Aby zapobiec zarzutom dyskryminacji, za przejazd po autostradach mają płacić także obywatele Niemiec, jednak wnoszone przez nich opłaty będą odliczane od rocznego podatku od samochodu. Dobrindt zapewnił, że niemieccy kierowcy _ nie zapłacą ani centa więcej _.

Kierowcy samochodów ciężarowych płacą za przejazd po niemieckich autostradach od 2005 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Autostrady w Niemczech. Niedługo płatne? Początkowo Berlin zapowiadał objęcie opłatami całej sieci drogowej. Sprzeciwiły się tym planom landy przygraniczne, obawiając się zmniejszenie małego ruchu granicznego, co odbiłoby się niekorzystnie na ich gospodarkach.
Tyle zapłacimy za niemieckie autostrady Niemieckie ministerstwo transportu zrezygnowało z pomysłu wprowadzenia winiet naklejanych na szybę. Wybrało...
Gdzie są bramki, tam są korki? Tak płaci się za drogi w innych krajach Bramki, winiety czy systemy elektroniczne? Jak pobierać opłaty za przejazd autostradą, żeby uniknąć korków? Money.pl sprawdził, jakie systemy stosowane są w wybranych krajach europejskich.
bEqIaGaa
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)