Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oze
25.04.2017 19:47

Polenergia coraz bliżej budowy drugiej farmy wiatrowej na Bałtyku

Budowa może ruszyć w 2019 r. Będą to pierwsze polskie morskie farmy wiatrowe.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Andreas Klinke Johansen/Flickr/CC BY-SA 2.0)

Grupa Polenergia uzyskała decyzję środowiskową dla - drugiej już - farmy wiatrowej, które chce zbudować na Bałtyku. Na początku obie mają liczyć w sumie 120 turbin o łącznej mocy do 1200 MW. Budowa może ruszyć w 2019 r. Będą to pierwsze polskie morskie farmy wiatrowe.

O uzyskaniu przez Polenergię decyzji określającej środowiskowe uwarunkowania realizacji Morskiej Farmy Wiatrowej Polenergia Bałtyk II firma poinformowała we wtorek na swojej stronie internetowej. Informację tą potwierdził we wtorek rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku, Sławomir Sowula.

Decyzja oznacza, że firma Polenergia może rozpocząć prace nad projektem technicznym inwestycji, w ramach której planowane jest postawienie na Bałtyku turbin o łącznej mocy 600 MW (w pierwszym etapie, drugi etap zakłada podwojenie mocy). Wiatraki miałyby stanąć 37 km od brzegu, w środkowej części polskiego wybrzeża, mniej więcej na wysokości Słupska.

Wiatraki nieopodal Łeby

Latem ub.r. Polenergia uzyskała już decyzję środowiskową dla drugiej planowanej przez firmę Morskiej Farmy Wiatrowej - Bałtyk III, która ma być zlokalizowana około 23 km na północ od linii brzegowej, na wysokości gminy Smołdzino oraz gminy miejskiej Łeba (województwo pomorskie).

Także ta farma ma w pierwszym etapie składać się z turbin o łącznej mocy 600 MW (drugi etap zakłada podwojenie mocy).

W sumie, w pierwszych etapach budowy obu farm, miałoby powstać 120 turbin o łącznej mocy do 1200 MW. Będą to pierwsze polskie morskie farmy wiatrowe. Rozpoczęcie prac budowlanych ma nastąpić po uzyskaniu pozwoleń na budowę - najwcześniej może to nastąpić w 2019 r.

Jako pierwsza do użytku miałaby zostać oddana Morska Farma Wiatrowa Polenergia Bałtyk III (pierwszy prąd może z niej popłynąć do polskiego wybrzeża w 2021-2022 r

Bałtyk II w 2026

Uruchomienie Morskiej Farmy Wiatrowej Polenergia Bałtyk II planowane jest na 2026 r.

Z informacji zamieszczonych na stronie internetowej grupy Polenergia, wynika, że konstrukcje, które stworzą farmę Bałtyk III, osiągną maksymalną wysokość 275 m n.p.m. (wówczas maksymalna średnica rotora wyniesie do 200 m). W miejscu, gdzie planowana jest budowa, głębokość morza waha się między 25 a 40 m, a średnia prędkość wiatru wynosi 9 - 10 m/s. Inwestycja ma zająć obszar 89 km kw.

W przypadku inwestycji Bałtyk II maksymalną wysokość przewidziano na 300 m n.p.m., a maksymalną średnicę rotora - na 250 m. W miejscu planowanej inwestycji głębokość morza waha się między 25 a 45 m, a średnia prędkość wiatru wynosi także 9 - 10 m/s. Inwestycja planowana jest na obszarze 78 km kw.

Polenergia to polska spółka inwestująca w budowę farm wiatrowych. Jak podaje firma, grupa dysponuje obecnie siedmioma lądowymi farmami wiatrowymi o łącznej mocy 245 MW. Zlokalizowane są one m.in. w Pucku, Modlikowicach, Łukaszowie, Gawłowicach i Mycielinie. W planach firma ma kolejne podobne inwestycje.

Tagi: oze, energetyka, polenergia, farma wiatrowa, wiadomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-04-2017

TomekWięc podatnicy szykujcie kasę, żeby dopłacać do kilkakrotnie droższego prądu z wiatru, który wieje za darmo.

26-04-2017

ObserverChcecie widzieć w realu mordę Szatana to patrzcie na Rothfelda vel Rostowskiego

26-04-2017

PolakBez takich ludzi jak ś.p. dr Jan Kulczyk - twórca Polenergii Polska by była na poziomie Bangladeszu z naszymi mądrymi poliytkami.

Rozwiń komentarze (16)